Go to content

Żywienie ma znaczenie! Jak układać jadłospis dziecka?

Fot. iStock / JohnAlexandr

Mamo, czy wiesz, że twoje wybory żywieniowe i decyzje dotyczące diety maluszka kształtują jego przyszłość? Wrażliwy, wciąż rozwijający się młody organizm wymaga wyjątkowej opieki, przejawiającej się m.in. w sposobie żywienia, dopasowanym do specyficznych potrzeb. Jak układać jadłospis dziecka, aby budować fundamenty jego szczęśliwej i zdrowej przyszłości?

Dlaczego sposób żywienia jest ważny?

Dieta ma kluczowe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania – wpływa na ogólny stan zdrowia, a także na samopoczucie. Dotyczy to również najmłodszych. Podejmowane przez rodziców decyzje dotyczące jadłospisu maluszka mają realny wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych i preferencji smakowych niemowlęcia. Dieta stosowana w okresie 1000 pierwszych dni jego życia ma fundamentalne znaczenie. Wpływa na wzrost i rozwój, a także przyszłe wybory żywieniowe, a przez to – jakość dorosłego życia.

Wsparcie dla rodziców – naturalnie!

Wybory żywieniowe opiekunów powinny być dokonywane świadomie. Młody organizm niemowlęcia, a później małego dziecka, wyjątkowo dynamicznie się rozwija. Jednocześnie jest wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych.

Żywność przeznaczona dla dorosłych może nie być dopasowana do specyficznych potrzeb maluszka.

Jeśli dziecko spożyłoby marchew czy jabłko ze sklepu, które zawierałyby zanieczyszczenia w ilości mu zagrażającej, mogłoby to negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Dlaczego? Małe dziecko ma ok. 6 razy niższą masę ciała niż dorosły. Spożywając taką samą ilość marchewki jak opiekun, maluch mógłby otrzymać aż 6 razy więcej szkodliwych substancji na kilogram masy ciała, czyli zanieczyszczeń żywności, które to warzywo może zawierać! Jego organizm, w przeciwieństwie do dorosłego, nie potrafi ich jeszcze neutralizować, dlatego mogłoby to negatywnie wpłynąć na jego rozwój.

Właśnie dlatego powstały bardziej restrykcyjne przepisy prawa, które obejmują produkty przeznaczone dla najmłodszych konsumentów. Należą do niej np. kaszki, posiłki i deserki BoboVita – mające odpowiednią jakość i dopasowane do potrzeb maluszków, teraz dostępne w nowych opakowaniach, podkreślających apetyczne, pyszne składniki.

Gwarancja bezpieczeństwa poparta setkami testów jakości

Ułatwieniem w wyborze produktu, a także gwarancją jego bezpieczeństwa, jest umieszczone na nim wskazanie wieku, np. po 6. miesiącu życia. Zgodnie z przepisami prawa polskiego i Unii Europejskiej produkty przeznaczone dla najmłodszych muszą spełniać wyjątkowo restrykcyjne normy bezpieczeństwa – znacznie bardziej surowe w porównaniu do żywności przeznaczonej dla dorosłych. Dodatkowo zawierają one wyłącznie składniki pochodzące od zaufanych dostawców, które jeszcze przed przyjęciem do fabryki poddawane są licznym testom jakości.

Czy wiesz, że…

… warzywa wykorzystywane w posiłkach BoboVita spełniają nawet do 5000 razy* bardziej restrykcyjne normy w porównaniu do warzyw ogólnego przeznaczenia? Każda partia warzyw, owoców i zbóż BoboVita przechodzi nawet ponad 600 testów jakości, a z większością dostawców marka współpracuje od ponad 10 lat.

* Dotyczy norm dla pestycydów w warzywach. Żywność dla niemowląt i małych dzieci spełnia normy bezpieczeństwa i jakości produktu wynikające z prawa europejskiego i krajowego. Normy te są o wiele bardziej restrykcyjne w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia.

W żywieniu niemowląt i małych dzieci nie ma miejsca na przypadek, dlatego BoboVita oferuje bezpieczne i różnorodne posiłki, zawierające pyszne składniki. Produkty – teraz dostępne w nowych opakowaniach – zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku. Wszystko po to, aby wspierać rodziców w żywieniu maluszków w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia. BoboVita pomaga rodzicom troszczyć się o ich dziecko, spełniając surowe normy jakościowe. Mniam!


Artykuł powstał we współpracy z BoboVita.