Go to content

Silna kobieta nie powinna nigdy przepraszać za te 7 rzeczy

Fot. iStock / g-stockstudio

Nie jest łatwo być silną. Stereotypowo silna, świadoma siebie i swoich potrzeb kobieta odbierana jest częściej jak jako „coś nienaturalnego” niż godnego podziwu. „Silna” ciągle jeszcze znaczy „męska”. Wiele z nas woli więc wręcz udawać słabe, nierozumne istotki, zdane na męską łaskę i niełaskę. A ja namawiam z całego serca: bądźcie silne! Pokazujcie waszą siłę i przestańcie przepraszać za to, w czym absolutnie nie ma waszej winy. Silna kobieta przeprasza wtedy, kiedy naprawdę popełnia błąd. Ale nigdy nie przeprosi:

1. Za swoje życiowe wybory, niewygodne dla innych, nieakceptowane

Społeczne normy niedopasowane do zmian, które w nas następują, oczekiwania otoczenia, lęk przed urażaniem uczuć innych: tyle nas ogranicza! I jeszcze ta skłonność do oceniania do stygmatyzowania, jeśli tylko wybierzesz inaczej, jeśli idziesz „pod prąd”. Nie chcesz mieć dzieci? Nie chcesz mieć więcej dzieci? Wybierasz życie w konkubinacie a nie sakrament małżeństwa? Stawiasz na rozwój kariery i nie planujesz założenia rodziny? Uwierz w to, bądź przekonana, że to ty wybierasz dla siebie najlepiej. Tylko ty wiesz, co dla ciebie dobre.

2. Za to, że potrafi postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Silna kobieta wie, że nie będzie potrafiła być dobra, najlepsza dla najbliższych, jeśli nie zadba najpierw o siebie, o swoje potrzeby, o swój komfort psychiczny. Rozumie, że nie odniesie sukcesu w pracy, nie będzie działać efektywnie, bez poczucia bezpieczeństwa, bez dobrej kondycji, życiowej równowagi i zdrowia. Silna kobieta nie przeprasza za to, że swoje potrzeby stawia na pierwszym miejscu. I przekazuje tę zasadę swojej córce.

3. Za to, że umie mówić o swoich seksualnych potrzebach i oczekiwaniach

Seks jest czymś naturalnym tak samo dla kobiet jak i dla mężczyzn. Przez lata wpędzano nas w poczucie wstydu i winy za to, że chcemy się nim cieszyć, poszukiwać nowych doznań i satysfakcji. Kobiecy orgazm był tematem tabu. Do dziś mamy z tą sferą intymną pewien „problem”. Silna kobieta nie przeprasza ani za to, że chce z seksu czerpać radość, ani za to, że potrafi postawić w seksie granice.

4. Za to, że sama planuje swoje życie

Silna kobieta sama podejmuje decyzje dotyczące swojego życia, liczy się z ich konsekwencjami, bierze za nie odpowiedzialność. Nie prosi mężczyzny o pozwolenie. W partnerskim związku kobieta i mężczyzna wspierają się wzajemnie w swoich dążeniach do rozwoju osobistego i zawodowego.

5. Za to, że mówi to, co myśli, i że czasem myśli „inaczej”

Słowa to moc. Silna kobieta efektywnie komunikuje innym to, co ma do powiedzenia, nie dusi w sobie, nie boi się wyrażać opinii, nawet (a może szczególnie) za cenę tego „co ludzie powiedzą”. Nie powinna nigdy przepraszać za to, że ma swoje zdanie nawet jeśli jest ono niepopularne czy kontrowersyjne. Jej myśli, jej refleksje i jej podejście do życia to jej indywidualna sprawa. Wie, że ma prawo myśleć inaczej.

6. Za to, że czasem mówi „nie”

Silna kobieta nie boi się odmawiać. Wie, że nie musi przepraszać, za to , że ktoś czuje się jej odmową rozczarowany. Rozumie, że nie jest odpowiedzialna za negatywne emocje innych i nie daje się wplątać w manipulatorską grę w wyrzuty i poczucie winy.

7. Za to, że ma oczekiwania

Silna kobieta ma swoją listę osiągnięć i celów. Nie boi się sięgać po więcej, zaprowadzać zmian w swoim życiu, oddychać pełną piersią i czerpać tego życia garściami. Marzy, oczekuje i wymaga nie tylko od siebie ale i od innych. Rozumie, że uszczęśliwanie innych to nie wszystko.

W naszych, kobiecych ustach, słowo „przepraszam” wybrzmiewa zdecydowanie zbyt często. Skończmy z poczuciem winy i usprawiedliwianiem się za nasze życiowe wybory, poglądy, za dążenie do realizacji marzeń. Przestańmy się bać, że nie zostaniemy zaakceptowane. Szczęściem jest życie w zgodzie ze sobą.