Go to content

Kran kuchenny: jak wybrać praktyczny, a jednocześnie estetyczny?

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w obrębie kuchni bez takiego elementu wyposażenia, jakim jest kran. Jak bowiem przygotować posiłek bez wcześniejszego umycia warzyw? Jak pozmywać duże naczynia, które nie mieszczą się w zmywarce? Warto pamiętać o tych aspektach, gdy wykańczasz nową lub remontujesz obecną kuchnię i wybierasz do niej baterię. Czym się kierować, aby zakupić odpowiednią? Chętnie pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji! Zajrzyj poniżej i poznaj nasze sugestie.

Czym się kierować przy wyborze kranu kuchennego, aby był praktyczny?

Sklepy z wyposażeniem wnętrz proponują przeróżne rozwiązania do przestrzeni kuchennych. Mnogość możliwości sprawia, że się w nich gubisz? Nie pozwól sobie na zakup pierwszego z brzegu kranu kuchennego, ponieważ nie będzie to najrozsądniejszy wybór, a często jedynie pieniądze wyrzucone w błoto. Zadaj sobie kilka pytań, dzięki którym podjęcie wartościowej decyzji przyjdzie z łatwością. Jakich dokładnie?

Typ baterii a Twoje potrzeby

Zanim zaczniesz rozglądać się pomiędzy poszczególnymi wariantami baterii, sprawdź, jaki typ jest Ci potrzebny. Dostępne w sprzedaży krany kuchenne mogą być np. naścienne bądź nablatowe. Dobór musisz więc uwarunkować od możliwości swojej kuchni — jeśli rury wychodzą ze ściany nad zlewem, potrzebujesz baterii naściennej, a gdy woda doprowadzona jest pod zlew, sięgnij po baterię nablatową.

Wymiary baterii dostosowane do wielkości zlewu

Gdy już wiesz, jaki typ baterii będzie odpowiedni w Twojej kuchni, czas na przyjrzenie się kolejnym aspektom — w tym samym wymiarom danego kranu. Oczywiście muszą one odpowiadać miejscu podłączenia, aby ich montaż mógł się odbyć, lecz nie jest to jedyny wymóg. Ważna jest także wysokość i długość wylewki, którą musisz dobrać do wielkości zlewu. Zwróć uwagę na to, żeby prowadzony przez nią strumień wody znajdował się mniej więcej na środku zlewu, ponad jego powierzchnią. Zbyt krótka bądź zbyt nisko umieszczona wylewka uniemożliwi wygodne zmywanie, a woda będzie rozchlapywała się po sąsiadujących blatach.

Klasyczny kran czy z elastyczną wylewką?

Wśród proponowanych przez sklepy z wyposażeniem baterii znajdziesz oczywiście klasyczne modele, ale nie tylko. Wartym uwagi rozwiązaniem są krany kuchenne z elastyczną wylewką. Tego typu bateria daje możliwość wyciągnięcia wylewki i swobodnego manipulowania jej końcówką, co znacznie zwiększa jej zasięg. W ten sposób staje się wygodą, którą szczególnie docenisz np. w czasie zmywania dużych garnków czy w trakcie mycia samego zlewu i wiążącej się z tym konieczności dotarcia do jego najdalszych zakamarków.

Jak połączyć praktyczność z estetyką kranu?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest połączenie praktyczności kranu kuchennego z jego estetycznością? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że przy wyborze konkretnego wariantu w pierwszej kolejności weźmiesz pod uwagę wyżej wymienione aspekty, a dopiero później zwrócisz uwagę na sam wygląd.

Jak dopasować kran do kuchni? Zastanów się, jaki styl i kolorystyka w niej panują, oraz zwróć uwagę na obecne już w niej elementy. W sprzedaży znajdziesz wylewki w prostych, zaokrąglonych czy ciekawie zagiętych kształtach. Bardzo popularnymi wariantami są modele w złocie i srebrze, ale także te w czerni czy nawet w złotym różu. Co więcej, poszczególne krany mogą być w połysku lub macie, dzięki czemu wybór może być jeszcze lepiej dopasowany.

Postaw na wysokiej jakości baterie, by cieszyć się ich praktycznością. Nie zapomnij o wyżej przedstawionych wskazówkach, a zakup z pewnością okaże się równie funkcjonalny, co po prostu ładny.