Nie każdy z nas może pochwalić się wysoką samooceną. Poczucie własnej wartości nie jest cechą daną raz na zawsze. To, w jaki sposób postrzegamy siebie, może zależeć od wielu czynników — od doświadczeń, które wpływają na nasze postrzeganie własnej osoby, tego, jak widzą nas inni. W wielu przypadkach widzenie siebie w negatywnym świetle może wejść w nawyk i wtedy poczucie niskiej wartości staje się jeszcze bardziej dokuczliwe.
Szczególnie narażone są na to osoby wrażliwe, bardziej doświadczone przez los oraz te, które były częściej krytykowane lub negatywnie oceniane przez innych. Powtarzające się samokrytyczne myśli napędzają tę nieszczęsną spiralę. Może pojawić się przy tym myślenie depresyjne, złość, frustracja, lęk, wstyd, czy poczucie winy.
Osobie cierpiącej z powodu niskiej samooceny nie łatwo jest funkcjonować, ponieważ postrzega świat jako wrogie miejsce, a siebie jako ofiarę, która czuje się zbyt bezsilna, aby zmienić cokolwiek na lepsze. Nie zawsze jednak osoba z niską samooceną to ta, która ze smutkiem izoluje się od innych ludzi. Istnieje wiele kluczowych zachowań, od wycofania po pewną agresję, które wskazują na niskie poczucie własnej wartości.
8 zachowań, które ujawniają, że ktoś cierpi z powodu niskiej samooceny
1. Brak zdecydowania
Osoby cierpiące z powodu niskiej samooceny bardzo często nie potrafią podjąć decyzji, mają problem z dokonywaniem wyborów i potrzebują na nie znacznie więcej czasu, niż inni. Przez to pozwalają, aby umykało to, co jest dla nich ważne i dobre. Zbyt dużo czasu spędzają rozmyślaniu o tym, co się wokół dzieje, a nie działaniu. Uważają, że niezależnie od dokonanego wyboru i tak nie ma on znaczenia dla poprawy ich życia.
2. Odczuwanie samotności
Osoby o niskiej samoocenie mają problem ze swoją samotnością. Z tego powodu wolą spędzać czas z innymi osobami, byle nie być samym, albo odwrotnie — pozostają na uboczu, wycofują się z kontaktów z innymi.
3. Atakowanie innych
Osoby o niskiej samoocenie mogą atakować osoby, które lubią siebie i wysoko oceniają swoją osobę. Często pojawia się tendencja do krytykowania, przyczepiania się o drobiazgi dla samej zasady, by popsuć dobry humor.