Go to content

W związku liczy się lojalność. O czym nigdy nie powinnaś opowiadać znajomym?

„Nie zgadniecie, co mój stary wczoraj odwalił…” – rozpoczynała każdą pogawędkę przy korpo-ekspresie do kawy moja znajoma, a jej opowieści o tym, jak to mąż ZNOWU przyniósł jej wstyd na rodzinnej imprezie, albo jak to NIGDY nie pomaga jej przy dzieciach, wzbudzały wśród nas konsternację. Czasem czuliśmy zażenowanie, czasem ciekawość, bywało też tak, że śmialiśmy się do rozpuku. Nie znaliśmy gościa, ale każdy z nas miał jakiś wyrobiony obraz jego osoby. Czy słuszny i prawdziwy? Zapewne nie. Ale gdybym stanęła z nim oko w oko na jakimś spotkaniu, przed oczami zapewne miałabym jedną z tych żenujących lub wstydliwych historyjek, które słyszałam. 

Większość z nas w ogóle za dużo mówi. O sobie, o swoich bliskich, o problemach małżeńskich. Dobrze jest się wygadać, ale trzeba się zastanowić, CO i KOMU opowiadamy, a przede wszystkim „która koszula jest bliższa ciału”. Istnieją pewne tematy, których lepiej nie poruszać. Dlaczego? Ponieważ w związku najważniejsza jest lojalność wobec partnera.

Upodobania seksualne

Oczywiście, wszyscy rozmawiamy o seksie i jesteśmy w tych pogawędkach mniej lub bardziej otwarci. Trzeba jednak uważać na to, ile szczegółów z własnej sypialni się zdradza. Najlepiej w ogóle nie rozpoczynać zdań od „my nigdy…”, „my zawsze…”, a już na pewno nie od „a ty sobie wyobrażasz, że mój facet…”. Nie, nie! Żadnych intymnych szczegółów. To są wasze osobiste sprawy i nikt nie powinien wiedzieć, jaką bieliznę nosi twój facet, jakie ma upodobania/fetysze, co jest dla niego tematem tabu. Oczywiście, czasem szukam porady w niektórych kwestiach i tu powinnyśmy uważać kogo i o co pytamy. Inteligentny człowiek, szanujący swoją relację będzie potrafił zapytać tak, żeby nie ośmieszyć ani siebie, ani partnera.

Każda awantura

Przyjaciele są od tego, żeby nas wysłuchać, gdy mamy problem. Warto jednak zastanowić się, czy o wszystkich sprzeczkach i kłótniach powinniśmy opowiadać i czy aby na pewno konieczne są te wszystkie inwektywy i przejaskrawienia. Nieustanne stawianie swojego partnera w złym świetle spowoduje, że twoi znajomi zaczną mieć o nim złe zdanie i siłą rzeczy przestaną go lubić. Czy aby na pewno chcesz uzyskać taki efekt, wylewając nieustannie swoje żale?

Romanse i zdrady

Kiedy zostaniemy zranione, mamy ochotę opowiedzieć o tym całemu światu. Teraz. Już. Na gorąco. Zdrady i romanse to są jednak te tematy, które warto wcześniej przerobić w głowie choć po części. Czy aby na pewno znasz wszystkie fakty? Co zamierzasz dalej z tym zrobić? Wybaczyć? Rozstać się? Poczekaj chwilę, aż emocje nieco opadną lub gdy będziesz już potrafiła racjonalnie myśleć. Wyrzucanie jego rzeczy przez okno chwilę po przyłapaniu go na zdradzie i obdzwanianie wszystkich znajomych jest kuszące, ale i bardzo zgubne. Jeśli już musisz, wybierz jedną, ZAUFANĄ osobę do której zadzwonisz.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 W związku liczy się lojalność. O czym nigdy nie powinnaś opowiadać znajomym?

Zarobki

Finanse zawsze budzą emocje. Oboje się zastanówcie, czy chcecie dzielić się takimi informacjami z innymi i pod żadnym pozorem nie rozpowiadaj na prawo i lewo, ile zarabia twój facet, jeśli on sobie tego nie życzy. Po tym jak żyjecie i jak się nosisz, oni i tak szybko się domyślą, ile może zarabiać, ale nie ma potrzeby, żeby się chwalić. Takie opowieści powodują wyłącznie niesmak. Często też bardzo niekorzystnie wpływają na relacje.

Problemy psychiczne

Jeśli kondycja psychiczna twojego partnera jest ostatnio kiepska, możesz chcieć szukać pomocy. Najlepiej, gdybyś udała się do specjalisty, który powie ci, co możecie z tym robić i jak powinnaś się zachowywać. Opowiadanie znajomym o problemach psychicznych współmałżonka może narazić go na nieprzyjemne sytuacje czy kłopoty w pracy.

Rodzinne dramaty

Nie mówimy tu o bzdurach, a o naprawdę mrocznych, rodzinnych sekretach. Każda ma kilka takich. Jeśli je poznałaś, zachowaj tę wiedzę dla siebie. Może cię kusić, żeby opowiedzieć coś dalej, ale pamiętaj, że to NIE SĄ twoje sekrety  do opowiedzenia. Nie masz więc prawa.

Życie seksualne

Jeżeli jest kiepskie, najpierw musicie porozmawiać o tym między sobą. Bądźcie szczerzy i ustalcie odpowiedni plan działania. Jeśli sobie nie radzicie, możecie pójść po pomoc do seksuologa. To, że powiesz swojej przyjaciółce, że twój partner nie potrafi doprowadzić cię do do orgazmu nie spowoduje, że teraz to się zmieni. To z nim musisz porozmawiać, nie z nią. Kiepski seks jest frustrujący, ale w ten sposób nie poprawisz swojego życia erotycznego.

Trudna przeszłość

To on powinien zadecydować, co i komu opowie. Nie wolno ci opowiadać o jego przeszłości, szczególnie, jeśli nie ma się czym chwalić. Jeśli zdradzisz jego sekrety, okażesz się osobą nielojalną.

Oczywiście, można mieć przyjaciela, któremu zawsze można się zwierzyć, ale… warto zachować ostrożność przy wyborze tej osoby. Nigdy nie wiesz, w jaki sposób ktoś wykorzysta informacje, które mu przekazujesz. Nie wiesz, jak będzie wyglądał twój związek za 5, 10 i 15 lat…

Na podstawie: PopSugar