Psychologia Związek

Życie po rozwodzie – jak odbudować codzienność?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 czerwca 2017
4 z 5

Czwarty stopień

Fot. iStock

Czwarty stopień

  • Seksualność
    Seks? Ja? Ale jak? Seksualność po rozwodzie staje się dla ciebie trudnym tematem. Jesteś przecież istotą seksualną, jednak masz wrażenie, że jeszcze nigdy nie miałaś tylu obaw.  Ulegasz wielu presjom, stereotypom i oczekiwaniom, jednocześnie starasz się w swojej seksualności odrodzić. To trudny etap,  w którym znów czujesz się jak nastolatka, która nie jest pewna, jak się zachować. Właśnie dlatego możesz czuć pewien opór i zahamowanie w intymności. Daj sobie czas i myśl o sobie!
  • Samodzielność
    Zastanawiasz się czy to oznacza, że do tej pory samodzielna nie byłaś? Jeżeli przed małżeństwem miałaś swój czas życia na własny rachunek w pojedynkę, będzie ci ciut łatwiej, jeśli nie, nie szkodzi. Wszystkiego można się nauczyć, a czas budowania swojej życiowej samodzielności zawsze pozytywnie nas rozwija. Wiele jeszcze rzeczy odkryjesz w najbliższym czasie – tych dobrych i tych złych, jednak każde takie odkrycie i lekcja nauczą cię, jak chcesz żyć.
  • Poczucie celu
    Przeczytałam ostatnio, że planowanie pomaga nam niejasną przyszłość osadzić w teraźniejszości. Pozwolić ją sobie spokojnie i dokładnie „obejrzeć”. No właśnie, co chcesz zrobić, osiągnąć, które marzenie spełnić? Zapisz swoje plany, spróbuj je rozmieścić w czasie. Masz przed sobą jeszcze całe życie, jak chcesz je spędzić?

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
DŁUGI ROZWÓD. Mając za sobą długą batalię sądową, nie miałaś szans na prawidłową separację emocjonalną i stabilizację po rozstaniu. Przez ten czas byliście przeciwnikami i rywalami. Nie zapominaj jaki masz cel, ale jeśli osiągnięcie go może cię wyniszczyć, warto go dostosować do sytuacji. Bądź silna jak dąb, ale elastyczna jak trawa.

Partnerem artykułu jest

logo KiR Gdańsk (1)

Kobieta i Rozwód Gdańsk to firma stworzona przez kobiety dla kobiet. To wyjątkowe miejsce skupiające wszystkich specjalistów, którzy na zawiłej drodze rozwodowej mogą być potrzebni: prawników, mediatorów, psychologów, terapeutów, detektywów. Bywa, że do jednej sprawy trzeba zaangażować cały zespół. Tu nic nie jest przypadkowe. Możesz być pewna, że przydzieleni do sprawy specjaliści to sprawdzeni, kompetentni i skuteczni profesjonaliści.


Na podstawie: „Rozwody i rozstania.  Sprawdzony program odbudowy życia”, Bruce Fisher, Robert Alberti, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2012
* s.15,

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Dopadła cię bezsenność? Sprawdź, czy nie pogarszasz sprawy tymi zachowaniami

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
19 czerwca 2017
4 z 11

Nastawianie się na konkretną liczbę godzin snu

fot. iStock/ kasinv

Powszechnie mówi się, że powinniśmy spać około ośmiu godzin dziennie, ale należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby! Większość specjalistów podaje za optymalną ilość od siedmiu do dziewięciu godzin snu, jednak dla niektórych będzie to zdecydowanie za dużo, a dla innych niewystarczająco. Jeśli wiec budzisz się po sześciu godzinach promienna i wyspana lub przeciwnie – dopiero po dziesięciu czujesz, że masz energię do życia, to zaakceptuj swój naturalny rytm i działaj w zgodzie z nim.

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

10 kłamstw na temat zdrowia, w które wierzymy

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
19 czerwca 2017
4 z 10

„Kłuje mnie w klatce piersiowej, to na pewno serce”

Fot. iStock/Tharakorn

Jeśli kłucie w sercu wiążesz z chorobami serca, możesz przeoczyć prawdziwą przyczynę. Za ból w klatce piersiowej może odpowiadać m.in. nerwica lub neuralgia nerwu międzyżebrowego. Warto sprawdzić także, czy nie jest to objaw schorzeń w obrębie kręgosłupa np. osteoporozy. Poza tym kłucie może pojawić się podczas przeziębienia, po ostrym treningu, przejedzeniu i kiedy żyjesz w stresie.

I choć nie dostaniesz zaraz ataku serca, to nie bagatelizuj tego i udaj się do lekarza, który pomoże ci ustalić przyczynę oraz pomoże pozbyć się problemu.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

„Odchodzę wierząc, że istnieje miłość ponad śmierć. Potrzebna po to, by iść dalej”

Jeśli nie traktujesz mnie poważnie, nie marnuj dłużej mojego czasu – znikaj z mojego życia

Kobieta wracająca po urlopie macierzyńskim na rynek pracy jest niewidzialna – dla pracodawcy, dla rodziny i dla siebie samej. Jak ją wspierać?