Go to content

4 wstydliwe, kobiece dolegliwości, o których boimy się mówić głośno

Są tematy, których podjęcie skutkuje jeżeniem się włosów. Nawet w intymnym gronie kobiet. Dlaczego wciąż wiele intymnych tematów powoduje oblanie się pąsowym rumieńcem? Ponieważ dotyka naszych najpilniej strzeżonych sekretów, kompleksów i godzi w przekonanie, że na pewno tylko MY mamy taki problem.

Gdybyśmy pokonały tabu, które przez wiele lat budowano wokół intymności kobiet, okazałoby się, że nasza mama, koleżanka, szefowa, czy sąsiadka tuż za ścianą również zmaga się z podobnym problemem.

Intymne dolegliwości występują bardzo powszechnie. Często wynikają właśnie z naszej kobiecości. Pojawiają się z powodu ciąży, porodu, upływu czasu. Dlatego dziś nie udawajmy, że „TO” nas nie dotyczy, tylko powiedzmy choć przed lustrem: „mam problem z… i chcę go rozwiązać!”.

Wstydliwe, kobiece dolegliwości, o których boimy się mówić głośno

Suchość pochwy

Wydawać mogłoby się, że to drobiazg. Wystarczy pójść do apteki, zakupić odpowiednie lubrykanty i po sprawie. Okazuje się jednak, że o ile objawy suchości pochwy można dość łatwo zniwelować – przynajmniej doraźnie, „ten drobiazg” może być bardzo dokuczliwy, szczególnie, gdy nie znamy przyczyny tego stanu rzeczy.

Suchość pochwy, to nie tylko dyskomfort i ból podczas zwykłych czynności, to również problem w relacji seksualnej z partnerem oraz częsta przyczyna nawracających infekcji intymnych.

Co możesz zrobić?

Pierwszym krokiem powinna być zawsze konsultacja ginekologiczna, która określi przyczynę problemu i omówi dalsze postępowanie, zarówno zabiegowe jak i farmakologiczne.

Laseroterapia

W leczeniu suchości pochwy, najlepsze efekty przynosi laseroterapia pochwy. Już jeden zabieg daje zauważalne efekty, bez ingerencji w układ hormonalny kobiety.

Laseroterapia swoją popularność zawdzięcza wysokiej skuteczności w odbudowie śluzówki pochwy, jej regeneracji i poprawie stopnia nawilżenia, podnosząc tym samym jakość i poziom satysfakcji seksualnej. Zabieg laseroterapii jest szczególnie polecany przy suchości i atrofii śluzówki pochwy, szczególnie u kobiet po porodzie w okresie karmienia piersią, u których nie stosuje się terapii estrogenowej – Michał Barwijuk, ginekolog plastyk z Kliniki Kobiet Medifem

Nietrzymanie moczu

Problem bardzo mocno dotykający kobiety, godzący w komfort i godność życia. Nietrzymanie moczu przede wszystkim kojarzy się nam z pewną nieuniknioną i związaną z wiekiem dolegliwością. Oprócz tego jest tak bardzo zawstydzający, że wiele kobiet nie decyduje się zasięgnąć w tej sprawie porady lekarskiej! Jedną z typowych sytuacji jest wystąpienie nietrzymania moczu u młodej osoby, jako swego rodzaju powikłania trudnego porodu. Problem jest częstym schorzeniem i dotyczy około 3-5 milionów kobiet w Polsce. W grupie kobiet po trzydziestce odsetek ten może wzrosnąć do 30%, a po pięćdziesiątce – do prawie 60%.

Pamiętajcie, nie musi już zawsze tak być. Nietrzymanie moczu można leczyć na wiele sposobów, im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepiej!

Co możesz zrobić?

Ćwiczyć. Pamiętaj, że to twoja baza – nawet, gdy nie zmagasz się z problemem, powinnaś regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy , to pierwsza prewencja przed nietrzymaniem moczu związanym z fizjologicznymi zmianami naszego ciała. Ćwiczenia Kegla mogą pomóc a napewno nie zaszkodzą. To usłyszysz od każdego lekarza czy położnej. Jednak często same ćwiczenia są niewystarczające. Co wtedy?

Hifu & Laseroterapia

Połączenie tych metod sprawdzi się w początkowym stadium nietrzymania moczu.

Hifu to dopochwowa terapia falami ultradźwiękowymi działająca głęboko na tkankę mięśniową wymuszając jej regenerację, lecz nie uszkadzając przy tym śluzówki pochwy. Laseroterapię stosuje się najczęściej 7 dni po zabiegu HIFU, wymuszając przebudowę kolagenową śluzówki i zmieniając kąt nachylenia cewki moczowej. Połączenie w/w zabiegów w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu i zespołu luźnej pochwy jest obecnie najbardziej obiecującą metodą małoinwazyjnej terapii pochwy. Zabieg HIFU trwa 30-45 min, a laseroterapii 10-15 min, oba nie wymagają znieczulenia i hospitalizacji oraz wyłączenia z życia zawodowego lub prywatnego.

Metody operacyjne

Przy zaawansowanym stadium wysiłkowego nietrzymania moczu, a więc gdy popuszczanie moczu zdarza się często, nawet przy niewielkim wysiłku, stosuje się techniki operacyjne. Dzięki nim lekarz koryguje położenie narządów względem siebie tak, aby nie powodowały już przykrych dolegliwości.

W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości dostępne są różne małoinwazyjne techniki: laseroterapia, iniekcje kwasem hialuronowym oraz nowość na polskim rynku – HIFU stref intymnych. Gdy te okażą się niewystarczające pozostaje jeszcze operacja podwieszenia cewki moczowej, odtwarzająca fizjologiczny kąt okołocewkowy (TVT). Jest to chirurgiczny, inwazyjny zabieg skutecznie rozwiązujący problem mimowolnego popuszczania moczu wymagający jedno lub dwudniowej hospitalizacji.

Zmiany w wyglądzie narządów intymnych po porodzie

Problem bardzo często bagatelizowany i upychany do najgłębszej szuflady ze wstydliwymi problemami. A szkoda. Bo pora przestać myśleć o swojej fizyczności, jak o przykrej konieczności. Zmiany jakie zachodzą w wyglądzie i budowie narządów płciowych po porodzie, nie zawsze ustępują samoistnie i nie za każdym razem można je zaetykietować, jako drobiazgi. Zupełnie tak, jak nie każdy poród przebiegnie gładko, jak po maśle.

Co możesz zrobić?

Zdarza się, że z powodu odbycia porodu zabiegowego czy nieprzewidzianej bardzo dużej masy ciała dziecka, po porodzie zostaje trwały, bolesny ślad, który uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie.

Narodziny dziecka to często jeden z najważniejszych momentów w życiu, jednak nie pozostaje bez konsekwencji dla organizmu kobiety, szczególnie jeśli waga urodzeniowa noworodka sięga 4, a nawet 5 kilogramów. Często przy porodzie drogami natury konieczne jest nacięcie krocza lub dochodzi do jego samoistnego pęknięcia. Proces gojenia zarówno pochwy i jej przedsionka, jak i krocza jest różny i może skutkować bólem podczas współżycia i w trakcie aktywności fizycznych.

Najczęstszymi zabiegami poporodowymi przywracającymi warunki sprzed pierwszej ciąży i porodu są: plastyka pochwy (waginoplastyka), przedsionka pochwy (introitoplastyka) i krocza (perineoplastyka). Często zmiany zauważalne są również w  wargach sromowych mniejszych oraz wargach sromowych większych, które ulegają atrofii, zwiotczeniu lub ciemnieją. Tu istnieje szereg zabiegów odwracających zmiany zarówno małoinwazyjnych wykorzystujących laseroterapię, kwas hialuronowy, nici PDO, jak i chirurgicznych (labiominoroplastyka, labiomajoroplastyka). Kluczowa jest konsultacja z dobrym ginekologiem plastykiem, który dobierze najlepsze rozwiązania.

Plastyka krocza – Perineoplastyka
Plastyka krocza polega na chirurgicznej plastyce blizny i usunięciu zrostów. Najczęściej zabieg ten wykonujemy w połączeniu z plastyką pochwy i jej przedsionka. W niektórych przypadkach możemy też zastosować nieinwazyjną terapię laserem frakcyjnym lub osoczem bogatopłytkowym.

Plastyka pochwy – Waginoplastyka, to zabieg polegający na jej zwężeniu, przywracając warunki sprzed pierwszego porodu. Zastosowanie mają tu zarówno małoinwazyjne zabiegi (HIFU + Laseroterapia pochwy), jak i plastyczne, chirurgiczne korekty. O technice zabiegu powinien zawsze decydować lekarz w porozumieniu z pacjentką, znając jej oczekiwania.

Plastyka przedsionka pochwy – Introitoplastyka, jest konieczna w sytuacji gdy mamy do czynienia z bólem podczas penetracji oraz problemem ziejącego sromu, otwartego wejścia do pochwy. Zabieg podobnie jak w poprzednich przypadkach może być wykonany z wykorzystaniem zarówno małoinwazyjnych technik, jak i chirurgii intymnej.

Wybielanie stref intymnych to jeden z częstszych małoinwazyjnych zabiegów poporodowych, ale nie tylko. Na zaciemnienie okolic intymnych skarżą się również Panie w okresie klimakterium oraz przyjmujące różne leki przewlekłe. Jest to problem usuwany najczęściej podczas 3, rzadko 5 sesji laseroterapii. Zabieg jest podobny do usuwania tatuażu, powoduje termiczne mikrouszkodzenia skóry, wymuszając jej regenerację oraz redukcję melaniny.

Infekcje intymne

Zdecydowana większość kobiet przejdzie w swoim życiu kilka infekcji intymnych. Ze względu na naszą fizjologię, niezwykle trudno byłoby ich uniknąć. O ile problem wydaje się błahy, bardzo wiele kobiet boryka się infekcjami nawracającymi.

Co możesz zrobić?

Przede wszystkim bardzo dbać o to, by każdą infekcję dobrze wyleczyć! Przyda się również wsparcie w postaci kuracji probiotykami ginekologicznymi. A jeśli infekcje nawracają i wydaje się, że nic nie może ich powstrzymać? Można oddać się w ręce specjalisty, który przypomni naszemu ciału, jak powinno samo sprawnie funkcjonować.

Przy problemach z nawracającymi infekcjami pomoże… osocze bogatopłytkowe lub laseroterapia. Zaskoczone?

Laseroterapia wymusza przebudowę śluzówki pochwy. Osocze bogatopłytkowe jest natomiast naturalnym eliksirem młodości, uzyskane z krwi żylnej pacjentki, podane w okolice pozabiegową przyspiesza gojenie i przebudowuje blizny. Osocze bogatopłytkowe PRP ma szerokie zastosowanie w rewitalizacji pochwy, warg sromowych, skóry biustu i brzucha. Podane punktowo w okolice łechtaczki i przedniej ściany pochwy, ułatwia stymulację i zdecydowanie poprawia jakość życia seksualnego. O!Shot to prawdziwy hit w USA czy w zachodniej Europie.

Zapewne gdybyśmy zaczęły ten artykuł od przedstawienia ginekologii plastycznej, większość z was pomyślałaby, że takie zabiegi to fanaberia. jednak, jak widzicie, pora spojrzeć na tę dziedzinę medycyny nieco łaskawszym okiem, bo to, co może być dla jednego kaprysem, w innym przypadku będzie najlepszą drogą, by odzyskać zdrowie i zwykłą, kobiecą „normalność”.

Partnerem artykułu jest

medifem-logoZwww-02

MichalBarwijukWypowiedzi eksperta – dr Michała Barwijuka z Kliniki Kobiet Medifem w Warszawie, członka Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej.


 

Artykuł powstał we współpracy z Klinką Kobiet Medifem