Związek

5 oznak, które mówią, że tkwisz w związku jednostronnym. Kiedy dajesz od siebie więcej, niż powinnaś?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 kwietnia 2021
Związek jednostronny
Fot. iStock
 

Związek jednostronny nie jest relacją, która satysfakcjonuje obie strony. Zazwyczaj to jeden partner angażuje się w pełni, podczas gdy drugi dryfuje na obrzeżach zainteresowania wspólną relacją. Nie jest to dobre, gdyż wymaga ofiary, która w ostatecznym rozrachunku okazuje się zbyt wysoka. Co może wskazywać na to, że dajesz od siebie więcej, niż powinnaś?

Związek jednostronny — kiedy można o nim mówić?

Związek jednostronny nie jest ani sprawiedliwy, ani uczciwy. Nie ma w nim pełnego zaangażowania pary, ponieważ tylko jedna osoba kocha w pełni, pracując za obie na powodzenie związku. Tylko jedna ze stron daje od siebie tyle, ile może, wypełniając deficyty spowodowane wycofaniem partnera. Na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za relację, która nie pozwala na pełnię szczęścia i nie daje poczucia bezpieczeństwa. Co prawda nawet w dobrych związkach czasem pojawia się frustracja i może zabraknąć równowagi, ale obie strony ostatecznie dążą do utrzymania w nim właściwego ładu i harmonii. Związek jednostronny jest inny, wymaga poświęcenia i odbiera energię, prowadząc do wypalenia.

5 oznak, które mówią, że tkwisz w związku jednostronnym

Próbujesz rozwiązywać za was problemy 

Bierzesz na siebie odpowiedzialność za wasz związek i w kryzysowych sytuacjach to ty rozmyślasz, jak wypracować kompromis. Zaczynasz trudne rozmowy, by dać wam szanse na dojście do porozumienia. Czytasz poradniki dla par, starasz się podejść do tego świadomie, bo pragniesz dojrzałego związku. To niestety jest tylko twoje pragnienie.

Często używasz słowa „przepraszam”

Pierwsza wyciągasz rękę na zgodę, bo zależy ci na spokoju w związku, a przedłużające się ciche dni, które mu nie przeszkadzają, są dla ciebie nie do zniesienia. Przepraszasz, chcąc uniknąć sprzeczek, które mogłyby jeszcze bardziej podkopać waszą relację. Wycofując się, nawet gdy masz rację, próbujesz chronić was przed wstrząsami.

Starasz się angażować partnera 

Pokazujesz, jak bardzo ci zależy na tym, byście oboje tworzyli ten związek. Proponujesz wspólne wyjścia, romantyczne wieczory, poznajesz go ze swoją rodziną i przyjaciółmi, choć on sam się do tego nie wyrywa. Bez entuzjazmu przystaje na twoje pomysły, utyskując na komplikowanie życia. Woli żyć jak dotychczas — wygodnie, bo bez większego zaangażowania.

Walczysz o uwagę

Związek jednostronny na to do siebie, że jedna osoba robi wszystko, by zostać zauważona przez tę drugą. A więc pierwsza dzwonisz lub wysyłasz wiadomości, gotujesz jego ulubione dania i oglądasz filmy, które jego ciekawią. Ciągle pytasz, czy czegoś mu nie potrzeba. Nadskakujesz, chcąc przychylić mu nieba, ale bez wzajemności.

Planujesz za was przyszłość

Uciekanie drugiej osoby od wspólnych planów jest jedną z cech związku jednostronnego. Ty zaczynasz temat miejsca, w którym spędzicie wakacje, ty chciałabyś podjęcia wspólnej decyzji o zakupie mieszkania, wzięcia ślubu, o rodzicielstwie. Chciałabyś sprawić, by on również się w to zaangażował, ale słyszysz w odpowiedzi, że to wszystko za szybko, że przecież jeszcze macie na to czas. Ale czy na pewno?

Związek jednostronny jest relacją bardzo obciążającą dla dawcy. Poświęcenie czasu i emocji nie zawsze przynosi rezultaty, dlatego taka relacja rozczarowuje, unieszczęśliwia. Niekiedy istnieje szansa na zmianę statusu związku na sprawiedliwy, partnerski. To jednak wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, w tym często podjęcia terapii dla par. W wielu przypadkach jednak starania nie przynoszą rezultatu, a rozpadający się związek pozostawia po sobie emocjonalną pustkę.


źródło:  www.psychologytoday.com

 


Związek

Czy jeden gest może uratować czyjeś zdrowie i życie?

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2021
 

A gdyby tak jednym drobnym gestem można było wesprzeć kobiety w walce z rakiem piersi i przemocą domową? Avon daje taką możliwość, wprowadzając do swojej oferty cztery nowe produkty. 100% zysku z ich sprzedaży zasili konto dwóch kampanii społecznych – Avon Kontra Rak Piersi oraz Avon Kontra Przemoc.


Avon to coś więcej niż firma kosmetyczna. Marka aktywnie wspiera kobiety i głośno mówi o ważnych dla nich tematach, a także jest inicjatorem dwóch dużych kampanii – Avon Kontra Rak Piersi i Avon Kontra Przemoc. Środki na ich realizację pozyskiwane są m.in. ze sprzedaży dedykowanych produktów z różową wstążką czy symbolem nieskończoności. Do ich grona dołączyły właśnie cztery nowości!

Przypinka od serca

W najbliższych miesiącach w katalogu Avon pojawią się nowe, dedykowane przypinki w czterech wzorach – dwie emaliowane i dwie posrebrzane, wysadzane kryształkami lub cyrkoniami. W kwietniu będzie można zaopatrzyć się w okrągłe przypinki z Różową Wstążką, która jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi. Zysk z ich sprzedaży zostanie przeznaczony właśnie na kampanię Avon Kontra Rak Piersi. Produkty w kształcie serc, ze znakiem nieskończoności, wspierają natomiast kampanię Avon Kontra Przemoc i będą dostępne od maja.

Koszt każdej z przypinek to 18 zł. Kupienie ich to mały gest, który niewiele nas kosztuje, a dzięki niemu mamy szansę realnie wspomóc osoby potrzebujące. Nosząc przypinki od Avon w widocznym miejscu, np. na klapie marynarki, kurtce, plecaku czy torbie, każdy z nas może wyrazić swoje poparcie dla ważnych społecznie spraw.

Avon na rzecz kobiet

Avon to nie tylko produkcja i sprzedaż wysokiej jakości kosmetyków, ale również działalność społeczna. Marka aktywnie wspiera kobiety i głośno mówi o ważnych dla nich tematach, a także jest inicjatorem dwóch dużych kampanii – Avon Kontra Rak Piersi i Avon Kontra Przemoc. Pierwsza z nich działa od 1998 roku, a jej celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i zwiększenie dostępu do badań profilaktycznych. W 2020 roku Avon, wraz z Fundacją Rak’n’Roll, po raz drugi zorganizował kampanię „Dzień na U”, w której zachęcano kobiety, aby raz w roku wzięły dzień wolny i wykonały USG piersi. Dzięki temu przebadało się 3 300 kobiet w 90 gabinetach na terenie całej Polski.

Działania w zakresie kampanii Avon Kontra Przemoc budują świadomość istnienia tego problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy. W zeszłym roku Avon, we współpracy z fundacją Feminoteka, uruchomił również pierwszą przeciwprzemocową aplikację Avon Alert, która pozwala sięgać po pomoc w bezpieczny sposób: www.avonalert.pl


Związek

Orzechy pekan. Warto po nie sięgać dla smaku i zdrowia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 kwietnia 2021
Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie
Fot. iStock

Orzechy pekan, jak wszystkie orzechy, to wartościowy element zdrowej diety. Odżywiają organizm, dbają o jego prawidłowe funkcjonowanie, a dodatkowo są bardzo smaczne. Ich wysoka kaloryczność nie powinna zniechęcać do sięgania po nie, choć nie należy jeść ich w zbyt dużych ilościach. Za co konkretnie warto pokochać orzechy pekan?

Orzechy pekan — wygląd

Ojczyzną orzechów pekan jest centralna i południowa części Stanów Zjednoczonych. Te szczególnie lubiane orzechy uprawia się w Teksasie, uważanym za ich stolicę. Niegdyś stanowiły ważną część diety rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Orzechy pekan wydają drzewa o nazwie orzeszniki jadalne, które owocują przez około 300 lat. Wyjęte z łupiny orzechy ze smaku i wyglądu przypominają orzechy włoskie, jednak są bardziej płaskie i owalne, pozbawione aż tak głębokich fałdek. Bez większego kłopotu można je natomiast odróżnić po bardzo twardej łupinie, która jest w ich przypadku podłużna i gładka.

Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie

Fot. iStock

Orzechy pekan — wartości odżywcze 

Orzechy pekan to skarbnica cennych składników odżywczych – wystarczy niewielka ich ilość, by się nimi zasycić i dodać organizmowi zastrzyk wartościowych dla zdrowia substancji. Składają się one głównie z tłuszczów (72g/100g). Wśród nich aż 90% to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są konieczne do zachowania zdrowia. Daleko w tyle są węglowodany (13,9 g), błonnik (9,6g), oraz białko (9,2g). W pekanach znajdziemy także witaminy z grupy B, szczególnie tiaminę (B1) i kwas foliowy (B9), witaminę E oraz C i K. Nie brakuje w nich również minerałów, takich jak: fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź oraz selen. Są także dobrym źródłem antyoksydantów, szczególnie polifenoli, które chronią organizm przed szkodliwą działalnością wolnych rodników.

Orzechy pekan — kalorie (kcal)

Jak wszystkie orzechy, także orzechy pekan są wyjątkowo kaloryczne — w 100 gramach kryje się niemal 700 kalorii. Ta liczba może przerażać, szczególnie osoby stosujące diety odchudzające, jednak to wartościowe kalorie, ponieważ poza dodaniem energii, dostarczane są wraz z nimi wartościowe dla zdrowia składniki. Warto spojrzeć na to w nieco bardziej praktyczny sposób. Jeden pekan waży ok. 3 gramy i dostarcza ok. 21 kcal, więc włączenie do diety kilku orzechów dziennie nie zrujnuje figury.

Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie

Fot. iStock

Orzechy pekan — właściwości dla zdrowia 

Aby chroniły zdrowie, można je spożywać na surowo, najlepiej bez dodatku soli. Dobrze smakują z sałatkami, jogurtami, deserami, czy ciastami. Można również sięgać po masło orzechowe z pekanów, ważne jednak by miało ono jak najlepszy skład, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Dzięki temu w diecie nie zabraknie orzechów, które:

Obniżają ryzyko rozwoju nowotworów i chorób przewlekłych 

Orzechy są cennym źródłem przeciwutleniaczy (fenole, proantocyjanidy, hydrolizowalne garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe), które hamują działanie wolnych rodników w organizmie i uszkodzenia komórek, obniżając stres oksydacyjny. Dzięki temu komórki są lepiej chronione przed uszkodzeniami i niepożądanymi mutacjami prowadzącymi do nowotworów oraz chorób przewlekłych.

Chronią układ sercowo-naczyniowy

Warto również wspomnieć, że antyoksydanty w orzechach chronią serce przed działaniem wolnych rodników. Poza tym podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu (HDL), jednocześnie obniżając poziom „złego” cholesterolu (LDL). Dzięki temu wpływają na zachowanie prawidłowego przepływu krwi i obniżają ryzyko rozwoju miażdżycy.

Odżywiają mózg

Orzechy są wartościową przekąską, która nie tylko syci, ale także pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Dostarczają nienasycone kwasy tłuszczowe, poprawiające wydajność mózgu. Z kolei obecność magnezu koi układ nerwowy, a miedź wpływa na prawidłowe wytwarzanie neuroprzekaźników.

Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie

Fot. iStock

Regulują poziom glukozy we krwi 

Orzechy pekan mają niski indeks glikemiczny (15), dzięki któremu można uniknąć wahań czy szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. To informacja ważna dla osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą czy insulinoopornością.

Mogą wspomagać odchudzanie

Dzięki obecności błonnika orzechy pekan wspierają proces trawienia i dają uczucie sytości na długi czas, również za sprawą dużej ilości zdrowych tłuszczów. Obecność miedzi, koniecznej do prawidłowych reakcji enzymatycznych, wpływa na wydajniejszą przemianę materii. Niska zawartość węglowodanów pozwala uniknąć wspomnianych wyżej wahań poziomu cukru we krwi, które wpływają na odczuwanie silnej chęci na podjadanie.

Wpływają na dobrą kondycję skóry

Orzechy pekan dostarczają cynk, miedź, witaminę E i A, kwas foliowy i fosfor. Dzięki temu skóra zachowuje ładny wygląd, jest mniej narażona na przedwczesne starzenie się i pojawieniu się zmarszczek i przebarwień.

Orzechy pekan a alergia

Spożycie orzechów pekan może spowodować reakcję alergiczną. Może pojawić się pokrzywka na skórze, obrzęk gardła, wymioty, duszności i zawroty głowy. Nieco rzadziej odnotowuje się kaszel, uporczywe swędzenie, problemy z oddychaniem, które stanową zagrożenie dla życia.

Orzechy pekan — cena

Cena za orzechy pekan uzależniona jest gównie od wielkości opakowania, które kupujemy. Za kilogramowe opakowanie pekanów trzeba zapłacić od 60 zł wzwyż.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.ekologia.pl 

Zobacz także

Przetrwać wspólną izolację i zostać razem. Odzwyczailiśmy się do siebie, czy będziemy potrafili być obok cały czas?

Szczęśliwe rodziny robią kilka rzeczy „inaczej”. 7 zasad rodzinnego szczęścia

Jak zrobić mu dobrze ręką? Pięć prostych kroków, których on nigdy nie zapomni [18+]