Związek

Przytul mnie, a powiem ci, jak jest między nami. To, w jaki sposób kogoś obejmujesz, mówi wiele o waszym związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 listopada 2016
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Zdrowa, dobra relacja między dwojgiem ludzi jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogą nam się w życiu przytrafić. Jednak kochając często nie zdajemy sobie sprawy z wielu, ukrytych nieco głębiej, problemów w naszym związku. Psychologowie odkryli, że przytulanie może być doskonałym wskaźnikiem tego, czego w naszej relacji brakuje, lub co wymaga naprawy.

Oto trzy sposoby, na jakie możecie się obejmować, a które zasługują na większą uwagę. Jeśli jedno z was:

♥ Przytula tak, jakby miał nastąpić koniec świata

Ten uścisk jest najbardziej znany pod nazwą „zatrzask” – obejmujecie się tak ciasno i mocno, jakbyście się bali, że druga osoba zniknie, jeśli rozluźnicie uścisk. Przypisuje mu się dość niepokojące znaczenie (o ile nie następuje jako powitanie po długim okresie, ale codziennie). Może świadczyć o tym, że  ty lub twój partner odczuwacie realny lęk przed rozstaniem, odejściem jednego z was. Warto zastanowić się nad tymi obawami i znaleźć, jak najszybciej, ich źródło.

♥ Przytula tak, by kontakt był jak najmniejszy

Przytulanie, które angażuje jak najmniejszą powierzchnię naszych ciał, szczególnie w dolnej części, jest z pewnością sygnałem ostrzegawczym. Oznacza, że jedna strona związku, lub nawet obie, czują się ze sobą niekomfortowo.  Jeśli tak właśnie się przytulacie, zastanówcie się co do siebie czujecie, jakie emocje towarzyszą waszym spotkaniom, rozmowom, waszemu przebywaniu ze sobą. Ten rodzaj uścisku wskazuje, że ktoś w waszej relacji ma problemy z bliskością.

♥ Przytula owijając nogi wokół talii partnera (siedząc za nim)

Ten uścisk jest oznaką dużego pociągu fizycznego między partnerami i mówi o namiętności w  związku. Jeśli tak właśnie się przytulacie, można zakładać, że macie ciekawe i spełnione życie erotyczne.


Źródło: dailyhealthgen.com

 


Związek

22 rzeczy, które każda kobieta powinna zrobić sama choć raz w życiu

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
21 listopada 2016
Fot. iStock / SanneBerg
 

Najczęściej decydujemy się na samotną aktywność, gdy w naszym życiu zdarza się kryzys, chcemy coś przemyśleć, potrzebujemy zmiany, a przecież nie ma nic złego w spędzaniu wolnego czasu wyłącznie w swoim towarzystwie nawet wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwe. Na pewno nie raz słyszałyście też, że zanim pokochamy kogoś innego i stworzymy z nim związek, musimy najpierw poznać i pokochać same siebie. A najlepiej tego dokonać robiąc pewne rzeczy w pojedynkę.

Badania opublikowane w British Journal of Psychology  mówią jednoznacznie – ludzie z wyższym ilorazem inteligencji są tym szczęśliwsi i bardziej zadowoleni, im mniej czasu spędzają z innymi ludźmi i swoimi przyjaciółmi. Bzdura? Niekoniecznie, bo choć przyjaciele są bardzo ważni w naszym życiu, to spędzanie czasu w pojedynkę może być naprawdę satysfakcjonujące – daje możliwość pracy we własnym tempie, samodecydowania o swojej aktywności, rozwijania indywidualnych zainteresowań, a nawet robienia tego, co w obecności innych nie przystoi. Bez względu na wiek, urodę, wykonywany zawód, status materialny, stan cywilny i liczebność rodziny, każda z nas powinna choć raz w swoim życiu zrobić pewne rzeczy solo. W końcu zaliczamy się do tych inteligentnych 😉

Podróż solo

Nie musi to być od razu podróż dookoła świata albo wyprawa niczym z „Jedz, módl się, kochaj”, ale samotna podróż to bardzo dobry pomysł i danie sobie czasu i przestrzeni na przemyślenie pewnych spraw. Warto pokonać swoje lęki i strachy, zaufać sobie i niczego specjalnie nie planować – słuchaj samej siebie, rozmawiaj z poznanymi ludźmi, bądź otwarta na myśli, które przyjdą ci do głowy.

Lista życiowych celów

Bez presji, bez tworzenia skomplikowanych planów i wyśrubowanych wymagań, bez pytania innych o zdanie – zastanów się, czego chcesz w życiu, jakie są twoje priorytety, dokąd zmierzasz?

Nowa pasja

Zawsze marzyłaś o kursie tańca, nauce francuskiego albo warsztatach z gotowania? Nie czekaj z realizacją tego marzenia, nie szukaj towarzystwa, zrób to, o czym od dawna myślałaś! Nie tylko wzbogacisz swoje umiejętności i nauczysz się nowych rzeczy, ale też dowiesz czegoś o samej sobie, zmierzysz z nową sytuacją.

Samotna kolacja

Nie chodzi o kanapki z żółtym serem w domu, ale o kolację w miłym miejscu, klimatycznej restauracji z dobrym jedzeniem. Jadanie samotnie bywa onieśmielające, głowę masz pewnie pełną potencjalnych opinii i komentarzy innych, ale zmierz się z tym i przekrocz swoje granice.

Seans solo w kinie

Odstresuj się, wyłącz telefon, zapomnij na chwilę o kłótni z mężem, zadaniu domowym dziecka, poleceniach służbowych – jesteś tylko ty, świetna historia na ekranie i ewentualnie przystojny aktor na pierwszym planie.

Dzień SPA

Możesz wyjechać gdzieś i oddać się w ręce specjalistów, albo urządzić sobie SPA we własnych czterech ścianach. Zapal świece, zrób sobie aromatyczną kąpiel, nałóż maseczkę – należy ci się chwila luksusu.

Mały remont

Albo przemeblowanie – zrób coś sam,  przemaluj szafę, przestaw meble, zmień kolor ścian w sypialni. Nie tylko zmienisz przestrzeń, w której mieszkasz na lepsze, ale też zagwarantujesz sobie ogrom satysfakcji i dumy za każdym razem, gdy spojrzysz na swoje dzieło.

Zgubienie się

Czasami żeby się odnaleźć, trzeba się trochę zgubić. Najważniejsze, że znajdziesz właściwą drogę, a tedy poczujesz się silniejsza, mądrzejsza i bardziej pewna siebie.

Własna mantra

Mantra to taka formuła, wers, zdanie, którego powtarzanie ma pomóc w praktyce duchowej, uspokojeniu myśli, zaktywizowaniu naszej energii, opanowaniu umysłu. Co jest twoją mantrą? Może to być fragment wiersza lub tekstu piosenki, możesz też wymyślić ją sama.

Religijne przemyślenia

Jaki jest twój stosunek do religii? Praktykujesz, bo masz taką potrzebę, czy ze względu na rodzinę i bliskich? Nie wierzysz, bo większość twoich znajomych tak mówi, czy naprawdę to czujesz? Zagłęb się w swoją duszę i umysł, zastanów, jaka jest TWOJA opinia na ten temat.

Samotna przejażdżka

Wsiądź do pociągu byle jakiego albo do własnego samochodu i jedź przed siebie! Puść swoja ulubioną muzykę i oddaj się myślom – ciekawe, dokąd cię poprowadzą. Nie myśl o mecie i nie planuj – po prostu jedź.

Relaks w czterech kątach

Zaszyj się w domu z książką albo dobrym filmem, ignoruj telefony i pukanie, wyślij gdzieś rodzinę, połóż się wygodnie na kanapie i po prostu odpoczywaj. To wcale nie takie proste, jak się wydaje – potrafisz leniuchować bez wyrzutów sumienia?

Samorozpieszczanie

Zafunduj sobie bilet na koncert, torebkę, o której marzyłaś, książkę ulubionego autora – nie pytaj o pozwolenie, po prostu spraw sama sobie przyjemność! Jeśli marzysz o czymś od bardzo dawna, to realizacja tego z pewnością nie robi z ciebie egoistki – wszak marzenia są po to, by je spełniać.

Pisanie pamiętnika

Wywal z siebie, co cię dręczy, co smuci, a co cieszy. Zapisz swoje myśli, to pozwoli ci na ich zobaczenie, przeczytanie i powtórne przemyślenie.

Bezwstydne zachowanie

Chcesz tańczyć jak szalona do piosenki Biebera, wyjadać dżem placami ze słoika albo fałszować tak, że uszy puchną i psy z sąsiedztwa się zlatują? Proszę bardzo, nic nie stoi na przeszkodzie!

Chodzenie nago

Jak tam z samoakceptacją własnego ciała? Ściągaj ciuchy i przejdź się po domu nago, poczuj jak to jest być sobą bez okrycia i przykrywania boczków, fałdek i cellulitu. Świetna lekcja pewności siebie.

Wolontariat

Daj coś z siebie światu – nie tylko pomożesz innym, ale też i samej sobie. Pomaganie daje mnóstwo satysfakcji i radości, uczy pokory i wdzięczności za to, co mamy w swoim życiu.

Trening

Odpal Chodakowską albo filmik innego trenera, wsiądź na rower, idź pobiegać i daj sobie wycisk! Trenując ciało trenujesz też umysł i zapewniasz sobie sporą dawkę powysiłkowych endorfin.

List

Taki normalnym staromodny, ze znaczkami i kopertą. Napisz go do kogoś, kto jest ci bliski, komu sporo zawdzięczasz, komu chcesz powiedzieć kilka miłych słów.

Spontaniczny akt życzliwości

Pomóż – tak po prostu i bez planu. Możesz wpłacić kilka złoty na czyjeś leczenie, wnieść sąsiadce zakupy do domu, kupić bezdomnemu obiad albo zorganizować zimowe buty dla potrzebującego dziecka.

Płacz do smutnych piosenek

Wyrycz się, wypłacz, wyrzuć z siebie emocje. Kto powiedział, że silne kobiety nie mogą płakać? Nawet chłopakom się przecież zdarza.

Maraton z ulubionym serialem

Włącz swój ulubiony serial i płaszcz na kanapie tyłek aż miło. Czasami właśnie tego nam potrzeba.


Na podstawie: www.womansday.com


Związek

„Daj spokój, nigdy ci się nie uda”. Niszczyciele marzeń, na nich też znajdą się sposoby

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 listopada 2016
Fot. iStock/pixelfit

Ile razy zdarzyło ci się zrezygnować z czegoś, na co miałaś ochotę, albo o czym marzyłaś, tylko dlatego, że ktoś powiedział: „Daj spokój, nigdy ci się nie uda”? Łatwo w nas zasiać ziarno niepewności i zwątpienia, jeśli sami do końca nie wierzymy we własne możliwości. Chcesz skończyć dodatkowy kierunek studiów? Zrobić doktorat? Otworzyć własną restaurację? Podróżować po świecie z jednym plecakiem? A może pragniesz tylko wyjść z domu, wyrwać się do ludzi? O czymkolwiek marzysz, zawsze znajdzie się ktoś, kot będzie próbował odwieść cię od realizacji twoich zamierzeń. Nie pozwalaj na to.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Większość ludzi uwielbia osądzać innych. Dodatkowo uważamy, że dużo łatwiej jest żyć postrzegając świat w kategoriach „dobry/zły, czarny/biały” niż patrząc w odcieniach szarości, a w ludziach widzieć istoty, którymi kierują bardzo różne motywacje.

Jeśli twój punkt widzenia różni się od „ich” perspektywy, prawdopodobnie usłyszysz dość szybko, że to ty jesteś w błędzie. Ludzie często krytykują marzenia i plany innych osób ze strachu o siebie samych. Myślą: „ A co będzie, jeśli jej się uda? Jak bardzo zmienią się nasze relacje? Jak to wpłynie na nasz związek? Jak będę wtedy przy niej wyglądał?”. Nie możesz się tym przejmować, to nie jest twój problem. To samo dotyczy sytuacji, gdy krytyka bierze się z zawiści, że „im się nie udało”, że nie mają twojej odwagi by spróbować. Nie jesteś odpowiedzialny za życiowe porażki innych osób i nie możesz ponosić ich konsekwencji. Jeżeli ktoś daje ci do zrozumienia, że próba realizacji przedsięwzięcia (które przyniosłoby ci poczucie szczęścia i spełnienia), jest mu, z powodu jego egoistycznych pobudek, nie na rękę, najwyraźniej nie jest wam po drodze.

Niezależnie, z którą z postaw się spotkasz, maruderom i krytykantom:

Podziękuj za opinię

Zamiast się bronić, zamiast tłumaczyć i wyjaśniać z tego, co leży na dnie twojego serca, wyraz wdzięczność za zainteresowanie. Ludzie nie oczekują dobrych, ciepłych słów, gdy celowo próbują „ściągnąć cię na ziemię”.

Wyobraź sobie reakcję na taką ripostę: „Doceniam to, że chcesz mi powiedzieć jakie jest twoje zdanie. Naprawdę, dałeś mi do myślenia. Jednak w tej chwili jestem zdecydowany podążać za moim marzeniem”.

Zaproponuj rozmowę

To bardzo pomaga oczyścić atmosferę. Żadnego oceniania, żadnych wyrzutów. Powiedzieć coś w stylu: „Mam wrażenie, że nie uważasz moich pomysłów za dobre. Mam rację? Chciałbym z tobą porozmawiać o tym więcej i wyjaśnić, dlaczego tak mi na tym zależy”.

Zaproponuj zmianę tematu, ignorując uch uwagi

Jeśli poprzednie dwa sposoby nie zadziałają, powiedz wprost, że nie masz ochoty dłużej rozmawiać na ten temat. Nadal nie przynosi rozultatów? Nie pozwól, by cię ta krytyka dotknęła, a tematu unikaj. Z pewnymi ludźmi po prostu nie da się inaczej.

Zniknij z oczu

Skoro nie da się ani o tym rozmawiać, ani uciąć tematu, może trzeba rozluźnić nieco więzi? Oczywiście, czy jest to możliwe zależy  od rodzaju relacji. Jest mało prawdopodobne i niekoniecznie wskazane, aby zrywać więzi z rodzicami i rodziną. Jeśli jednak chodzi jedynie o znajomego – wyeliminowanie jego negatywnej postawy przyniesie ci z pewnością więcej dobrego niż złego.

Pozwól się wygadać

Czasami wydaje nam się, że ludzie nas krytykują, a w rzeczywistości próbują nam przekazać kilka rad w oparciu o swoje doświadczenia. Dobrze jest słuchać. To wcale nie znaczy, że trzeba się do tego stosować, ale warto zebrać jak najwięcej informacji i opinii. Bycie otwartym na rady innych, pozwoli Ci być elastycznym w posługiwaniu się strategiami prowadzącymi ku realizacji marzeń.

Nie poddawaj się. Motywacja wypływająca z twojej determinacji i chęci osiągnięcia wymarzonego celu to ogromne kula pozytywnej energii. Jeśli nie zaniesie cię na upragniony szczyt, to  całą pewnością przyniesie dużo „innego” dobra.


Zobacz także

Rozwodzimy się spokojnie, bez emocji, bo nasze małżeństwo już dawno przestało istnieć. Żyliśmy w iluzji związku

Dlaczego niektórzy z nas lubią dominujących partnerów i czy takie związki są szczęśliwe

Wiadomo, że dobrzy ludzie, mogą być totalnie gównianymi mężami. Nie zepsuj tego, walcz o swój związek