Go to content

Czy penisa można złamać? 7 ciekawostek o erekcji

Fot. iStock/serts

Faceci są bardzo przywiązani do swoich penisów. Dla większości z nich erekcja jest wyznacznikiem męskości. Nie powinno więc dziwić, że dopada ich blady strach, gdy mimo starań, „on” nie stoi na baczność. Czy bez erekcji mężczyzna może osiągnąć orgazm i co powoduje impotencję? Oto 7 ciekawostek na temat wzwodu, o których zapewne nie miałaś pojęcia.

1. Penisa można złamać

Złamanie to różni się jednak od urazu, w którym dochodzi do złamania kości. W przypadku penisa określenie to dotyczy popękania naczyń krwionośnych. Objawia się opuchlizną i zasinieniem. „Złamanie” powoduje silny ból i wymaga wizyty u lekarza.

2. Istnieją różne rodzaje erekcji

Wyróżniamy erekcję odruchową, psychogeniczną i nocną. Pierwsza występuje na skutek dotyku, druga fantazji, a trzecia pojawia się nocą – najczęściej bezwiednie.

3. Zaburzenia erekcji mogą znacznie utrudniać seks

Mężczyźni, którzy zmagają się z zaburzeniami erekcji, mogą mieć problem z zadowoleniem partnerki. Bardzo często wzwód występuje wyłącznie w wyniku bezpośredniej stymulacji. Fantazjowanie bywa niewystarczające.

4. Zaburzenia erekcji mogą wynikać z innej choroby

Jeżeli twój facet ma problemy ze wzwodem, powinien przebadać się pod kątem cukrzycy. Warto sprawdzić również poziom cholesterolu. Zaburzenia erekcji towarzyszą także chorobom serca, stwardnieniu rozsianemu czy chorobie Parkinsona.

5. Leki nie zawsze pomagają

Tylko 2/3 panów z problemami z erekcją jest zadowolonych z działania leków, przepisywanych na tę przypadłość. Czasem jest to kwestia dobrania odpowiedniej dawki. Należy jednak pamiętać, że medykamenty, stosowane na potencję mają wiele skutków ubocznych.

6. Używki zaburzają erekcję

Styl życia ma ogromny wpływ na erekcję. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i niezdrowa dieta mogą powodować impotencję w późniejszym wieku. Większość mężczyzn nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ zaburzenia nie pojawiają się z dnia na dzień.

7. Orgazm można osiągnąć bez erekcji

Na szczęście wzwód nie jest konieczny do osiągnięcia orgazmu. W wyniku silnego podniecenia u mężczyzny może dojść do wytrysku niezależnie od tego, czy penis stwardniał, czy też nie.


Źródło: Cure Joy