Go to content

Zła wiadomość: rozmiar penisa może się z czasem zmniejszyć

Wiem, wiem, ten tytuł może budzić przerażenie. I wcale się nie dziwię, bo dla wielu mężczyzn rozmiar penisa ma ogromne znaczenie. Zwracają na to uwagę także niektóre panie. Cóż, nie ma co owijać w bawełnę – z biegiem czasu członek może zmienić swój rozmiar. To szczególnie zła informacja dla tych panów, którzy już teraz nie są zadowoleni ze swojego przyrodzenia. Pytanie brzmi, dlaczego tak się dzieje i czy można tego uniknąć?

Przeciętny penis mierzy we wzwodzie około 13,2 cm i ma około 11 cm w obwodzie. Brzmi nieźle, chociaż dla facetów to pewnie i tak za mało. Normalnie mierzy natomiast około 9 cm i ma również nieco ponad 9 cm w obwodzie. Tak przynajmniej wynika z badań BJU International.

No dobrze, nie będę już zanudzać liczbami. Czas przejść do konkretów. Dlaczego penis może zmienić swój rozmiar?

Starzenie się

To głównie kobiety przejmują się starzeniem, gdy zmienia się ich wygląd i pojawiają się zmarszczki. Okazuje się, że panowie również mają się czego obawiać. I nie chodzi tylko o zaburzenia erekcji. W miarę upływu lat penis prawdopodobnie straci część swojej długości. Jądra również mogą być nieco mniejsze. Jednym z powodów tego jest nagromadzenie złogów tłuszczu w tętnicach, które mogą zmniejszyć przepływ krwi. To natomiast ma wpływ na pracę mięśni, odpowiedzialnych za erekcję. Inną przyczyną zmniejszenia rozmiaru w trakcie erekcji mogą być blizny, powstałe w wyniku urazów w trakcie seksu lub podczas uprawiania sportu.

Palenie papierosów

Jak podaje Medical News Today, w papierosach występują pewne toksyny, które uszkadzają naczynia krwionośne, znajdujące się w penisie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko problemy z osiągnięciem imponującej erekcji.

Przyjmowanie leków

Wszystkie leki mają jakieś skutki uboczne. Istnieją takie, które niekorzystnie wpływają na erekcję. Takie działanie mogą mieć niektóre leki antydepresyjne i przeciwpsychotyczne, a także te, przepisywane w leczeniu przerostu prostaty. W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Urology, stwierdzono, że 41 procent mężczyzn, przyjmujących lek z substancją czynną „dutasteride”, który stosuje się w leczeniu rozszerzonej prostaty, cierpiało na dysfunkcję seksualną.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/igor_kell

1/1 Zła wiadomość: rozmiar penisa może się z czasem zmniejszyć

Przyrost masy ciała

Zasada jest prosta – gdy brzuch staje się większy, wszystko inne wizualnie staje się mniejsze. Nadmiar tkanki tłuszczowej znajduje się przecież także wokół penisa, a to oznacza, że wygląda on na mniejszego i faktycznie, penetruje płycej. Chociaż przy nadwadze penis nie kurczy się, to i tak sprawia takie wrażenie. Ten efekt można odwrócić, zrzucając zbędne kilogramy.

Operacja prostaty

Szacuje się, że aż 70 procent mężczyzn po operacji prostaty ma problem z erekcją. Nie jest w pełni wiadome, dlaczego tak się dzieje. Jedna z teorii mówi, że mężczyzna może doświadczyć skurczu mięśni po operacji, który nie pozwala na pełną erekcję. Inną teorią jest to, że problem tkwi w przepłynięciu krwi do prącia.

Choroba Peyroniego

Niektórzy mężczyźni doświadczają schorzenia zwanego chorobą Peyroniego, które powoduje, że penis staje się zakrzywiony, gdy jest wyprostowany. Delikatne wygięcia w wzwodzie są naturalne. W tym przypadku mowa jednak o wykrzywieniu, które powoduje ból. Mężczyźni, którzy zauważą u siebie ten problem, powinni pójść po pomoc do specjalisty, ponieważ chorobę tę można leczyć.

Źródło: The Sun