Macierzyństwo Psychologia

10 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice po rozstaniu. Nie rób tego!

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
19 sierpnia 2016
10 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice po rozstaniu. Nie rób tego!
Fot. iStock / AOtzen
 

Rodzice się rozstają, tata lub mama się wyprowadza, dalej biorą rozwód. Zaczyna się nowe życie dla nich, ale także dla dziecka. W tej nowej rzeczywistości próbują stworzyć świat najlepszy z możliwych mimo rozpadu rodziny. Bardzo często jednak popełniają błędy, które odciskają piętno na psychice dzieci. Obserwuję to bardzo często w swojej praktyce terapeutycznej. Niektóre błędy powtarzają się nagminnie.

Najczęstsze to:

Udowodnię, że jestem lepsza niż tata

Lub jestem lepszy niż mama. Nieustająca rywalizacja wokół tego, który dom jest fajniejszy, gdzie jest ładniejszy pokój, większa liczba zabawek, atrakcji. Kto zorganizuje lepszy wyjazd, weekend, kto zrobi lepsze zdjęcie lub kanapkę z szynką. O ważne i nieważne sprawy wciąż toczy się zacięty bój. A dziecko? Co sprytniejsze korzysta. Szybko uczy się, że aby coś uzyskać, wystarczy powiedzieć „A u Taty można jeść kanapki z nutellą!“

Mam inne zdanie niż twój ojciec

Jedno wprowadza jakieś reguły, drugie je łamie. Wieczorne podjadanie? U taty tak, u mamy nie. Zwolnienie z wf-u? Tylko mama może podpisać, tata się nie zgadza. „Masz być z powrotem do 22-ej!“. U taty w domu można godzinę później. Dzieci szybko orientują się, że nic nie jest stałe, wszystko można podważyć i zmienić. Wystarczy tylko dobrze rozegrać to między rodzicami.

Gdy mówisz, że u taty było super, robi mi się smutno

Większość rodziców zaprzeczy. „Ależ nie, ja nigdy nie okazuję dezaprobaty dla ich wspólnego spędzania czasu, dziecko sobie coś ubzdurało“. Dziecko nie musi czegoś usłyszeć wprost, by prawidłowo odczytać nasze emocje. Niepotrzebne SMS-y „Tęsknię, smutno gdy cię nie ma“ , które wysyłamy, gdy dziecko spędza weekend u drugiego rodzica. Dla nas to zwykły odruch, a dla dziecka komunikat, że rodzic nie jest szczęśliwy bez niego. A więc przestaje i ono być szczęśliwe bez rodzica.

Gdy tata/mama ułoży sobie życie przestanie cię kochać

Będzie nowa żona, mąż, dziecko, a dalej rodzina. Podświadomie przekazujemy dziecku nasz własny lęk, że drugi rodzic zapomni o naszym synu lub córce. Co oczywiście się zdarza, ale zdarzyć się nie musi. Dla dziecka takie zdanie wzbudza ogromny strach i niechęć wobec jakiekogolwiek partnera rodzica, co czasami jest celem drugiego.

Wybieraj po której jesteś stronie

Najgorsze. Dziecko znajduje się w konflikcie lojalności w różnych sytuacjach. Gdy jest kłótnia. Gdy ma zdecydować z kim chce mieszkać. Gdy chodzi o święta lub urodziny. To sytuacja emocjonalnie niemożliwa dla dziecka i powodująca w nim ogromne poczucie winy, którego mały człowiek nie potrafi unieść.

Twój tata NAS zostawił

Nie mnie, kobietę, ale nas. Ciebie też. Wiele osob, które doświadczają porzucenia, przenoszą na dziecko swój ból. Wciągają go w swoje porzucenie. A przecież nawet jeśli taka sytuacja je dotyka, nie musi ona dotykać dziecka. Ojciec pozostaje ojcem, a matką matką. Dziecko natomiast czując się porzucone przez tatę lub mamę, często przez całe życie boi się porzucenia ze strony innych ludzi. To niszczy jego dorosłe relacje.

Partner twojej mamy nie jest od wychowywania

Nie może od ciebie wymagać ani zwracać ci uwagi. Od tego jest tata lub mama. Niby tak, ale dotyczy to kluczowych decyzji, a nie życia codziennego. Jeśli dziecko mieszka z partnerem swojego rodzica to obowiązują go zasady, których wspólnie przestrzegają. Wielu rodziców postępuje tak w obawie przed tym, że partner zastąpi dziecku mamę lub tatę,

Jesteś dzieckiem z rozbitego domu, muszę ci to wynagrodzić

Taka pieczątka, która zwalnia dziecko z wielu obowiązków. Ze względu na poczucie winy rodzica, pozwala się dziecku na znacznie więcej. Nie można od niego wymagać, nie można go stresować, wszystkie problemy z nim są utożsamiane z rozwodem rodziców. Błąd. Wiele z trudności, które się pojawiają są spowodowane zbyt pobłażliwym stosunkiem do dziecka albo też wynikają z temperamentu czy etapu rozwoju dziecka. Najprawdopoodbniej trudności te pojawiłyby się także w sytuacji, gdyby rodzice pozostali razem.

Czas przypisany mamie/tacie powinieneś spędzać tylko z nim

Nie z jego partnerką/partnerem, nie z dziadkami ani też nie w grupie przyjaciół. Twój tata powinien ten czas poświęcić tylko tobie. Taki komunikat słyszy dziecko. Rodzic powinien zostawić rodzinę, przyjaciół, wynająć osobne mieszkanie i co drugi weekend udawać, że nie ma swojego życia. Tak uważa wielu rodziców. Nieprawda. Dobrze jeśli rodzic znajduje chwilę, by pobyć sam na sam ze swoim synem/córką, ale powinien go też włączać w swoje życie. Oswajać, przyzwyczajać do tego, że sytuacja się zmieniła, dla dziecka również.

Twoi rodzice kiedyś się kochali, a dziś się nienawidzą

Najokrutniejsza lekcja miłości, jaką możemy dać swojemu dziecku. Obserwując wojnę rodziców uczy się, że każda bliska relacja kończy się nienawiścią. A więc w miłość wpisana jest nienawiść. Potem strach kogoś pokochać.

Rozstania są bolesne, wiem. Trudno złapać dystans, gdy zostało się zranionym. Trudno mówić o kimś dobrze, gdy nas zawiódł. Trudno o obiektywizm i pokorę. Ale bycie rodzicem to umowa na całe życie. Obowiązuje nawet, gdy inne umowy zostają zerwane. Najlepsze co możesz zrobić, to pomóc dziecku odnaleźć się w tej trudnej dla niego sytuacji. A najtrudniejsza staje się wtedy, gdy musi dokonywać wyboru między tymi, których kocha najbardziej. Gdy każesz mu być dorosłym, którym nie jest.


Macierzyństwo Psychologia

Za wcześnie czy zbyt późno na podejmowanie ryzyka? Zdecydowanie ani jedno, ani drugie, by sięgnąć po zaskakujacą lekturę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 sierpnia 2016
za wcześnie
Fot. iStock / BraunS
 

Życie cały czas zmusza nas do podejmowania decyzji, czasem zupełnie bezpiecznych i neutralnych dla otoczenia, czasem ryzykownych, ale jedynych słusznych rozwiązań. To jakimi jesteśmy kobietami nie zależy tylko od nas samych. Kształtuje nas czas, doświadczenia, bliższe i dalsze osoby, które znajdują się w orbicie naszego życia.

Zapewne jesteś dojrzałą, samodzielną kobietą, która może pochwalić się ugruntowanymi poglądami. Wg wypracowanej przez ciebie skali, oceniasz nadarzające się szanse i ryzyko, które przynosi życie. Jednak nie zawsze Ty samodzielnie decydujesz, co przyniesie los.

W życiu na wszystko przychodzi odpowiedni czas

Nic, co tobie jest pisane w życiu, z pewnością cię nie ominie. A jeśli wiedziesz szczęśliwe, przewidywalne i poukładane życie, koniecznie pozwól sobie na kilka chwil intrygującego szaleństwa i zanurz się w inny świat. Czy wiesz jak to jest podejmować decyzje, gdy nie jesteś już dzieckiem, a do kobiety jeszcze ci daleko? Pamiętasz, jaka byłaś w wieku nastoletnim? Więc skonfrontuj decyzje które do tej pory podjęłaś z tym, co na swoje barki wzięła przed laty przedwcześnie dojrzała i samotna czternastolatka.

Uczucie, które niszczy lub buduje

Miłość to uczucie, które przewraca kobiecy świat do góry nogami. Sens dotychczasowych działań umyka wraz z pojawieniem się uczucia motyli w brzuchu. Patrzysz na niego, tego jedynego i wiesz, że nic więcej się nie liczy, jest tylko chemia i wy. Znikają obawy, plany, uprzedzenia, stajecie oboje w punkcie zero, w którym zaczyna się nowy rozdział. Długi lub krótki, budujący lub niszczący, to zależy już tylko od was.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ale czy zawsze? Znajdź odpowiedź na to pytanie, poznając Fionę, bohaterkę powieści Za wcześnie, autorstwa Joanny Barnard. To jedna z tych książek, które nie pozwalają pozostawić bez emocji splątane ze sobą losy głównych bohaterów.

Fiona Palmer, (szczęśliwa?) mężatka, przypadkowo spotyka dawnego nauczyciela i bez większego namysłu nawiązuje z nim kolejny romans. Uczucie tym razem nie pojawiło się niczym grom z jasnego nieba, ale ponownie pozostawiło morale daleko w tyle.

Początkowo może się wydawać, że ten niemoralny układ to jedynie fanaberia dziewczyny, która odsuwając rozsądek na bok, pozwoliła się wciągnąć w relację społecznie potępianą. Niewinność i naiwność Fiony w ślepym zakochaniu, wyraźnie kontrastuje z wyrachowaniem Henry’ego. Układ dorosłego, świadomego mężczyzny i niedoświadczonej jeszcze czternastolatki, której dotychczasowe życie skupiało się przede wszystkim na zwykłych obowiązkach i nauce, może stać się prawdziwym zagrożeniem dla obojga.

Nastoletnie zadurzenie w nauczycielu, rozwinęło się ponownie w jej dorosłym życiu w intensywną relację, mimo cały czas trwającego małżeństwa bohaterki. Było to możliwe dzięki kontrolowaniu swoich związków, co z czasem okazywało się jedynie złudzeniem. W końcu ryzykowna relacja z dojrzałym mężczyzną zaważyła w poważny sposób na jej dalszym losie.

Wspomnienia Fiony przeplatane z opisem dorosłego, rozbuchanego od nowa związku, pozwalają zobaczyć wszystko w szerszej perspektywie. Łatwiej więc zrozumieć motywy popychające bohaterkę do podejmowania kolejnych działań i być może powtarzania tych samych błędów.

Warto sięgać po takie książki

Choćby po to, by móc samodzielnie rozważyć i ocenić postępowanie głównych bohaterów. Nawet jeśli sama masz jasno określone ramy etycznego i moralnego postępowania, nie oznacza to, że są one jedyne i słuszne. Bohaterka pokazuje inny świat, inny charakter i odmienne doświadczenia. Nie musisz się wcale wczuwać w skórę Fiony, by próbować ją zrozumieć, wystarczy jej towarzyszyć od pierwszej do ostatniej linijki  opisanej w Za wcześnie

Poza tym z podobnej historii możesz czerpać inspirację dla siebie, gdy jesteś mamą niedoświadczonej jeszcze nastolatki. Przecież takie historie pojawiają się realnym życiu. Miej otwartą głowę i rozmawiaj z nią nawet na tematy relacji damsko-męskich, niech czerpie z twoich doświadczeń, by mogła uniknąć popełniania poważniejszych błędów.

Jeśli urzeknie cię jej nieoczywista historia, koniecznie podaj ją dalej! Niezwykłą i intrygująca historia bohaterki to znakomity powieściowy debiut Joanny Barnard, który warto polecić szerszemu gronu czytelników.


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka

 


Macierzyństwo Psychologia

Regulamin konkursu „Czym jest dla mnie tolerancja”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 sierpnia 2016
Konkurs "Czym jest dla mnie tolerancja?"
Fot. iStock / levers2007

Regulamin konkursu „Czym jest dla mnie tolerancja”

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE „Czym jest dla mnie tolerancja”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Konkursu pod nazwą Konkurs „Czym jest dla mnie tolerancja” zwanego dalej „Konkursem”, jest Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie od 19.08.2016  do 30.08.2016 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Oh!me do dnia 10.09.2016 roku.
 3. Sponsorem nagród w Konkursie jest firma Wydawnictwo Lekarskie PZWL – zwane dalej Sponsorem.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl.

 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsora nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do artykułu KONKURS odpowiedz na pytanie: „Czym jest dla mnie tolerancja” i wygraj książkę „LGB zdrowie psychiczne i seksualne”.
 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania Organizatora.
 3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi Organizator podczas rozstrzygania konkursu weźmie pod uwagę pierwszy zapisany komentarz.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 5 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszych odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 10.09.2016 roku. na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

 1. Sponsorami nagród w Konkursie jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 2. Laureatem Konkursu zostanie 5 osób, które wybierze jury na podstawie najciekawszych odpowiedzi.
  5 x  książka „LGB zdrowie psychiczne i seksualne”.
 3. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
 4. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.
 5. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne z prawem do wykorzystania jej przez Organizatora w celach promocyjnych.
 6. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
 7. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom przez Sponsora za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub przesyłki kurierskiej w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

Zobacz także

Jak rozpoznać dobrze dobraną parę

Jak rozpoznać dobrze dobraną parę? Wystarczy odpowiedzieć sobie na trzy pytania

Gwiazdy wyznają, czego podejmą się w imię miłości. A ty, co jesteś w stanie zrobić?

Kiedy czujesz się niewystarczająco dobry, nigdy nie zapominaj o tych sześciu rzeczach