Teraz zewsząd słychać: „Pij wodę”, „Woda to życie”. Mamy nawilżać nasze ciało od środka, unikać tego, co nas odwadnia – zwłaszcza kawy i herbaty, bo te zwierają kofeinę. Czy to jedna prawda? Doktor Ali Webster przeprowadziła badania, by dowiedzieć się, co stanie się z naszym organizmem, jeśli przez cały dzień będziemy pić tylko kawę i herbatę unikając czystej wody.
Okazało się, że picie w dużych ilościach kawy (czyli pięciu filiżanek kawy dziennie), ma efekt moczopędny, co jednak nie oznacza, że jej działanie jest mniej nawilżające. Doktor zaznacza, że zwiększamy z czasem tolerancję na kofeinę, więc rzadziej biegamy do toalety.
Innym powodem, dla którego napoje zawierające kofeinę uważane są za odwadniające, według doktora ,jest uczucie suchości w ustach, które niektórzy odczuwają po wypiciu kawy. Jednak to uczucie związane jest ze związkami zawartymi w kawie i herbacie, niektórych owocach i ciemnej czekoladzie. Wiążą się one ze ślina powodując wysuszanie. Doktor twierdzi, że nie przekłada się to jednak na odwodnienie, ponieważ te napoje to głównie woda.
Czy wiecie, że kawa może podobne właściwości nawilżające do wody?
Naukowcy na Uniwersytecie w Birmingham bezpośrednio porównali wpływ spożycia kawy z wodą spożytą w różnych technikach hydratacji.
W badaniu 50 mężczyzn pijących kawę od trzech do sześciu filiżanek dziennie, uczestniczyło w dwóch 3-dniowych próbach.
W oddzielnych przypadkach każdy z uczestników spożywał albo cztery 200 ml kubki kawy dziennie, albo taką samą ilość wody.
Wynik badań pokazały, że nie było znaczących różnic we krwi czy w moczu ze względu na stan nawodnienia organizmu. Wywnioskowano, że kawa spożywana regularnie i z umiarem zapewnia odpowiednia ilość płynów do nawilżenia organizmu. Było to jednak badanie przeprowadzone na bardzo małą skalę, więc nie wiadomo czy jest do końca wiarygodne.
Jak podaje doktor Webster: dla większości zdrowych dorosłych osób bezpieczne jest spożywanie do 400 mg kofeiny dziennie – czyli około czterech filiżanek zwykłej kawy lub ośmiu filiżanek czarnej herbaty, Zielona herbata ma nieco mniej kofeiny niż czarna herbata (około 25 mg na filiżankę), więc można pić jej więcej.
Webster jednak ostrzega, że zbyt częste spożycie kofeiny może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak rozstrój żołądka, zgaga, zwiększony niepokój lub nerwowość, bezsenność, drżenie mięśni i zwiększone tętno.
Średnio około 80% naszego spożycia wody pochodzi z płynów do picia, a pozostałe 20% z żywności – szczególnie tej o dużej zawartości wody, czyli warzyw i owoców. Przy czym zalecana dzienna dawka płynów dla kobiet wynosi około 11 szklanek wody lub 2,2 litra, a dla mężczyzn około 13 szklanek lub trzy litry. Oczywiście wszystko to jest zależne od tego w jakim klimacie żyjemy, jak bardzo aktywni jesteśmy.
Picie wystarczającej ilości wody jest ważne dla usuwania produktów przemiany materii wynikających z normalnego metabolizmu organizmu. U osoby z prawidłowo funkcjonującymi nerkami nadmiar wody jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, przesączany przez nerki i usuwany z ciała poprzez oddawanie moczu.
Jak sprawdzić czy nie jesteśmy odwodnieni?
Najlepszym sposobem na utrzymanie równowagi wodnej w ciele jest monitorowanie koloru moczu – powinien on być jasnożółty.