Jak relacje rodzinne mogą doprowadzić do depresji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 lipca 2018
Fot. iStock/cassinga
Fot. iStock/cassinga
 

W jaki sposób twoje relacje z matką i rodzeństwem wpływają na zdrowie psychiczne, kiedy osiągniesz „wiek średni”? Naukowcy odkryli, że depresja osób po 45 roku życia najczęściej wiąże się właśnie ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, szczególnie w przypadku kobiet.

Naukowcy z Iowa State University badali typowe i zrozumiałe zmiany w relacjach, jakie zachodzą kiedy wkraczamy w wiek średni. Typowym przykładem są emocjonalne następstwa wkraczania naszych dzieci w dorosłość i opuszczania przez nie domu rodzinnego (syndrom „pustego gniazda „) których doświadcza wiele osób, i które mogą przyczynić się do depresyjnego nastroju. Inną, „stresogenną” sytuacją jest obserwowanie naszych starzejących się i coraz bardziej niedołężnych rodziców, którzy zaczynają wymagać większej, a nawet nierzadko stałej opieki. Na depresję coraz częściej zapadają osoby, które doświadczyły jednej lub obu tych nieuniknionych zmian.

Nowe badania zwracają naszą uwagę na coś dodatkowego: okazuje się, że ogromne znaczenie ma również jakość naszego związku z rodzeństwem i z matką. Te dwa typy relacji mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Jakiekolwiek, długotrwałe napięcia w tych relacjach mogą nas doprowadzić do przewlekłego stanu smutku i odrętwienia.

Warto jeszcze zauważyć, że wiek średni to często moment, w którym na nowo odkrywamy i nawiązujemy relacje z rodzeństwem, niekiedy będąc zmuszeni do dzielenia opieki nad rodzicami.

Nie powinniśmy ignorować smutku, poczucia zmęczenia emocjonalnego i poczucia, że „nie dajemy rady”. Mają one mocny wpływ na jakość życia i dobre samopoczucie, a nawet zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Błędy w pielęgnacji włosów, które sprawiają, że najlepsze szampony i odżywki nie działają

Redakcja
Redakcja
5 lipca 2018
Fot. istock/piskunov
Fot. istock/piskunov

Mycie włosów jest pozornie bardzo prostą czynnością, którą wykonujemy codziennie, więc nie powinno to być trudne ani wymagać specjalnej wiedzy. Jest jednak kilka szczegółów, które sprawiają, że robimy to źle, szkodząc naszym włosom i pogarszając ich kondycję.

Błędy w pielęgnacji włosów, które sprawiają, że najlepsze szampony i odżywki nie działają

1.  Wybierasz niewłaściwe produkty do pielęgnacji włosów

Szampon należy wybierać zależnie od rodzaju skóry, rodzaju i struktury włosów. Jeśli masz tłustą skórę głowy, nie kupuj „ciężkich szamponów” zawierających agresywne substancje. Wysuszają skórę głowy i zwiększają produkcję sebum. Pielęgnacyjne i nawilżające szampony szybciej zmywają kolor z farbowanych włosów. Jeśli chcesz zachować kolor przez dłuższy czas, wybierz szampon do włosów farbowanych.

2. Używasz kosmetyków do pielęgnacji włosów zamiennie

Wiele osób uważa, że ​​balsam do włosów można zastąpić maską do włosów. Celem balsamu jest  pokrycie włosa warstwą ochronną, a maski – pielęgnacja włosów. Używanie maski zamiast balsamu może prowadzić do przeciążenia włosów produktem.

3. Wydaje ci się, że dobry szampon dokona cudów

Głównym zadaniem szamponu jest oczyszczenie twoich włosów. Nie nawilża, nie pielęgnuje, nie wpływa na porost włosów.

4. Nie stosujesz ochrony termicznej

Jeśli lubisz używać suszarki do włosów i prostownicy, nie zapomnij o ochronie termicznej . Dobra ochrona termiczna zapewnia bezpieczeństwo włosów i ułatwia proces stylizacji.

5. Nakładasz maskę lub balsam na bardzo mokre włosy

Zanim nałożysz maskę lub balsam na włosy, powinieneś lekko je osuszyć. Rzecz w tym, że woda jest barierą między włosami a maską odżywczą. Oczywiście włosy będą miękkie i lśniące, ale nie wchłoną wszystkich składników odżywczych z maski. Nie trzyj włosów, wystarczy je delikatnie osuszyć i owinąć w ręcznik na kilka minut.

6. Masz nadzieję, że dobra odżywka ​​może uratować twoje włosy

Rozszczepione końcówki lub uszkodzone włosy możesz tylko pociąć i poczekać, aż odrosną.

7. Nie używasz ochrony przeciwsłonecznej

Nasze włosy, podobnie jak nasza skóra, wymagają  ochrony UV w lecie. Promieniowanie UV sprawia, że ​​włosy są suche, kruche i matowe.


Na podstawie: brightside.com

 


Zobacz także

Fot. iStock

Różnice między człowiekiem dojrzałym a egoistą

Fot.Picjumbo/Viktor Hanacek / CCO

Jak radzić sobie w relacjach z toksycznymi ludźmi?

Fot. iStock/e02782

Nie dawaj sobą pomiatać. Jak reagować, kiedy ktoś jest na ciebie zły?