Go to content

Oto ja. Babcia-emerytka na miarę XXI wieku. Jaka jestem? Akcja #Jestem Kobietą

Fot. iStock

Oto ja. Babcia-emerytka na miarę XXI wieku.

Jaka jestem?

Córka kiedyś stwierdziła, że wciąż mocno daję po garach, choć niedawno nastąpiła u mnie zmiana kodu i… dziś już siódemka (!) z przodu. (Skąd taka opinia? Może dlatego że z wiekiem i czasem cała ubrałam się, tak od stóp do głów, w pozytywne emocje, które, niczym lawa, rozlewają się po wszystkich wokół? Coś w tym jest…)

Punktem przełomowym były moje 50 urodziny.

(Tak, potem 20 lat zleciało jak jeden dzień – mogę sobie zanucić…)

Wiedziałam już, że na horyzoncie majaczy się słowo, co niejednego może przerazić: EMERYTURA!!!

– Czym się zająć?

– Jak wypełnić nadwyżkę wolnego czasu?

– Jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości?

Zamiast rzucić się od razu na głęboką wodę, przeszłam w tryb powolnego przygotowanie do tego, co nastąpi…

Stopniowo odkrywałam to i owo o sobie. Lepiej się poznawałam. Oswajałam zachodzące zmiany. Akceptowałam zmarszczki. Wprowadzałam wewnętrzny ład w swoją codzienność.

I na nowo budziłam się do życia. (Innego, ale czy w czymś gorszego?)

Czym mnie ta 50-plus najmocniej zaskoczyła?

Zrozumiałam, że więcej mogę, mniej muszę.

Dzieci ruszyły szukać swoich ścieżek, a ja postanowiłam zacząć myśleć bardziej egoistycznie o sobie. Nie było łatwo wyjść z dobrze mi znanej sfery komfortu, ale powoli, małymi krokami, zaczynałam zapuszczać się w obce mi tereny.

I sama siebie nie raz już zaskoczyłam.

Jak wtedy, gdy zapisałam się na kurs pływania. („Że wiek nie ten? A niby czemu?”)

Jak wtedy, gdy kupiłam sobie bilet do Berlina. („Że nie dam rady? To poproszę kogoś o pomoc, i już!”)

Jak wtedy, gdy zdecydowałam się na działkę pod miastem. („Że po co? Że to tylko kłopot? Oj, dziś to przede wszystkim mały, ale luksus!”)

Jak wtedy, gdy zaczęłam kurs języka niemieckiego i obsługi komputera. („Że już myślenie zbyt wolne? Mi się nie spieszy…”)

Jak wtedy, gdy odkryłam, że dalej, po 30 latach bywania od święta, wciąż lubię kino, teatr i muzea. („Że ja przecież nigdy… Wiec może własnie nadszedł czas i moment?”)

Jak wtedy, gdy zrezygnowałam z szarości i bieli wokół siebie, a zaczęłam otaczać się kolorami. (Że mi lepiej… Oj, sama wiem najlepiej, w jakich barwach czuję się wyjątkowo dobrze!”)

Jak wtedy, gdy wsiadłam na rower. I dałam radę utrzymać równowagę! („Że mogłabym… Mogłabym siąść na kanapie, ale na to nie mam jeszcze ochoty. Mam dopiero 70 lat!!!”

**

Czy życie zaczyna się po 50?

Na pewno nie kończy!

Ot, wchodzimy w etap zmian i tylko od nas zależy, czy docenimy to, czym hojnie nas ten wiek obdarza.

Ja zaczęłam czerpać z życia całymi garściami…

… i nagle obudziłam się w swoje 70 urodziny!

Owszem, ta kobiecość dziś we mnie inna. Bardziej dojrzała. Mniej zmysłowa.

Ale i mniej czasu spędzam na myśleniu, gdybaniu, przewidywaniu przyszłości…

Mniej na coś czekam, czegoś wypatruję.

Mniej się miotam.

I czuję, że w końcu dobiłam do bezpiecznej przystani. Dobrze mi tu. I dobrze mi samej z sobą.
Marika

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres kontakt@ohme.pl wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.