Go to content

Sposoby na upał w biurze. Niełatwa sztuka przetrwania w pracy latem

upał
Fot. iStock / Kali Dziewięć LLC

Wakacje zdecydowanie nie są czasem, który z radością spędzamy zamknięci w biurach. Te z nas, które przez etatowe osiem, a czasem i więcej godzin pracy nie mogą wyściubić nosa zza biurka, wcale nie mają łatwo podczas upałów. Niby klimatyzacja ułatwia życie, jednak dla zdrowia dróg oddechowych wcale nie jest taka pożądana, a nie wszędzie można posiedzieć i popracować przy uchylonym oknie.

Jeśli o chłodnej bryzie możesz jedynie pomarzyć, naucz się sztuki przetrwania w pracy

Zapewne myśl o odległym urlopie wcale cię nie raduje, gdy rano zwlekasz się z łóżka i w upał podążasz w kierunku pracy. Bo co może być fajnego w czasie spędzonym w czterech ścianach, gdy inni korzystają ze słońca, które przestanie tak wspaniale przypiekać, kiedy ty wreszcie wyjdziesz z pracy. Pewnie sam upał podczas urlopu wzięłabyś za dobrą monetę, ale już podczas pracy nie specjalnie może on cieszyć. Bo jak pracować, skupić myśli, gdy pot spływa po plecach, a nogi puchną okrutnie, wciśnięte w oficjalne szpilki? Spróbuj sposoby na upał w pracy, które niejednej z nas poprawiły humor i samopoczucie.

1. Odpowiedni ubiór

Niestety, jeśli twoja praca polega na spotkaniach z klientami, nie poszalejesz z krótkimi rękawami czy kusymi spodenkami. Natomiast jeśli musisz ubierać do pracy formalne stroje, kup uniform z oddychającego naturalnego, przewiewnego materiału, by twoje ciało mogło swobodnie oddychać. Ułatwi to cyrkulację powietrza i oddali kłopot nadmierną i niepożądaną potliwością.

2. Kawę zamień na wodę lub soki

Wypijanie kolejnej kawy na rozbudzenie szarych komórek może przynieść odwrotny efekt. Będziesz jeszcze bardziej śpiąca, ponieważ kawa wypłukuje z organizmu wodę, a woda jest niezbędna do prawidłowego działania nie tylko ciała ale i umysłu. Pij wodę lub naturalne soki owocowe i warzywne, nawet do 3,5 litra w ciągu doby. Płyny należy uzupełniać, by nie zapracować sobie nawet na lekkie odwodnienie. Pracodawca powinien zadbać o dostęp do wody lub innego napoju, w ilości zaspokajającej jego potrzeby, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 25, a w pomieszczeniach 28 stopni. 

3. Zrezygnuj z ciężkiego makijażu 

Nie tylko po to, by po kilku godzinach w upale nie spłynął ci on z twarzy, ale by twoja skóra mogła lepiej oddychać. Mając delikatny makijaż, możesz śmiało sięgać po mgiełki w sprayu, które doskonale i dyskretnie schłodzą cię podczas przerwy w pracy. Dzień jeszcze przed pracą zacznij od chłodnego prysznica z żelem o orzeźwiającym zapachu i nawilżającymi kosmetykami po prysznicu.

4. Ulżyj nogom

Jeśli pozwala na to etykieta w pracy, zamień szpilki na obuwie na płaskim obcasie, co ulży twoim nogom. Być może twoja praca pozwoli nawet na dyskretne zdjęcie obuwia, jeśli nie musisz odchodzić od biurka. Możesz również podłożyć coś pod stopy, aby ułatwić krążenie krwi w nogach. Wieczorem skorzystaj z maści chłodzących i łagodzących opuchliznę stóp.

5. Uruchom wentylator i zasłoń rolety

Szczególnie jeśli zawodzi klimatyzacja. Jeśli nie masz małego, podręcznego wiatraka, zróbcie zrzutkę z towarzyszami biurowej niedoli i kupcie wspólny, pracowniczy wentylator, jeśli szef sam wcześniej nie wpadnie na taki pomysł. Rolety lub żaluzje w oknie przy stanowisku pracy warto zasunąć, by słońce dodatkowo nie podnosiło temperatury we wnętrzu pomieszczenia.

6. Lekkie przekąski

A dokładniej owoce i warzywa, które zawierają w siebie dużo wody, będą doskonałymi przekąskami na długie godziny podczas upałów. Nie tylko zadbają o sylwetkę i nie obciążą układu pokarmowego, ale uzupełnią elektrolity, które tracimy wraz z potem. Najlepiej sprawdzą się: arbuzy, melony, winogrona, pomarańcze, truskawki, gruszki, jabłka, a także ogórki, które w 96% składają się właśnie z wody, pomidory, sałata i cukinia.

7. Żelowe kompresy

Zimne żelowe kompresy, będą doskonałą alternatywą do mokrych chusteczek podczas chłodzenia karku czy nadgarstków. Ponieważ ich rozmiary bywają niewielkie, bez kłopotu znajdziesz dla siebie kompres, który dyskretnie zmieści się w dłoni i będziesz zmogła wykorzystać go w chwili koniecznej do ochłodzenia organizmu.

8. Poczęstuj się miętowymi cukierkami

Słodycze z mentolem doskonale chłodzą i odświeżają oddech. Szczególnie przydatne są, jeśli nie mamy pod ręką schłodzonego napoju. Zjedzenie miętówki i wypicie np. wody szybko wywoła uczucie chłodu.

9. Olejki eteryczne

Odpowiednimi, odświeżającymi zapachami np. mięta, eukaliptus czy cytryna, możesz wykonać masaż skroni, lub też wkropić kilka kropel do niewielkiej miseczki z wodą, by parująca ciesz nie tylko poprawiała mikroklimat, ale i nadawała pomieszczeniu rześkiego zapachu.


źródło: jejswiat.plpolskieradio.pl