Go to content

„No jasne, że się zmieniłam – o to chodzi w życiu”. 11 prawd, które przekazała mi mama

Czy to coś złego, że zakochałam się kilka miesięcy po śmierci męża? Że jestem kochana?
Fot. iStock/castenoid

Ile pamiętasz z tego, co do znudzenia powtarzali twoi rodzice czy dziadkowie? Pamiętasz, jak zniecierpliwiona machałaś ręką i fukałaś na babcine mądrości? A teraz – czy tak jak do mnie, i do ciebie wracają te słowa? Czy tak, jak ja dziś żałujesz, że nie słuchałaś uważniej? Że wręcz nie notowałaś, nie dopytałaś… Coś jednak na szczęście w naszej pamięci zostaje. W mojej zostały takie słowa…:

Wdychaj przyszłość, wydychaj przeszłość. Bez względu na to, gdzie jesteś i przez co przechodzisz, zawsze wierz, że na końcu tunelu jest światło. Niczego nie oczekuj, nie zakładaj z góry ani nie żądaj. Po prostu daj z siebie wszystko, kontroluj to, na co masz wpływ, resztę odpuść. Jeśli będziesz słuchać siebie, życie pokaże ci odpowiedni kierunek.

Życie może być znowu proste. Po prostu skup się na jednej rzeczy na raz. Nie musisz robić wszystkiego i nie musisz wszystkiego zrobić od razu. Oddychaj, bądź obecna. To, co włożysz w życie, życie w końcu odda ci z nawiązką.

Pozwól innym brać cię taką, jaka jesteś, lub wcale. Bądź wierna własnym przekonaniom i krocz swoją ścieżką, nawet jeśli trzęsie ci się głos i drżą nogi. Będąc sobą, wnosisz w świat coś pięknego, czego wcześniej nie było.

Nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś kiedyś i to jest w porządku. Ktoś cię zranił, przeżyłaś wzloty, ale też upadki – wszystkie te doświadczenia cię budowały, sprawiły, że jesteś, jaka jesteś. I choć to naturalne i dotyczy każdego, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: zmieniłaś się. Odpowiedz mu: oczywiście, że się zmieniłam, o to właśnie chodzi w życiu.

Szczęście jest bezcennym dobrem. Pracuj nie tylko na dobra materialne, pracuj na swoje szczęście. Dzięki takiej postawie, gdy się zestarzejesz, poznasz prawdziwą wartość rzeczy, a nie cenę. Zdasz sobie sprawę, że najlepsze dni to te, kiedy nie potrzebujesz niczego ekstremalnego lub specjalnego, aby się uśmiechnąć. Po prostu doceniasz chwile i czujesz wdzięczność, nie szukając niczego więcej. Na tym polega prawdziwe szczęście.

Staraj się na co dzień myśleć pozytywnie. Zrozum, że szczęście nie zależy od okoliczności, ale od twojego nastawienia.

fot. MBPROJEKT_Maciej_Bledowski/iStock

Zwróć szczególną uwagę na tych, na których Ci zależy. Czasami, gdy ukochana osoba mówi: „Nic mi nie jest”, właśnie potrzebuje usłyszeć „Wiem, że to nieprawda”. Nie przejmuj się tym, że niektórzy ludzie wydają się pamiętać o tobie tylko wtedy, gdy cię potrzebują. Poczuj się uprzywilejowana tym, że jesteś jak latarnia, której szukają, gdy w ich życiu pojawia się ciemność.

Wolność to dar, który możesz komuś dać. Czasami musisz pozwolić komuś odejść, aby mógł się rozwijać.

Wyrośniesz z niektórych relacji. To naturalne, że w miarę życia przekonujesz się, kim jesteś i czego chcesz, a potem zdajesz sobie sprawę, że ludzie, których znasz od zawsze, nie patrzą w tym samym kierunku. Więc zachowaj wspaniałe wspomnienia, ale idziesz dalej.

Nie potrzebujesz niczyjej zgody, aby dać sobie szansę. Przyznasz, że z perspektywy czasu lepiej spoglądać wstecz z refleksją: nie do wiary, że to zrobiłam, niż: szkoda, że tego wtedy nie zrobiłam. Żyj swoim życiem, imponuj sobie, a nie innym. Kochaj siebie na tyle, aby nigdy nie obniżać swoich standardów dla nikogo.

Zakończenia to często początki wspaniałych podróży. Jeśli szukasz szczęśliwego zakończenia i nie możesz go znaleźć, może nadszedł czas, aby zacząć szukać nowego początku. Otrzep się i zaakceptuj, że od czasu do czasu musisz ponieść porażkę. W ten sposób się uczysz. Najsilniejsi ludzie to ci, którzy stoczyli najtrudniejsze bitwy. Uśmiechają się, ponieważ zdecydowali, że nie pozwolą, aby cokolwiek ich powstrzymywało, przechodzą do nowego początku.