Lifestyle

Kiedy powiedziałeś, że wyjeżdżasz za granicę poczułam ból i ulgę jednocześnie. Ten nie-romans uratował moje małżeństwo

Listy do redakcji
Listy do redakcji
13 października 2020
Fot. iStock/Madhourse
 

Już prawie zapomniałam. Zamknęłam przecież ten rozdział mojego życia w niebieskiem pudełku z wstążką. Razem z naszymi zdjęciami, twoimi listami, muszlą, którą podarowałeś mi na Helu. Pudełko postawiłam na pawlaczu, w szafce nad drzwiami. Kurzy się tam razem z milionem innych szpargałów, o których już dawno wszyscy zapomnieli. Może jeśli zamknę oczy i spojrzę jeszcze raz, okaże się, że tego pudełka nie ma i nigdy nie było? Tak, jak nie było nas, naszego zakochania w sobie. I końca tej miłości.

Byłeś w moim życiu od zawsze. Najpierw jako dobry znajomy, przyjaciel rodziny. Zawsze blisko mnie i mojego narzeczonego, a potem męża. Kilka razy zostałeś nawet z naszymi dziećmi na kilka godzin, żebyśmy mogli wyjść do kina. Raz, kiedy mój starszy syn ciężko się rozchorował zawiozłeś nad do szpitala, bo Paweł był w delegacji, a potem czekałeś na szpitalnym korytarzu do późnej nocy. Byłeś zawsze.

Spotykałeś się z kimś. Raz to był nawet dłuższy związek. Poznałam twoją partnerkę, lubiłam ją. Zazdrościłam jej tego, że ma Ciebie. Nie rozumiałam tego – przecież ja miałam Pawła, kochającego, oddanego partnera, dobrego ojca naszych dzieci. Mężczyznę, na którym można polegać. W pewnym momencie zaczęłam się bać naszej relacji, bo zrozumiałam, że zaczynam czuć do Ciebie coś, czego nie powinnam czuć. Zaczęłam więc unikać sam na sam z Tobą, zbliżyłam się jeszcze mocniej do mojego męża, w nadziei, że to uczucie do Ciebie minie, zgaśnie, zniknie. Z czasem stałeś się pierwszą osobą, o której myślałam, kiedy coś szło nie tak. Ty byś wiedział jak rozwiązać problem, jaką decyzję podjąć. Nie wiem jak i kiedy miłość do Ciebie pochłonęła mnie całkowicie. Dzieci dorosły, a my skończyliśmy 40 lat. Myślałam, że muszę to zwalczyć, zabić w środku.

Aż do tej nocy, kiedy powiedziałeś mi, że nie możesz przestać o mnie myśleć. Że żaden Twój związek nie ma racji bytu, bo od dawna kochasz tylko mnie. Że próbowałeś nie zakochać się z żonie najbliższego przyjaciela. I że boisz się tego uczucia, a jednocześnie nie umiesz z niego zrezygnować.

To były urodziny wspólnego znajomego. Paweł nie mógł przyjść, został w domu, żeby pracować. Odwoziłeś mnie do domu, ale zatrzymałeś się ulicę wcześniej. Wziąłeś mnie za rękę i powiedziałeś, że mnie kochasz. Było tak, jakbym oglądała jakiś film. Wybuch radości, chwila uniesienia, ulga. Że nie jestem w tym sama, że przez jedną chwilę mamy tylko siebie. Pocałunek. Wszystko się zatrzymało: czas, deszcz, życie.

Romans? W ogóle nie myślałam o nas w ten sposób. W mojej głowie wszystko ułożyło się dokładnie tak, jak powinno. Nie żałowałam straconych lat, ani tego, że mogliśmy powiedzieć sobie to wszystko wcześniej. Nie myślałam nawet o moim mężu, tak jakby nagle zniknął. Myślałam tylko o tym jak być z Tobą.

Do domu weszłam unosząc się nad ziemią. Potem zobaczyłam Pawła i moje stopy opadły na ziemię. No tak. Był tu. Był w moim życiu. Czy to on między nami, czy ty byłeś tym trzecim? Konfrontacja z rzeczywistością, z mrzonką o związku, który nie ma szans się ziścić. Bo jestem mężatką. Bo mój mąż jest dobrym człowiekiem. Bo jedyne, co możemy mieć to ukradkowe spojrzenia, wiadomości wysyłane i odczytywane w ukryciu. Twoje listy, małe karteczki, które wrzucałeś mi do kieszeni kurtki. Poczucie winy.

Czy wydarzyło się między nami coś więcej? Prawie nie. W lecie dojechałeś do nas na wakacje. Byliśmy na Helu, Paweł musiał wrócić wcześniej do Warszawy. A ja zostałam z Tobą na plaży.

Nie poszliśmy do łóżka, nie zaplanowaliśmy ucieczki, ani mojego rozstania z mężem. To było nasze pożegnanie. Położyłeś mi na ręku muszlę i powiedziałeś, że nie możemy… I że wyjeżdżasz za granicę. Poczułam ból i ulgę jednocześnie.

Kiedy piszę do Ciebie ten list, jesteś już daleko za oceanem. Nie kontaktujesz się ze mną, ale wiem od Pawła, że wszystko układa się po twojej myśli. Chciałam Ci powiedzieć, że zajmie mi jeszcze chwilę, zanim pozbędę się tego uczucia. Ale wiesz, w jakimś stopniu uratowało ono moje małżeństwo. Tak mocno skupiłam się na moim mężu, na naszej relacji. Wiem, że jeśli kiedykolwiek zajrzy do niebieskiego pudełka z wstążką, będę musiała opowiedzieć mu o wszystkim, co się między nami nie wydarzyło.


Lifestyle

3 powody, przez które rozpadają się współczesne związki

Karolina Krause
Karolina Krause
13 października 2020
Oto 3 główne powody, przez które rozpadają się współczesne związki
Fot. iStock/nd3000
 

Coś takiego jest w tym naszym „Pokoleniu Ikea”, że ponad wszystko cenimy sobie rzeczy praktyczne, łatwe do demontażu, a przez to niezbyt trwałe. Takie myślenie przenosimy potem na grunt związkowych relacji. Doprowadza to do tego, że więź, która powinna trzymać nas razem, przy pierwszym lepszym podmuchu rozpada się jak domek z kart.

Oto 3 główne powody, przez które rozpadają się współczesne związki:

1.Tworzymy związki z ludźmi, których tak naprawdę nie kochamy

W dzisiejszym świecie każdego dnia jesteśmy karmieni wyidealizowaną iluzją miłości. A zważywszy na to, jak łatwo możemy dziś nawiązywać znajomości, nikt z nas nie chce być sam. Żyjemy w ciągłym kontakcie z drugim człowiekiem. Niezależnie od tego, czy jest to kontakt realny, czy sieciowy. To sprawia, że bycie samemu jest dla nas czymś nienaturalnym. Przerażającym.

Z tego strachu i ogromnego łaknienia miłości wchodzimy potem w związki, które są co najwyżej jej ułudą. Bo, gdy tylko przekonujemy się o tym, jak dobrze jest mieć przy sobie kogoś, kto obdarza nas choć odrobiną uczucia, nie potrafimy z tego zrezygnować.

Kiedy jesteśmy zakochani, nasz umysł wydziela hormony, które sprawiają, że czujemy się błogo. To może być uzależniające. A nawet doprowadzić do tego, że zakochujemy się w samym „doznawniu miłości”, zamiast w tej drugiej osobie.

Prędzej, czy później życie weryfikuje jednak prawdzie powody, dla których wiążemy się w pary. Sprowadzając nas do punktu wyjścia.

2. Nie potrafimy zaufać drugiej osobie

Zaufanie to podstawa każdego zdrowego związku. Często jednak okazuje się, że pomimo usilnych starań nie potrafimy obdarować nim drugiej osoby. Ile z was spotykało się kiedyś z facetem, który przy pierwszym waszym kontakcie z innym mężczyzną dostawał spazmów z zazdrości?

Szybko mogłyście się wtedy przekonać, że ten brak zaufania jest przede wszystkim czymś w rodzaju obronnej tarczy. Parasolem, który ma uchronić nas przed zranieniem. Zaraz pod nim kryje się zwykła bezbronność. Bo w obliczu miłości, chcemy tego czy nie, wszyscy tak naprawdę jesteśmy bezbronni.

Brak zaufania do drugiej osoby, to też często efekt wcześniejszych nieudanych relacji. Może nasz zazdrośnik został w przeszłości dogłębnie skrzywdzony lub zdradzony i teraz boi się, że znowu go to spotka. Upewnij się wówczas, że zrobiłaś wszystko, by wiedział, że nie ma się czego obawiać, że go kochasz i nie zamierzasz go zranić.

3. Za duży wybór

Wiele naszych współczesnych problemów wynika również z tego, że mamy dziś zbyt duży wybór. Internet otworzył nam wrota do „raju”, w którym czeka na nas nieograniczona ilość możliwości. Doprowadza to do tego, że do wyboru odpowiedniego partnera, podchodzimy jak do zakupu sukienki. „Wezmę tę, a jak znajdę coś lepszego, to tamtą zwrócę do sklepu”. A kiedy już się na coś zdecydujemy, to nie daj Boże okaże się, że koleżanka kupiła identyczną za połowę ceny. Nie mówiąc już o ciągłym stresie związanym z, powtarzającymi się w naszej głowie, wątpliwościami. „Czy na pewno dobrze wybrałam?”. „Może, gdybym jeszcze trochę poszukała, znalazłabym coś lepszego?”.

Oddajemy więc faceta z powrotem „do sklepu” i wyruszamy na poszukiwanie lepszego modelu. Łudząc się w duchu, że taki oczywiście istnieje. I model i facet.

Na takie stresy w obu przypadkach jest tylko jedna rada: Pasuje ci? Dobrze ci z nim? To właśnie dokonałaś najlepszego wyboru 🙂


 

Źródło: higherperspectives.com


Lifestyle

Jak rozpoznać i pielęgnować swój rodzaj cery?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 października 2020
Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.
Fot. iStock

Rodzaje cery, a dokładniej poszczególne jej typy, wpływają na sposób pielęgnacji urody. Wiedząc, jaki typ cery przypadł każdej z nas w udziale, łatwiej nie popełniać błędów pielęgnacyjnych, które mogą skutkować podrażnieniami, łuszczeniem się skóry czy przedwczesnym starzeniem się i powstawaniem zmarszczek. Jakie są rodzaje cery i czym się charakteryzują?

Chyba każdy potrafi wymienić poszczególne rodzaje cery, ale nie każdy wie, co wpływa na konkretny wygląd skóry i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Wiadomo, że rodzaje cery uwarunkowane są przede wszystkim genami, jednak błędy dietetyczne i pielęgnacyjne mają realny wpływ na kondycję i wygląd skóry. Rozróżniamy cztery podstawowe typu cery: cera normalna, sucha, tłusta i mieszana. Każdy z tych typów może posiadać także cechy cery wrażliwej (tendencje do pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia) w reakcji na kosmetyki czy czynniki zewnętrzne.

Rodzaje cery — cera normalna

Cera normalna to najmniej problemowy typ cery. Nie tylko zazwyczaj nie sprawia problemów, ale także ładnie wygląda — jest jędrna, miękka i gładka, ma niewidoczne pory. Próżno na niej szukać zaskórników, a i zmarszczki pojawiają się na niej nie za szybko. Cera normalna najczęściej z wiekiem przechodzi w cerę suchą.

Do pielęgnacji normalnej skóry należy wybierać łagodne preparaty do pielęgnacji. Skórę, by jak najdłużej zachowała zdrowy, młodzieńczy wygląd, należy nawilżać i odżywiać jednocześnie. Latem poleca się stosowanie kremów nawilżających z filtrami UV, a zimną chroniącymi przed wiatrem i mrozem. Wygląd poprawią odpowiednie peelingi i maseczki odżywiające skórę twarzy.

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.

Fot. iStock/rodzaje cery

Rodzaje cery — cera sucha

Sucha cera może sprawiać kłopoty. Nie tylko powoduje swędzenie, ale może też się łuszczyć, wykazuje tendencję do podrażnień i powstawania zaczerwienionych miejsc, co szczególnie na twarzy nie wygląda najlepiej. Jest wrażliwa na wpływ mrozu czy wiatru. Bywa też błyszcząca i mocno napięta, w dodatku szybciej pojawiają się na niej oznaki upływającego czasu. Zmarszczki i kurze łapki pojawiają się na niej szybciej, niż w przypadku lepiej chronionej skóry tłustej. Sucha skóra może dotyczyć skóry głowy, twarzy oraz reszty ciała.

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.

Fot. iStock/rodzaje cery

Problem wynika z  nadmiernego złuszczania się zewnętrznej warstwy skóry, co powoduje problemy z utrzymaniem właściwego poziomu nawilżenia. Ponieważ sucha skóra nie produkuje wystarczającej ilości sebum, powstaje problem zbyt słabego płaszcza lipidowego na jej powierzchni. Niedostateczna ochrona nie działa prawidłowo, powoduje utratę wody i nadmierne rogowacenie.

Skóra może być także czasowo przesuszona, co wywołane jest ubogą w witaminy i minerały dietą, zamiłowaniem do gorących kąpieli, opalania się, czy godzin spędzonych na basenie z chlorowaną wodą. Niedostatek wody wypijanej w ciągu dnia oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry również przyczyniają się do powstania lub zaognienia problemów. Inną przyczyną ciągłych problemów z nawilżeniem skóry może być obciążenie genetyczne i życie w długotrwałym stresie, który fatalnie wpływa nie tylko na kondycję skóry, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Sucha cera, której nie pomaga wprowadzona pielęgnacja, może sygnalizować istnienie chorób przewlekłych, takie jak łuszczyca, cukrzycazaburzenia pracy tarczycy, czy atopowe zapalenie skóry.

Cera sucha wymaga łagodnej pielęgnacji. Konieczne są delikatne kosmetyki, które zawierają w składzie łagodzące i nawilżające substancje. Warto wybierać takie, które mają wyciąg z aloesu, kwas glikolowy, algi, kwas mlekowy, mocznik, glicerynę, alantoinę, kwas hialuronowy, biotynę, ceramidy, witaminy A, B5, C i E. Suchej skórze zdecydowanie nie służy zwykłe mydło i gruboziarniste, zbyt mocno działające peelingi.

Rodzaje cery — cera mieszana

To typ cery, który pojawia się najczęściej, w dodatku sprawia kłopoty podczas pielęgnacji. Cera mieszana wykazuje jednocześnie cechy skóry suchej lub normalnej oraz tłustej. Zazwyczaj w strefie T (czoło, nos i broda) mamy do czynienia ze skórą tłustą. Na suche partie składa się linia żuchwy i policzki. Z tego powodu konieczna jest złożona pielęgnacja. Konieczne bywa stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze mieszanej, albo jednocześnie preparatów do pielęgnacji suchej skóry (żuchwa, policzki), a kosmetyki matujące, zapobiegające zatykaniu się porów skóry, na strefę T. Na ten rodzaj cery wpływ mają przede wszystkim geny, jednak niewłaściwa dieta lub pielęgnacja może pogłębić poszczególne problemy ze strefą suchą/mieszaną, lub tłustą.

Rodzaje cery - sucha, normalna, tłusta i mieszana.

Fot. iStock/rodzaje cery

Rodzaje cery — cera tłusta

Cera tłusta to zmowa wielu dojrzałych kobiet. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także miewa tendencje do podrażnień. Nietrudno ją rozpoznać — niedługo po umyciu skóra zaczyna się błyszczeć, szczególnie mocno na czole, brodzie i nosie. Z powodu nadprodukcji sebum i  przytkanych gruczołów łojowych, na jej powierzchni często pojawia się trądzik i rozszerzone pory, czarne zaskórniki. Ale mimo że cera tłusta jest kłopotliwa, a świecenie się jej może popsuć efekt najbardziej starannego makijażu, ma także swoje zalety. Jest bardziej odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne (wiatr, mróz), więc trudniej o podrażnienia. Co więcej, wolniej się starzeje i później pojawiają się niej zmarszczki, które są mniej widoczne, niż np. przy cerze suchej.

Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować

Fot. iStock/tłusta cera

Problemy z tłustą cerą najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, a po nim często tłusta cera przechodzi w cerę mieszaną. W wieku nastoletnim taki stan rzeczy wynika z aktywności hormonów androgenowych, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy. W przypadku dojrzałych kobiet nadprodukcja sebum może być efektem zbyt dużego stężenia progesteronu. Do pojawienia się problemów z tłustą cerą mogą się także przyczynić inne zależności. Wpływ na to mają predyspozycje genetyczne, niewłaściwa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, palenie papierosów, czy długotrwały stres.

Tłusta cera wymaga zahamowania nadmiernego wydzielania sebum. Zalecane jest  oczyszczanie twarzy regularnie, rano i wieczorem. Na dzień sprawdzi się krem nawilżająco-matujący, na noc z kolei krem regulujący wydzielanie sebum. Kosmetyki do tłustej skóry powinny ją ściągać, działać antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, a w dodatku zapobiegać powstawaniu zaskórników. Warto szukać produktów z zieloną glinką, zieloną herbatą, węglem aktywnym, lub cynkiem w składzie.

Domowy sposób na określenie typu cery

Jeśli nadal trudno określić rodzaje cery po opisie, można to zrobić w niego inny sposób. Potrzebujesz żelu do mycia twarzy (beztłuszczowego) oraz ręcznika papierowego (chusteczki). Aby wykonać test, umyj twarz żelem, nic na nią nie nakładaj, a po upływie godziny przyłóż do niej papierowy ręcznik (chusteczkę). Jeżeli  na całym papierze zostanie tłusty ślad, masz do czynienia z cerą tłustą. Jeśli odbije się sebum w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), wskazuje to na cerę mieszaną. Brak śladów, a do tego widok gładkiej, nieściągniętej cery oznacza, że jest ona normalna. Jeśli skóra jest sucha, ściągnięta, lub łuszcząca się, posiadasz skórę suchą.

To oczywiście jedynie orientacyjne i subiektywne badanie. Jeżeli nadal nie jesteś pewna, co do rodzaju cery, jaki posiadasz, wybierz się do kosmetologa lub dermatologa. Specjaliści rozwieją wątpliwości i zalecą właściwą pielęgnację.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Czy krew w reklamie podpasek pozwoli odczarować okres?

Jestem złą matką, bo dzieci nie są pępkiem mojego świata

Kłótnie wzmacniają więzi między partnerami – mówią naukowcy. Kłóćcie się więc na zdrowie!