Seks

Seks – co zabija na niego ochotę? 10 przyczyn porażek w łóżku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 września 2016
Fot. iStock / 101dalmatians
 

Seks to znakomite narzędzie odczuwania przyjemności oraz prokreacji. Korzystamy z tego chętnie, choć sposób i częstotliwość, z jaką to robimy, zależy od indywidualnych predyspozycji. Dodatkowo seks łączy się z budowaniem więzi pomiędzy partnerami i najczęściej bywa jej wyrazem.

Życie erotyczne 

Aby był on jak najprzyjemniejszy, stosujemy różne techniki, sięgamy po poradniki, kupujemy erotyczne gadżety mające urozmaicić zbliżenie. Gdy kochanków ponosi fantazja, wspólnie sięgają po przyjemność orgazmu. Nie wszyscy mają jednak takie szczęście i zdarzają się różne problemy, które zniechęcają do łóżkowych harców. Nudny seks ani nie kręci, ani nie daje satysfakcji. A co jeszcze wpływa na to, że życie erotyczne bywa raczej kiepskie?

10 przyczyn porażek w łóżku – co zabija ochotę na seks?

1. Stres i obniżenie nastroju

Stres wyjątkowo niekorzystnie wpływa na chęci do fantazyjnego seksu. Gdy jedna z osób czuje się totalnie wyzuta z sił, pozbawiona energii, a do tego cały czas myśli o problemach w pracy, w seksie nie stanie na wysokości zdania. Stres wywołuje wiele emocji, od zniechęcenia po złość, więc trudno w tym czasie zdystansować się od wszystkiego i poświęcić w stu procentach partnerowi. Gdy głowę zajmują problemy, często wykonujemy wiele rzeczy automatycznie, beznamiętnie. To samo może mieć miejsce w łóżku, choć  w niektórych przypadkach bywa odwrotnie — seks ma rozładować nagromadzone napięcie i służy jak odskocznia.

2. Zmęczenie

Ale nie to wyłącznie spowodowane nadmiarem codziennych aktywności — hobby, praca, dom, obowiązki, ale również niedoborem snu. Fizyczne i psychiczne zmęczenie negatywnie odbijają się na popędzie seksualnym, ponieważ podświadomie rezygnujemy z seksu, by nie wydatkować energii, której i tak nie mamy.

3. Niedobór testosteronu

Ten hormon pełni ważną funkcję w organizmie mężczyzny, odpowiadając za prawidłowy popęd seksualny. Gdy mężczyzna cierpi na jego niedobór, mogą pojawić się kłopoty w sferze intymnej. Ponadto, wraz z wiekiem jego poziom zauważalnie spada i w wielu przypadkach obniża się popęd seksualny u mężczyzn.

4. Problemy z erekcją

To wyjątkowy problem dla mężczyzn, którzy starają się skupiać również na potrzebach partnerki. To łączy się z obawą, że nie staną na wysokości zadania, więc świadomie rezygnują z podejmowania prób. Zaburzenia erekcji mogą wynikać zarówno z blokady psychicznej (lęk), jak i zdrowia fizycznego (miażdżyca, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, przebyte operacje w obrębie miednicy małej lub gruczołu krokowego czy zaburzenia hormonalne).

5. Zmiany hormonalne u kobiet

Menopauza to trudny czas dla kobiety. Wtedy następuje zmiana proporcji hormonów w organizmie, a w związku z tym pojawiają się problemy natury biologicznej — suchość pochwy i odczuwanie bólu podczas stosunku. Na szczęście istnieją farmaceutyki i lubrykanty doskonale radzące sobie z problemami, i umożliwiające czerpanie radości z seksu nawet w podeszłym wieku.

Zobacz również: Seks podczas miesiączki może być bezpieczny i dać nieziemską przyjemność. Trzeba tylko wiedzieć, jak TO robić

6. Otyłość

Nadmiar kilogramów może uprzykrzyć partnerom aktywność seksualną. Szczególnie osoby bardzo otyłe są ograniczone fizycznie i skazane na stosowanie skromnego zakresu pozycji i ruchów podczas seksu. Szybko pojawia się również zmęczenie, co nie pozwala cieszyć się wspólnym czasem w łóżku, w dodatku często zaniżona samoocena nie ułatwia zadania.

7. Niska samoocena

Negatywne postrzeganie własnej osoby nie ułatwia swobodnego seksu. Osoby niepewne siebie, uważające się za mało atrakcyjne nie potrafią otworzyć się przed partnerem. Często chcąc zrekompensować pewne braki w swoim wyglądzie czy w umiejętnościach i braku doświadczenia seksualnego, pozwalają partnerowi przejąć inicjatywę i godzą się na seks, który być może nie daje takiej satysfakcji, jaką powinien.

8. Brak więzi między partnerami

Miłość i poczucie bezpieczeństwa często bywa podstawą udanego współżycia. Pełnia zaufania i odwzajemnione uczucie pozwalają czerpać wiele radości z seksu. Gdy któregoś z tych elementów zabraknie, pojawia się niechęć do zbliżeń. Na szczęście można pracować nad związkiem, by znów pojawiła się bliskość a w konsekwencji życie erotyczne wróciło na dawne tory.

9. Zażywane lekarstwa

Przyjmowanie farmaceutyków, a także tabletek antykoncepcyjnych, może skutecznie obniżać libido. Najczęściej negatywny wpływ wywierają: antydepresanty, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przyjmowane podczas chemioterapii, leki przeciwko wirusowi HIV, finasterydy.

10. Obawa przed ciążą

Ten powód może dokuczać zarówno kobietom jak  mężczyznom. W zależności od rozbieżności pragnień partnerów, strach przed niechcianą ciążą, czy też naciskiem na nią ze strony drugiej osoby, może zniechęcać do seksu. W tym przypadku można sięgnąć po skuteczną antykoncepcję, która zagwarantuje bezpieczeństwo i pozwoli na swobodę. Ważna jest także rozmowa i wspólne ustalenie priorytetów pary odnośnie do tematy potomstwa. Postawienie sprawy jasno powinno zakończyć sytuację.


źródło: stylnazdrowie.pl

 


Seks

Mama i tata się nie rozwiedli, czyli wszystko u nas w porządku. Ten tekst wprawił pewną mamę w osłupienie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 września 2016
Fot. Archiwum prywatne
 

Zastanawialiście się kiedyś jak widzą was wasze dzieci? Pamiętajcie, że to naprawdę świetni obserwatorzy. Pewna mama, otworzyła zeszyt swojej starszej córki i znalazła w nim krótkie wypracowanie, w którym dziewczynka opisała swoją rodzinę. Efekt mówi wiele o codzienności współczesnych rodzin i dzieci. 

Na kartce w jedną linię, dziewczynka napisała zaledwie kilka zdań:

„Mój tata(…) pracuje jako dyrektor. Moja siostra chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej. Ja tańczę(…).

Cała moja rodzina mieszka w średniej wielkości mieszkaniu i żyje nam się dobrze. Mama i tata się nie rozwiedli, tylko się często kłócą, ale pewnie im przejdzie. Bardzo kocham swoją rodzinę i nie wyobrażam sobie życia bez nich.” 

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Tekst wywołał spore poruszenie w naszej redakcji. Ostatecznie jednak skwitowałyśmy jednym zdaniem: Wszystko u nich w porządku!


Seks

One w męskim świecie. Policjantki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 września 2016
policjantki
Fot. iStock / John Roman

Ania, Agata i Iwona. Trzy różne miasta, trzy różne stanowiska. Trzy różne długości stażu w policji. Trzy miłości do pracy, którą ciągle jeszcze wykonują z poświęceniem i wiarą, że mogą zmienić świat na lepsze. Trzy bardzo trudne uczucia do zawodu policjantki.

Agata odgarnia długie, jasne włosy z czoła. Jest po pracy, w swoich ulubionych dżinsach i obcisłej bluzce. To naprawdę piękna kobieta, co, jak przyznaje, w pracy raczej jej nie pomaga, a dużo częściej przeszkadza. Bo ładnej policjantce to jakoś tak łatwiej wulgarnie napyskować, że niedorżnięta, że zdzira, że tylko czeka na okazję, po to w końcu poszła do tej pracy. Koledzy? Reagują. Ale zdarzają się i tacy od niewybrednych dowcipów. Najgorzej, jeśli to twoi przełożeni.

Agata, jak pozostałe dwie dziewczyny, nie chce zdradzić w której jednostce pracuje. – Zaznacz tylko, że drogówka. Nie mów z jakiego jestem miasta – prosi, bo boi się kłopotów, które mogłaby mieć, gdyby powiedziała za dużo. A o to naprawdę nie trudno, kiedy ma się ciągle jakiś tam żal do szefa, albo raczej do całej instytucji. O co właściwie? O to, że konserwą pachnie na kilometr.

Że tu nie ma miejsca na to, żeby się nad sobą rozczulać, dziewczyny w policji dobrze wiedzą. Choć zdarza im się słyszeć, że „to nie jest dla nich”  lepiej sobie z tym radzą, niż niejeden facet, niekoniecznie nowicjusz.

– Opanowanie to podstawa. Jedziesz do wypadku z udziałem motocyklisty, wiesz już, że oddzielnie zobaczysz rękę, oddzielnie głowę, jedna wielka plama krwi – mówi Agata. – Wrażliwość zostaw w domu, dla bliskich. Musisz nauczyć się sobie z tym radzić i to bardzo szybko. Ale to nie oznacza, że nie odczuwamy emocji. W naszej pracy jest mnóstwo trudnych emocjonalnie momentów. Na przykład, gdy widzisz śmierć dziecka, potrąconego przez pijanego kierowcę. Oglądasz łzy matki, słyszysz ten krzyk… Albo kiedy musisz poinformować żonę, że jej mąż właśnie zginął.

Iwona zajmuje w policji wysokie (jak na kobietę) stanowisko. W zawodzie pracuje od 20 lat. Jak sama mówi zahartowała się na niewybredne zaczepki, głupawe komentarze i wulgarne odzywki (np. te o dziurawcach). Przez lata znosiła chamskie uwagi swoich przełożonych i uważa, że ciągle niewiele się w tej kwestii zmieniło. – Moje odczucie jest takie, że policjantka musi udowadniać dwa, albo nawet trzy razy mocniej niż mężczyzna, że to jest miejsce, w którym powinna się znaleźć. Często spotykam się z opinią, że w ogóle to jest nas w tym zawodzie za dużo. Ale kobiety w policji są bardzo potrzebne, na przykład przy negocjacjach. Albo przy delikatnych sprawach, wymagających większej wrażliwości: gwałtach, przemocy domowej, przy pracy z dziećmi.

W pracy Iwona jest wymagająca tak samo w stosunku do mężczyzn jak i do kobiet. Mimo to, niejednokrotnie słyszała, że faworyzuje „swoje”, a nad facetami się znęca.  – Jak w każdej innej, normalnej firmie – śmieje się Iwona. –  Mieć babę-szefa, to ciągle jakoś „głupio”. Zamiast przyznać się do nieudolności, do błędu, lepiej powiedzieć, że się czepia, bo ma okres.

Młodsze koleżanki (jest ich naprawdę bardzo mało) stara się wspierać jak może najlepiej.

–  W domu nie jestem policjantką –  mówi Iwona. – Mam męża, dwoje dzieci, swoje zainteresowania. Pracę zostawiam na komendzie, dzięki temu w domu jestem zwyczajną żoną i matką. Od 15 lat.

Ania jest wysoka i bardzo wysportowana. Testy sprawnościowe zdała celująco. O pracy w policji marzyła od dziecka, razem z bratem oglądała filmy, w których ściga się przestępców, strzela… Do szkoły policyjnej startowali oboje, ale to jej się poszczęściło. Na patrole jeździ  teraz z kolegą, który na początku traktował ją jak kulę u nogi. – Kiedy okazało się, że jestem jego parą, był załamany – śmieje się Ania. – Musiałam mu dopiero udowodnić, że potrafię sobie poradzić bez męskiej pomocy. Tego nas przecież uczą, a ja zawsze byłam pilną uczennicą.

Udowodniła podczas pewnej pamiętnej nocy, kiedy obezwładniła prawie dwumetrowego mężczyznę, znęcającego się nad matką swojego dziecka. – Wchodzimy, on na mnie z nożem kuchennym. Szybki ogląd sytuacji, jeden chwyt i znalazł się na podłodze. Nie spodziewał się chyba.

Kolega popatrzył z uznaniem. Od tej pory traktuje ją z szacunkiem. Po jednostce rozeszła się fama, że z Anią nie wstyd się pokazać.  Ale to ciągle za mało, by zmienić ogóle podejście do kobiet w policji.

Ania nie czuje strachu. Może dopiero po interwencji, kiedy dochodzi do niej, na ile jej bezpieczeństwo było zagrożone. Za to bardzo obawia się momentu, kiedy będzie musiała sięgnąć po broń, po to, żeby zabić. Zabić człowieka. O tym czasem myśli, kiedy nie może zasnąć. Albo nawet śni, kiedy sen już nadejdzie. Widzi w tym śnie postać, wyciąga odruchowo pistolet i trrrrrach! Wie, że on już nie żyje. Ania bardzo nie lubi tego snu.

Narzeczony Ani, Kamil, jest informatykiem. Ślub biorą w przyszłym roku, o dzieciach na razie nie myślą. Mają za sobą już jeden, poważny kryzys, bo Kamil nalegał, żeby odeszła, zmieniła pracę, ale Ania mówi, że praca w policji jest jak narkotyk. Ryzyko? Teoretycznie jest codziennie, praktycznie: zdarza się.

To jest męski świat. I nie chodzi tu wcale o agresję, przekleństwa, które są ich codziennością, smród spalonych zwłok, czy fakt, że bywa niebezpiecznie. To jest świat mocno zhierarchizowany, ciągle jeszcze zamknięty na kobiety, mimo pozorów, jakie stara się stworzyć. Ania, Iwona i Agata nie zamieniłyby go jednak na nic innego.


Zobacz także

„Namówię cię dziś do grzechu tak słodkiego, że opiera mu się mało kto. I nigdy tego nie żałuje…”

To proste! Przyczep szafki – będzie seks!

„Jest wielki. Będziesz zadowolona”. Że co?!