Jak naturalnie zafarbować wielkanocne pisanki?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 marca 2018
Fot. iStock / arinahabich
 

Do farbowania wielkanocnych pisanek można użyć naprawdę wielu produktów. Jest naturalnie, zdrowo i ładnie. Aby kolor „złapał” mocno na skorupce nie obejdzie się jednak bez gotowania w zabarwionej wodzie z dodatkiem octu. Zazwyczaj wystarcza jedna łyżka octu dodana do wody z wybranym naturalnym składnikiem. My polecamy takie wspólne farbowanie jak u babci, zamiast gotowych sztucznych barwników.

Efekty są naprawdę niesamowite!

Sprawdźcie, jaki barwnik pozwoli uzyskać konkretny kolor. Mocniejsze nasycenie barwy to efekt dłuższego moczenia/gotowania jajka w wywarze.

NATURALNE BARWNIKI DO JAJEK

Obejrzyjcie małą ściągawkę na filmie:


Rak pęcherza moczowego. 4 objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Fot. iStock/Voyagerix
 

Pęcherz moczowy nie jest organem, na który często zwracamy uwagę. Zazwyczaj skupiamy się na nim dopiero wtedy, gdy dopada nas bolesna infekcja, a o innych zagrożeniach nie myślimy. Tak jest też z nowotworami pęcherza moczowego, które występują zazwyczaj u osób po 50. roku życia. Jednak nie oznacza to, że młodsze osoby nie są zagrożone zachorowaniem. 

Najczęściej chorują mężczyźni, szczególnie nałogowi palacze — co czwarty mężczyzna i co ósma kobieta z chorobą nowotworową, cierpi na raka pęcherz mczowego.  Na zwiększenie ryzyka zachorowania wpływa kontakt z chemikaliami np. w pracy chemika, fryzjera czy pracownika pralni chemicznej, a także częste przechodzenie infekcji pęcherza moczowego, czy długotrwałe cewnikowanie.

Najczęściej diagnozowane są następujące postacie raka pęcherza:

  • rak z nabłonka przejściowego — około 90% wszystkich nowotworów złośliwych pęcherza moczowego;
  • rak gruczołowy (inaczej gruczolakorak) — efekt przebytej przed wieloma laty radioterapii lub wskutek długotrwałych, nawracających infekcji;
  • rak płaskonabłonkowy — przebiega bardziej bardziej agresywnie.

Nawet, jeśli ryzyko zachorowania wydaje się niewielkie, warto wiedzieć, co powinno niepokoić.

4 objawy raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego może rozwijać się podstępnie, bez konkretnych symptomów. Najczęściej pojawiają się poniższe objawy:

1. Krew w moczu

Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu zawsze świadczy o nieprawidłowościach i nie należy tego bagatelizować. Zaróżowienie, a rzadziej zaczerwienienie moczu powinno skłonić do przeprowadzenia badań jego próbki. Jeśli  krwi jest niedużo i mocz nie zmienia barwy, występuje krwinkomocz, czyli sytuacja, w której krwinki czerwone można zobaczyć w moczu jedynie pod mikroskopem. Objawy mogą być jednorazowe lub długotrwałe i mogą świadczyć również o innych chorobach.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Alarmujące są również zmiany w ilości oddawanego moczu, towarzyszące temu pieczenie lub ból, parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu w nocy. Może to wynikać i ze zwykłej infekcji jak i istnieniu nowotworu.

3. Ból pleców i miednicy

Przyczyn bólu pleców może być wiele, w tym także nowotwór pęcherza. Jeśli bólowi w dole pleców towarzyszy ból brzucha, miednicy oraz problemy z oddawaniem moczu lub krew w moczu, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Uczucie ciężkości na pęcherzu — wyczuwalny guz

Dyskomfort może być wyraźnie odczuwany, z powodu rozwoju masy nowotworowej. W zaawansowanych przypadkach guz staje się wyczuwalny w okolicy nadłonowej.

Obecność jednego lub kilku objawów nie oznacza od razu zachorowania na nowotwór. Jednak należy wykonać badania, aby znaleźć źródło problemów i rozpocząć leczenie.


 

źródło:  www.zwrotnikraka.plonkologia.mp.pl


Krosty, worki pod oczami i blizny? Rozpraw się z nimi bez wydawania fortuny

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Następny

Ze świecą szukać osoby, która jest w stu procentach zadowolona ze swojej cery. Większość z nas dostrzega pewne niedoskonałości. Czasem są to krostki, innym razem worki pod oczami, ziemista skóra czy blizny po trądziku. Generalnie każda z nas coś tam by sobie chętnie poprawiła lub zamaskowała. Na szczęście można to zrobić w prosty sposób i to nie wydając fortuny na zabiegi kosmetyczne i preparaty z górnej półki. Wystarczy dobrze zaopatrzyć swoją kuchnię.

Cienie pod oczami: kurkuma i sok ananasowy

Kurkuma jest skutecznym przeciwutleniaczem, zwalczającym wolne rodniki. Ponadto zwalcza stany zapalne. Jeśli zmagasz się z workami pod oczami, powinnaś codziennie stosować specjalną maseczkę. Wymieszaj dwie łyżki kurkumy i dwie łyżki soku z ananasa. Powstałą papkę nałóż pod oczy na 10 minut. Zmyj.

Oparzenia słoneczne: awokado

Awokado zawiera witaminy A, D i E, które pomagają ukoić spaloną słońcem skórę, zwiększyć produkcję kolagenu i zmniejszyć stan zapalny skóry. Maskę do twarzy z awokado wykonuje się w prosty sposób. Weź połowę owocu i rozgnieć go widelcem. Dodaj 2 łyżki gorącej wody do miąższu awokado i wymieszaj całość. Aplikuj mieszankę na zmienione obszary za pomocą pędzla i trzymaj tak przez 10 minut. Spłucz maskę letnią wodą. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, powinnaś dodać 1 łyżeczkę miodu do swojej maseczki.

Przebarwienia: ziemniaki i sok z cytryny

Ziemniaki zawierają różne witaminy i minerały, które są naprawdę skuteczne w leczeniu przebarwień skóry, ciemnych plam i blizn potrądzikowych. Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który jest uważany za naturalny środek wybielający. Możesz zrobić rozjaśniającą maskę z tymi 2 składnikami w następujący sposób: Weź ziemniaka, umyj go dokładnie, pokrój na małe kawałki i włóż do blendera. Umieść miąższ ziemniaka w sitku i wyciśnij sok z ziemniaków. Potem wyciśnij cytrynę. Weź 4 łyżeczki soku ziemniaczanego i 2 łyżeczki soku z cytryny i wymieszaj. Nałóż grubą warstwę na przebarwione obszary. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostaw ją do wyschnięcia przez kilka minut i nałóż drugą warstwę, a następnie trzecią warstwę. Pozostaw maskę na noc i opłucz skórę ciepłą wodą rano. Powtarzaj przez tydzień. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, możesz dodać 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę wody różanej, aby nawilżyć skórę. Jeśli masz tłustą lub mieszaną skórę, możesz dodać 2 łyżeczki mąki ryżowej. Mieszaninę można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Kochać, to towarzyszyć drugiemu w pogoni za jego marzeniami. 10 rzeczy, których dla miłości poświęcić ci nie wolno

Bardzo chciałbym… Marzę o… Wiele bym dał za… Bądź wdzięczny za to, co masz. Niesamowity film, który otwiera oczy

Czujesz, walczysz z absurdem, nie jesteś „sapiącym samcem alfa” i jesteś otwarty? O cholera, jesteś feministą! Nie wiedziałeś?