Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył towarzystwa narcystycznego partnera, przyjaciela lub członka rodziny, zna rodzaje manipulacji i taktyki gaslightingu, których te osoby używają w okresie świątecznym. Oto sześć metod manipulacji, których narcyzi używają w okresie świątecznym, na które należy zwrócić uwagę. Pamiętaj, aby wyznaczyć granice i zadbać o siebie w tym czasie. Jeśli doświadczysz któregokolwiek z nich: nie masz obowiązku spędzania świąt z kimś, kto jest toksyczny. Oto świąteczne zagrywki narcyza.
Jest jak Grinch, próbuje sabotować twoją radość ze świąt
Święta wydają się wywoływać wściekłość u narcyza, ponieważ nie jest on już w centrum uwag. W czasie świątecznym czujemy się spełnieni i radośni, a to oznacza, że narcyz czuje się lekceważony i daje sobie prawo do rujnowania twojego dobrego samopoczucia. Jeśli akurat nie jest w fazie bombardowania miłością, zwykle wyładowuje swoją wściekłość na najbliższych. Oznacza to, że będzie celowo dąsać się, tłumić twoją radość i próbować zrujnować podniosłą atmosferę poprzez szalone kłótnie lub hiperkrytykę. Tym samym doprowadzi do tego, abyś skojarzyła święta z jego emocjonalnym znęcaniem się. Jego negatywizm i pesymizm to zwykła manipulacja. Na przykład często zdarza się, że narcyz prowokuje przed wizytą u rodziny, przez co jego partner wychodzi na ponurego, „szalonego”, mimo że został sprowokowany. Narcyz odgrywa wtedy czarującego gościa na przyjęciu świątecznym, nie dając na to szansy tobie.
Próbuje skonfliktować cię z innymi, wplątując cię w „trójkąty”
Być może będzie to toksyczna teściowa, toksyczny przyjaciel, znajomy lub zły współpracownik, ale narcyz nie będzie oszczędzał swojego czasu i poświęci go tyle, ile trzeba próbując nastawić was przeciwko sobie. Może „od niechcenia” rozmawiać o odwiedzaniu byłego partnera podczas wakacji. Może plotkować o tobie, powiedzieć komuś, np. teściowej, że powiedziałaś coś, czego nie powiedziałaś i zrobi to w momencie idealnym na rozpoczęcie awantury, zepsucie atmosfery – z przyjemnością rozpali płomienie i stłumi twoją świąteczną radość. A ty? Będziesz się skupiać na „wyprodukowanych” przez siebie „trójkątach”, zamiast na świętowaniu.
Będzie cię gasił, wycofując się emocjonalnie
Święta powinny wiązać się z radosną komunikacją i dobrymi życzeniami, ale narcyz wie, że to idealny czas, aby poddać cię cichemu leczeniu i kamieniowaniu, ponieważ taka taktyka manipulacji wywrze większy wpływ podczas wakacji. Dlatego niektórzy narcystyczni partnerzy lub członkowie rodziny znikają lub zaczynają wstrzymywać się i wycofywać emocjonalnie w tym czasie, ponieważ wiedzą, że ich zniknięcie i chłód będą odczuwalne na ekstremalnym poziomie podczas tego, co miało być okresem świątecznym.
Celowo wybierze dla ciebie prezent, którego nie chcesz, choć ty zatroszczysz o wybranie dla niego odpowiedniego podarunku
To normalne, że pragniesz przemyślanego prezentu lub nawet gestu od partnera lub kogoś z rodziny. Nie ma to nic wspólnego z pieniędzmi, a tylko z empatią, wzajemnością, troskliwością i rozwagą. Narcyz nie chce, żebyś była szczęśliwy podczas świąt, dlatego spróbuje zakłócić nawet podstawowe subtelności dawania prezentów, dając ci coś odwrotnego do tego, czego chcesz, nawet jeśli wyraźnie dałaś do zrozumienia, co chciałabyś dostać. To tylko jeden przykład, ale istnieje wiele sposobów, w jaki mogą celowo przeszkadzać i denerwować, budując oczekiwania, tylko po to, by rozkoszować się później twoim rozczarowaniem.
Spróbuje cię „zassać” z powrotem do związku za pomocą pozornie szczerych przeprosin lub prowokacyjnych stwierdzeń
Jeśli masz do czynienia z narcystycznym byłym partnerem w okresie świątecznym, jest całkiem możliwe, że w tym czasie skontaktuje się z tobą pozornym gestem, aby życzyć ci udanych świąt lub nawet cię sprowokować. Celem nie jest troska, ale raczej przywrócenie kontroli. Nawet jeśli tej osoby nie ma już w twoim życiu, chce się upewnić, że nadal o niej myślisz, aby mogła ponownie obudzić wspomnienia toksycznych chwil, które z nią spędziłaś. Niektórzy mogą posunąć się tak daleko, że będą wysyłać absurdalne wiadomości w rodzaju: „Mam nadzieję, że masz udane święta! Ja i mój nowy partner świetnie się bawimy!” lub: „Naprawdę przepraszam za wszystko. Możemy porozmawiać?” Bądź pewna, że gdyby cokolwiek z tego było prawdą, nie wysyłałby SMS-ów do byłego lub dawno zmieniłby swoje postępowanie.