Go to content

Jakie są największe zagrożenia dla dzieci i co wydaje się im atrakcyjne w internecie?

zagrożenia
Fot. Pixabay / kropekk_pl / CC0 Public Domain

Młodzi internauci już w szkole podstawowej potrafią poruszać się w internecie. Nie można się temu dziwić, skoro już dwulatki za zgodą rodziców oglądają bajki na tablecie lub komputerze. Dostęp kilku latków do urządzeń z dostępem internetu staje się rzeczą naturalną i coraz bardziej powszechną a widok malca oglądającego bajki, podczas gdy rodzic wykonuje inne zajęcia, mało kogo dziwi.

Idąc z postępem czasu, uczymy dzieci poruszania się w sieci, ponieważ internet towarzyszy nam na każdym kroku. Dziecko obserwuje rodzica, gdy ten odbiera pocztę, szuka informacji czy ogląda film. Także edukacja cyfrowa w szkołach jest obowiązkowa i przygotowuje młodego człowieka do wykorzystywania umiejętności poruszania się po internecie. Rodzice, korzystając na co dzień z dobrodziejstw internetu i technologii, udostępniają je również dzieciom, nie zawsze w sposób rozważny wprowadzają je w cyfrowy świat.

Atrakcyjność internetu w oczach dziecka

Internet dla dzieci w każdym wieku jest niezwykle interesującym narzędziem. Dzięki niemu młodzi internauci uzyskują dostęp do programów służących nauce, zabawie, a także do  portali społecznościowych, pozwalających na zawieranie oraz utrzymywanie kontaktów. Dziecko, w zależności od wieku i zainteresowań, może spędzać czas na grach online, oglądaniu interesujących je filmów edukacyjnych czy bajek, których nie zobaczy w telewizji na co dzień. Internauci uczą się podstaw obsługi komputera, ćwiczą koordynację ruchu i obrazu. Starsze dzieci, często wykorzystują wyszukiwarki, poszukując odpowiedzi na interesujące je pytania. Baza wiedzy zgromadzona na niezliczonej ilości stron www pozwala na szybkie i efektywne pozyskiwanie wiadomości oraz wykorzystanie ich w procesie nauki, odrabiania zadań. Młody internauta ma szansę odnaleźć informacje na interesujące go tematy, lub wymienić własne doświadczenia z innymi użytkownikami danej strony tematycznej.

Internet jest dla dzieci szczególnie atrakcyjny, także pod kątem uczenia się funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Dziecko,  szczególnie to nieśmiałe, ma możliwość swobodniejszego kontaktu z rówieśnikami. Dzięki korzystaniu z czatów, prywatnych wiadomości, opcji zamieszczania własnych postów oraz komentowania treści wrzuconych przez kolegów, może poczuć się pewniej w kontaktach z rówieśnikami.

Niewątpliwie internet jest atrakcyjnym narzędziem dla dziecka, a także naturalnym środowiskiem do zabawy, nauki i budowania relacji, dlatego warto  podjąć kroki, by nauczyć je korzystania w mądry i bezpieczny sposób.

Internet — to nie tylko szansa, ale także zagrożenie

Internet, o ile jest wykorzystywany w sposób racjonalny i odpowiedzialny, daje dziecku duże możliwości. Jednak poza wszystkim, co dziecko może on-line poznać, zrozumieć, zapamiętać z korzyścią dla własnego rozwoju, w sieci może spotkać także zagrożenia. Dziecko musi mieć świadomość tego, jak czerpać z internetu korzyści, co przysłuży się jemu, a jakie treści są szkodliwe, i czym może skutkować styczność z nimi. Poza użytecznymi, ciekawymi stronami, są również zawierające materiały szerzące nienawiść, treści rasistowskie, pornografię, agresję. Żaden rodzic nie chce, by dziecko zetknęło się z tego typu stronami. Dziecko może mieć niepożądany kontakt m.in. również z:

  • niebezpiecznymi osobami, które np. poprzez serwisy społecznościowe szukają potencjalnych ofiar
  • cyberprzemocą
  • sekstingiem
  • wirusami komputerowymi, które mogą uszkadzać komputer i wykradać dane z plików
  • zagrożeniami, związanymi z aktywnością komercyjną firm online
  • naruszeniem prywatności i danych osobowych

Czy rodzice mają udział w nadużywaniu internetu przez dzieci?

Dzieci bardzo łatwo tracą kontrolę nad ilością czasu spędzanego w sieci, a rodzice tracą kontrolę nad swoimi dziećmi. Z początku dziecko przestrzega ustalonych zasad (o ile rodzice takie zasady z dzieckiem ustalą), jednak im mniej czasu mają rodzice dla niego, tym częściej przymykają oko na czas jaki dziecko spędza online. Niekiedy internet bywa traktowany jak darmowa i niezawodna niania, za przyzwoleniem i na życzenie samych rodziców. Tym sposobem, dzieci często przebywają w sieci dłużej niż powinny, a rodzice, ufając dziecku, nie kontrolują jego poczynań w świecie wirtualnym. Monitorowanie rzeczywistego czasu spędzonego w sieci utrudnia także fakt, że dzieci mają własne komputery, smartfony z dostępem do internetu. Zabiegani i zmęczeni rodzice, najczęściej nie mają sił, by organizować dziecku ciekawe zajęcia, zachęcić do wspólnej aktywności ruchu. Dziecko potrzebuje zapełnienia dnia ciekawymi czynnościami, a właśnie w oczach dziecka, internet, a w szczególności gry online, komunikatory i portale społecznościowe, doskonale zapełniają deficyt uwagi, który często doskwiera dziecku. Nie wolno dopuścić do sytuacji, by dziecko dzień zaczynało i kończyło w internecie. Organizacja wspólnego czasu, przedstawienie dziecku alternatywy i określenie zasad dotyczących korzystania z internetu, zapobiega ryzyku uzależnienia dziecka od wirtualnego życia.

Pamiętaj, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, oraz rozrywki, a właściwie użytkowany może przynieść wiele pożytku dla cyfrowej edukacji dziecka. Kontroluj poczynania twojego dziecka w sieci i dowiedz się więcej na temat jego bezpieczeństwa w internecie. Skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. platforma e-learningowa dostępna jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs.