Go to content

W oczekiwaniu na dziecko… Tego nikt ci nie powie, a szkoda!

W oczekiwaniu na dziecko
Fot. iStock / ewg3D

Bez względu na to, czy była wyczekana, wygłaskana lub wręcz wymodlona czy wręcz przeciwnie – pojawiła się w najgorszym momencie i zdrowo zamieszała w twoim życiu – ciąża, to czas zmian. Czas wyjątkowo wymagający dla kobiety. I o ironio stan, w których cały świat nieustannie będzie ci radził, ale gdy naprawdę będziesz rady potrzebować, trudno będzie ci znaleźć tę „prawdziwą”. Tak już jest, że choć każda z nas różni się, i każda okres oczekiwania na narodziny dziecka przeżywa inaczej – gdzieś głęboko łączy nas kilka bardzo silnych splotów.

Często to, co najważniejsze dla komfortu przyszłej mamy – zaczyna się w jej głowie. Dlatego przygotuj się do ciąży trochę inaczej, po to, by móc przeżywać ją po swojemu i ze spokojem. A reszta? Dolegliwości, zmiany, zmartwienia? Zawsze mogą się jakieś pojawić, grunt to zapewnić sobie na ten okres dwie dobre rzeczy: dobrą książkę i dobrego człowieka. Właśnie dlatego…

W oczekiwaniu na dziecko…  Kilka rzeczy, których nikt ci nie powie, a szkoda!

Fizyczność

Ciąża to zmiany, przede wszystkim, te które widzisz w swoim ciele i te które czujesz. W oczekiwaniu na dziecko fizyczność odgrywa bardzo ważną rolę – biologicznie i psychicznie, bo każda ze zmian jest przygotowaniem. Pojawiają się też przykre ciążowe dolegliwości, dyskomforty – trudne do zniesienia, bo w większości przypadków, znosimy je ze świadomością, „że już tak jest”, że nie wiele możemy zrobić.

Możemy natomiast nieco sobie ulżyć, przynajmniej w kilku przypadkach.

Mdłości i wymioty – jak sobie z nimi poradzić? No cóż, zapewnie nie znikną, ale można spróbować je ujarzmić. Dwa bardzo dobre sposoby: ssanie kostki lodu i zjedzenie pierwszego bardzo niewielkiego posiłku przed wstaniem z łóżka.

Zgaga – kolejny przykry towarzysz oczekiwania na dziecko. Oprócz leków czy babcinych sposobów typu szklanka mleka, świetnie sprawdzi się natka pietruszki i woda gazowana (niektóre wody gazowane zawierają wodorowęglan wapniowy mający zdolność zobojętniania kwaśnej zawartości żołądka). Małe drobiazgi, które szybko mogą poprawić komfort życia.

Zmiany w wyglądzie – z nimi bywa różnie i mają bardzo zmienną dynamikę. Każda kobieta i każda jej ciąża – jest niepowtarzalna. Dobrze jest poznać swoje ciało, pozwolić mu dojść do głosu. Obserwować – nie oceniać. To zmiany, które przychodzą i odchodzą – spróbujmy po prostu je oswoić. Warto poczytać nieco o tym, co będzie wydarzało się przez najbliższe tygodnie, to bardzo pomaga przyjąć swoje „nowe” ciało po przyjacielsku.

W oczekiwaniu na dziecko

Fot. iStock / SolStock

Emocje

Tych nie zabraknie. Szczególnie, że w naszej kulturze i społeczeństwie absolutnie wszyscy roszczą sobie prawo do twojego brzucha. Pamiętaj, że nic nie musisz. I tu przyda ci się właśnie dobry człowiek: partner, mąż, przyjaciółka, mama czy siostra – ktoś kto będzie twoim murem. Ktoś, kto da ci „święty spokój” i prawo do przeżywania tych wszystkich emocji, które w tobie rosną. Pamiętaj, że ciało kobiety podczas ciąży z premedytacją wyzwala za pomocą hormonów wiele uczuć – po to, by zapewnić ci przygotowanie i ochronić przed nadmiernym stresem. Wicie gniazda, to też sprawka twojego ciała, mniejsza podatność na stres pod koniec ciąży – to nic innego jak hormonalny koktajl, serwowany, by zminimalizować stres i strach przed porodem.

Aby mieć spokojną głowę warto zaopatrzyć się w rzetelną wiedzę. I nie pytać wujka Google – bo zawsze, choćby na trzysetnej stronie wyników wyszukiwań dowiemy się,że czeka nas wszystko co najgorsze. Zamiast tego postaw na dobrą książkę. Taką, która odpowie na podstawowe pytania, będzie przewodnikiem i przyjacielem. Przecież najbardziej boimy się i stresujemy przed nieznanym.

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

w oczekiwaniu na dziecko

Fot. Materiały prasowe

Już nasze mamy miały na półce poradnik „W oczekiwaniu na dziecko” autorstwa Heidi Murkoff – ale nie pożyczajcie jej ochoczo, od tego czasy wiele sie zmieniło, przede wszystkim wiedza medyczna wkroczyła na zupełnie inny poziom. Na szczęści książka od lat ukazuje się w nowych aktualizowanych wydaniach nakładem Wydawnictwa Rebis. Zaopatrzcie się w nią, dziś to nie tylko skarbczyk z biologii dla kobiet, ale porządny kawał przystępnej wiedzy dla mam i ojców. I co ważne – nie musicie jej czytać od deski do deski, poradnik jest skonstruowany w taki sposób, aby przyszła mama łatwo i szybko odnalazła nie tylko interesujący ją temat, ale również jego ujęcie w konkretnym miesiącu czy tygodniu ciąży.

Twoje ciało jest w ciąży jednym wielkim drogowskazem. Twoje przeczucia i instynkt są niemalże doskonałe. Możesz być spokojna, o to czy sobie poradzisz.

Seks, bliskość, związek

Są ważne, bardzo. Szczególnie teraz. Jeśli pozostajesz w związku postaraj się skupić na nim nieco mocniej. Natura będzie dbała o twoje zaangażowanie w nową sytuację czyli tzw. „projekt ciąża i dziecko”, o związek musicie zadbać obydwoje. Szczególnie, że bardzo często czeka go próba. Nie tzreba się jej obawiać, jeśli się na nią przygotujecie. Ważne abyście nie przestali rozmawiać.

Przed wami wiele wyzwań, szczególnie po porodzie. Spróbujcie stworzyć swój plan „na potem” – życie go zweryfikuje, ale gdy poczujecie, że prąd niesie was zbyt mocno w innym kierunku warto wrócić do tego momentu, gdy sobie coś obiecaliście. Są momenty, gdy dziecko jest najważniejsze, ale są i takie, gdy trzeba przypomnieć sobie, dlaczego i gdzie istnieje.

Nie zgubcie swojej bliskości, a reszta zawsze się jakoś ułoży!

W oczekiwaniu na dziecko

Fot. iStock / malhrovitz

w oczekiwaniu na dziecko

Fot. Materiały prasowe

BESTSELLER
W oczekiwaniu na dziecko
Heidi Murkoff, Sharon Mazel

Nowe poszerzone, uzupełnione i uaktualnione wydanie

Wyczerpujące źródło informacji na temat:
– wyboru lekarza
– diagnostyki prenatalnej
– przebiegu porodu
– ciąży wysokiego ryzyka
– ciąży wielopłodowej
– cięcia cesarskiego
– diety ciążowej
– karmienia piersią

W tej niezwykłej książce znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących cię pytań:
– Czy niebezpiecznie jest zajść w ciążę po 35 roku życia?
– Jak rozpoznać, że rozpoczął się poród?
– Czy seks w okresie ciąży szkodzi dziecku?
– Czy choroba w czasie ciąży może zagrozić dziecku?
– Czy nagły brak ruchów dziecka powinien niepokoić?
– Co zrobić, żeby szybko odzyskać sylwetkę sprzed ciąży?

Heidi Murkoff jest autorką światowych bestsellerów na temat ciąży i rodzicielstwa, czyli przede wszystkim W oczekiwaniu na dziecko, Pierwszy rok życia dziecka, Drugi rok życia dziecka i Dieta przyszłej matki. Założyła też stronę WhatToExpect.com i Fundację What to Expect. Magazyn „Time” zaliczył ją w 2011 roku do grona 100 najbardziej wpływowych postaci na świecie.
Sharon Mazel to autorka książek, dziennikarka i ekspertka w kwestiach dotyczących ciąży i rodzicielstwa.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Rebis