Go to content

Twoja seksualna biografia zaczyna się w dzieciństwie. Potrafisz szczerze odpowiedzieć na pytania?

Fot. iStock/golubovy

Wszyscy mamy seksualną biografię. Wiesz, co to oznacza? Że już od najmłodszych lat odbieramy z otaczającego nas świata sygnały, dotyczące cielesności, nagości, przyjemności i wstydu. Choć przyjmujemy je nieświadomie, mają ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. Czasem powodują, że stajemy się bardziej otwarci. Innym razem mogą doprowadzić do poważnych problemów emocjonalnych. Czy jesteś gotowa, by sięgnąć pamięcią do swoich pierwszych wspomnień, związanych z seksualnością?

Zapewniam, że to nie będzie łatwy moment. Być może przyjdzie ci zmierzyć się z przykrymi wspomnieniami. Jeśli masz odwagę, weź czystą kartkę i odpowiedź na te pięć, bardzo osobistych pytań.

Pierwsza informacja na temat seksu, jaką pamiętasz, to..?

Dobrze się zastanów. Chodzi o obrazy, dźwięki czy słowa. Czy seks przedstawiony był jako coś niewłaściwego, wstydliwego? A może chodziło o pożądanie? Czy wiadomość, która do ciebie dotarła była radosna i pociągająca, a może powodowała nieprzyjemne dreszcze i strach? Niektóre kobiety mówią, że w ich głowach zakodowały się ostrzeżenia, by uważać na chłopców, bo tylko o jedno im chodzi. Czy ciało było źródłem wstydu („Ta spódniczka jest za krótka”), a może zobaczyłaś pełne miłości i pożądania twarze swoich rodziców, gdy trzymali się za ręce? Czułaś się wtedy zakłopotana? A może ktoś ci wytłumaczył, że seks to po prostu prokreacja?

Co zrobiłaś z tymi informacjami?

Zastanów się, jak pierwszy kontakt z seksualność wpłynął na twoje poglądy. Spróbuj dokończyć poniższe zdania.

„Dobre dziewczyny nie …”
„Prawdziwy mężczyzna powinien …”
„Prawdziwa kobieta powinna …”
„Mam orgazm tylko, jeśli …”

W jakim stopniu te przekonania hamują cię lub napędzają?

Zdaniem Emily Nagoski, autorki wielu książek na temat seksualności, każdy z nas ma w sobie zakodowane pewne akceleratory i spowalniacze, które albo pobudzają seksualność, albo ją osłabiają. Mogą to być słowa, obrazy, dźwięki, zapachy, wspomnienia. Potrafisz wymienić swoje?

Czy w twoim domu otwarcie mówiło się o seksie?

Większość osób powie zapewne, że był tematem tabu. Zdaniem Nagoski, w każdym domu rodzinnym wysyłane i odbierane są sygnały na temat seksualności człowieka. Czasem po prostu uważane są za coś nieprzyzwoitego, brudnego, coś, o czym nie można rozmawiać. A może widziałaś lub słyszałaś coś, o czym nie chcesz pamiętać? Skrywane żale, lęki i zmartwienia kumulują się i narastają przez lata.

Czy twoje doświadczenia seksualne wzmocniły czy też zakwestionowały informacje, otrzymane w dzieciństwie?

Przypomnij sobie ostatni stosunek seksualny i wszystkie wcześniejsze. Czy zakodowane przekonania na temat seksualności potwierdziły się? Czy może to, czego doświadczyłaś w dzieciństwie, nie ma przełożenia na twoje życie seksualne? Zastanów się, czy wspomnienia cię ukształtowały czy może przeszkadzały w spełnieniu.

Na koniec pomyśl o jednej wiadomości z dzieciństwa, która w dorosłym życiu najbardziej ci przeszkadza, blokuje i hamuje w poszukiwaniu własnej seksualności. Zidentyfikuj ją i przeanalizuj. A potem, gdy już będziesz dokładnie wiedziała, co do tej pory tłamsiło twoje potrzeby, po prostu zacznij od nowa.


 

Źródło: Mind Body Green