Wiecie, skąd bierze się najwięcej sprzeczek i awanturek w związkach? Bo komuś się coś wydawało. A czy wiecie, co zazwyczaj się nam wydaje? Eh, banał, oczywiście to, że wkładamy w związek tyle, ile potrzeba. Jednym z największych punktów zapalnych stałych związków, są obowiązki domowe. I idę o zakład, że każda kobieta i każdy mężczyzna mają swoje za uszami.
Niby żyjemy w związkach partnerskich, niby mamy równouprawnienie, ale zazwyczaj kończy się na szumnych deklaracjach. Bo gdy wieczorem wracamy do domu, to jemu lub jej WYDAJE SIĘ, że:
- przecież wynosi śmieci (ale jak często?),
- przecież ona/on zawsze to robi / jakoś tak wyszło / jest zrobione (ale czy nie gotuje się przy tym ze złości?),
- przecież jak już wraca tak późno to musi odpocząć…
Brzmi znajomo? I choć kłócimy się, rozmawiamy, umawiamy, jakoś tak w praktyce wychodzi, jak zawsze. I wiecie co? Byłam przekonana, że to problem, którego rozwiązanie graniczy z cudem, dopóki w moje ręce nie wpadła gra Komma Lika. Szwedzi przyszli nam na ratunek – a trzeba przyznać, że są dobrzy w te klocki!
Jak to działa?
Zasady są proste. Za każdym razem, kiedy robisz coś dla wspólnego gospodarstwa domowego – zmywasz, zmieniasz żarówkę, zabierasz samochód do warsztatu itp. – otrzymujesz punkty.
Trzy wielkości magnesów, od największego do najmniejszego, odpowiadają 4, 2 lub 1 punktowi.
Magnesy występują w dwóch kolorach – po jednym na gracza.
Kiedy wykonasz zadanie domowe, które liczy się w grze, przyczepiasz magnes o odpowiadającej zadaniu wartości do lodówki. Wkrótce magnesy utworzą wzór. Wybieracie czas trwania gry. Tydzień lub dwa, aż zużyjecie magnesy albo aż wspólnie ułożycie wzór, wybrany spośród załączonych kart.
Całość jest pięknie i elegancko wykonana. Ładne i praktyczne pudełko, książeczka z punktacją, karty wzorów i magnesy w stonowanych kolorach. Naprawdę miło zawiesić na nich oko.
Rozgrywka nie będzie stanowiła dla nikogo kłopotu, bo ściągawka bardzo precyzyjnie pozwala określić wagę każdego domowego obowiązku. Trzy rozmiary magnesów – to trzy wartości punktowe. Przecież wyniesienie śmieci nie jest tak angażujące, jak wytarcie podłóg, prawda? Układając wzór, doskonale zobaczycie, kto w waszym związku wkłada więcej pracy, czy ma na głowie wiele drobnych obowiązków, czy kilka dużych – i co najważniejsze, już nie będziecie musieli kłócić się o to, co się komu wydawało.
Jak odczytywać wzory, czyli po co naprawdę gramy?
Tu sprawa jest bardzo prosta – czyli zastanów się, co motywuje cię do gry?
Czy grasz po to, by wasz wzór zaczął się układać, a obowiązki domowe rozłożyły równomiernie? Czy też chcesz komuś coś udowodnić?
Komma Lika to nie wyścig, tu nie krzyczymy tryumfalnie „Aha!”. Pamiętaj o tym, za każdym razem, gdy popatrzysz na swoją lodówkę. I zapytaj siebie – co JA mogę zrobić, czy JA jestem fair i czy JA jestem takim partnerem na życie, za jakiego chciałbym uchodzić.
Jeżeli więc myślisz, że jesteś dobrym partnerem na życie, zastanów się kiedy wykonałeś jakiś konkretny obowiązek w domu (i ile razy w tym czasie to samo zrobiła twoja druga połówka). Jaki jest wynik? Niepewny? Czy zaczynasz zdanie od „wydaje mi się, że…”? Niech ci się nie wydaje, po prostu zagrajcie i to sprawdź.
Jest tylko jedna ważna zasada obowiązująca graczy – wygrać możecie tylko w jeden sposób – czyli osiągając remis. To trudne, bo to prawdopodobnie pierwsza gra w twoim życiu, w której nie wolno ci ani wygrać, ani przegrać. Dasz radę?
Serdecznie polecamy wam tę grę – to naprawdę świetny pomysł na poukładanie domowego pola bitwy – i wbrew pozorom wcale nie zjada dużo czasu. Komma Lika to również dobry pomysł na prezent 🙂 . Jeżeli wasza rodzina jest większa, do gry możecie dokupić rozszerzenie na kolejne dwie osoby – zestaw magnesów i wzorów. Taka rozszerzona wersja pozwala rozłożyć obowiązki na czterech graczy. Spróbujecie?
Grę możecie kupić na stronie: www.kommalika.pl
PS: A może ułożycie swoją seks-grę. Każdy zdradzony sekret, zainicjowanie romantycznej czy namiętnej nocy, to jeden element układanki? Hmm? Grajcie tak, jak lubicie najbardziej, byleby tylko nikt nie wygrał!
Artykuł powstał we współpracy z Komma Lika