Nerki są niezwykle istotnym narządem, którego poprawne funkcjonowanie jest niezbędne dla naszego zdrowia i życia. Pełnią ważną funkcję w organizmie usuwając nadmiar wody oraz zbędne produkty przemiany materii z wytwarzanym przez siebie moczem. Odgrywają ogromną rolę w regulowaniu ciśnienia krwi, utrzymują prawidłową ilość wody w organizmie oraz stężeń elektrolitów, kwasów i zasad.
Nerki, których rozmiar można porównać do zaciśniętej dużej pięści, mają niezwykłe moce przerobowe — w ciągu doby przepływa w przybliżeniu 1400 litrów krwi, z czego około 200 litrów ulega filtracji.
Jednak mimo pełnienia przez nie tak ważnych funkcji, najczęściej przypominamy sobie o nich wtedy, kiedy zaczyna nas coś boleć. Choroby nerek rozwijają się po cichu, a konsekwencje braku leczenia są bardzo poważne.
10 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na kłopoty z nerkami
1. Krew w moczu
Krew widoczna w moczu może być zarówno objawem zwykłego zapalenia pęcherza, a nawet nowotworu. Gdy nerki są uszkodzone, nie spełniają swoich zadań filtracyjnych i komórki krwi mogą przenikać do pęcherza, skąd wydalane są wraz z moczem.
2. Ból w jamie brzusznej
Ponieważ nerki znajdują się w tylnej części jamy brzusznej, gdzie również znajdują się organy trawienne, trudno jest odróżnić ból nerek od innych bólów pochodzących np. z żołądka, a także kręgosłupa. Jeśli odczuwalny ból koncentruje się w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej, może świadczyć on o problemach z nerkami. Może pojawić się kolka nerkowa, czyli bardzo silny ból, który pojawia się nagle i może się utrzymywać nawet kilka dni.
3. Zmiany w częstotliwości oddawania moczu
Zauważalne stają się zmiany w ilości oddawanego moczu. Może wystąpić zarówno bezmocz, czyli wydalanie mniej niż 100 ml moczu na dobę, skąpomocz, czyli rzadsze oddawanie moczu lub częstomocz, czyli nieprawidłowo częste oddawanie moczu. Może mieć miejsce także nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy, z częstością większą niż 1—2 razy, lub częściej niż zwykle.
4. Nudności lub wymioty
Wymioty mogą być objawem wystąpienia zespołu mocznicowego, występujący wtedy, gdy w ciele gromadzą się produkty przemiany materii, których chore lub uszkodzone nerki nie są w stanie wyeliminować. Nadmiar toksyn musi zostać usunięty z organizmu, co w tym przypadku dzieje się poprzez wymioty.