Psychologia Związek

„Ryzykanci”. Dlaczego ludzie decydują się na małżeństwo, choć dobrze wiedzą, że to się nie uda?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 czerwca 2016
Dlaczego ludzie decydują się na małżeństwo, choć dobrze wiedzą, że to się nie uda?
Fot. iStock / piskunov
 

Jeśli ostatnio zauważyliście, że coraz więcej małżeństw waszych znajomych się rozpada, nie jesteście w tych obserwacjach osamotnieni. Nawet media coraz częściej piszą o zaskakujących rozwodach znanych par, uważanych dotąd za udane i zgodne. Z pewnością związki te mogłyby przetrwać, gdyby nie zawierano ich z nieodpowiednich powodów. Są wśród nas i tacy ryzykanci, którzy wiążą się z drugą osobą, czy to w urzędzie, czy w kościele, choć dobrze wiedzą, że ten związek jest z góry skazany na niepowodzenie. Skąd więc taka decyzja?

Dlaczego ludzie decydują się na małżeństwo, choć dobrze wiedzą, że to się nie uda?

Brak pewności siebie, to zły doradca

On – pewny siebie i dominujący. Wie wszystko najlepiej i nie uznaje kompromisów. Ona – zamknięta w sobie, wycofana i szczęśliwa, że ktoś zwrócił na nią uwagę. Czuje, że to nie jest do końca to, ale ryzykuje, myśląc, że i tak nikt inny jej nie pokocha. Żyje po cichu, w jego cieniu. Żyje i dorasta.  Z czasem po prostu dojrzewa, zmienia się, zaczyna dostrzegać, że tak naprawdę nigdy się dobrze nie rozumieli. Długo dojrzewa do decyzji o rozstaniu, aż w końcu nadchodzi dzień, gdy jest gotowa odejść. On nie ma nic przeciwko. Przecież to nie jest już ta sama cicha myszka, którą łatwo było sterować i która zgadzała się na wszystko. To już ktoś inny, obcy.

Poczucie misji

Znacie ich. Czują, że potrafią zmieniać innych, że mają dobry wpływ. „On/ona mnie kocha – myślą – dla mnie rzuci nałóg i będzie jak w bajce. Dla mnie pójdzie na terapię i przestanie być agresywny. Dla mnie przestanie kłamać.”.

Ryzykanci z poczuciem misji, to ci, którzy na wiązkowe dno ciągną latami, nie tylko siebie, ale i dzieci, angażując je w zbawianie mamusi czy tatusia. Kiedy budzą się z tego snu, często zostają z niczym. Jeśli decydują się na nowo budować swoje życie, naprawdę zaczynają wszystko od początku.

Lęk przed samotnością

„Lepszy rydz niż nic”- to stereotypowe myślenie doprowadziło do niejednej katastrofy. Nie ma nic gorszego niż związek małżeński, w który wchodzimy z poczuciem, że przydałby się ktoś, z kim można wieczorem pogadać, albo pójść do kina, bo samemu to tak trochę głupio… Tylko kiedy oswoisz swoją samotność i zaakceptujesz bycie „sam na sam ze sobą”, będziesz umiał właściwie dobrać sobie życiowego partnera.

Motylem jestem, czyli lekko…myślność

„W końcu to tylko papierek” – myślą niektórzy. Nieprawda. To papierek, który niesie ze sobą konsekwencje prawne. Małżeństwo nie zakończy się, kiedy obrażony spakujesz walizki i powiesz: „Nie chcę cię więcej widzieć, żegnaj”. To jest decyzja, której nie możesz podjąć, kierując się zasadą „ jakoś to będzie”. Sprawy jeszcze bardziej komplikują się, gdy na świecie pojawiają się dzieci: stajecie się wówczas oboje odpowiedzialni za ich szczęście i emocje.  Więc jeśli żyjesz na luzie, do tej jednej sprawy zachowaj dystans i zanim powiesz „tak”, znajdź sobie więcej niż odrobinę zdrowego rozsądku.

Kolejny krok

Byliście razem taaaaak długo, a małżeństwo to przecież naturalny, kolejny krok w związku. Niestety, długość trwania waszej relacji nie jest gwarancją jej długoterminowego sukcesu. Statystycznie rzecz ujmując „przechodzone” związki o wiele częściej rozpadają się tuż po ślubie… Nie ryzykuj – upewnij się, że to, co was połączyło kiedyś, łączy was nadal.

Presja otoczenia

Wszyscy twoi przyjaciele biorą ślub, a w rodzinie to właściwie zostałeś już tylko ty i Stefan, tylko, że on ma pięć lat. Mama szepcze ci dyskretnie podczas rodzinnego obiadu: „No kiedy się w końcu oświadczysz?”, a na widok sklepu jubilerskiego zaczynasz już odczuwać mdłości. Presja rodziny czy otoczenia to nie jest powód, by się ożenić. Powodem jest pewność, że spotkałeś na swojej drodze osobę, z którą chcesz dzielić życie.

Gdy w portfelu pusto…

Małżeństwa zawarte dla pieniędzy bywają szczęśliwe… Jeśli tylko prócz argumentów ekonomicznych, przemawiają za nimi uczucia, może być bajkowo. Jeśli nie – zdecydowanie odradzamy. Wbrew ludowym porzekadłom, opływanie w luksusy wcale nie zmniejsza poczucia, że jesteśmy nieszczęśliwi i samotni w miłości.

Małżeństwo nie jest dla ryzykantów, ale miłość zawiera w sobie elementy ryzyka. Jak tu zatem podjąć dobrą decyzję? Na pewno nie – jedynie- pod wpływem emocji :).


Psychologia Związek

5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 czerwca 2016
5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu
Fot. Flickr / CC BY
 

Patrzysz na innych i myślisz: „Kurczę, czemu ja tak nie potrafię, czemu nie umiem korzystać z tego co mam, pójść do przodu”. Nie, ja wolę siedzieć i rozważać jak jest mi na świecie źle, jak inni mnie nie kochają, nie szanują i jak życie jest dla mnie niesprawiedliwe.

A może czas przyjrzeć się sobie i znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Bo przecież nierzadko to my sami potrafimy niszczyć dane nam szanse, nie dbać o relacje z innymi, i dostrzegać tylko minusy naszego życia.

Followed by Clare Ahalt on 500px.com

 

5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu:

Rozpamiętywanie

Jednym z destrukcyjnych na nas działań jest rozpamiętywanie przeszłości. Wszystkiego, co się wydarzyło. Co kto powiedział, a czego nie powiedział. Co mogłam zrobić, jak się zachować. I co by się stało, gdyby jednak postąpić inaczej. A przecież terapeuci jak jeden mąż powtarzają: to już było, stało się. Nie ma co analizować, myśleć, czy ten telefon był potrzebny, albo szukać przyczyn takiego a nie innego zachowania. Najlepiej grubą krechą oddzielić to, co było. Wyciągnąć wnioski – to ważne, i iść dalej. My już nic nie zmienimy. Jakiś psycholog mi kiedyś powiedział, że zwracając się ku przeszłości zwracamy się plecami do naszego życia, więc jak się nim cieszyć i dostrzegać jego pozytywy?

Kłamstwo

Każdy z nas kłamie. Choćby w najbardziej błahych sprawach, choćby wydawało mu się, że w dobrej wierze. Jednak kłamstwo to zachowanie, które także wpływa na nas destrukcyjnie. Osoba, która notorycznie kłamie to ktoś, kto czuje się zagrożony oceną innych. Kłamie, żeby lepiej wypaść w oczach innych, kłamie, żeby pokazać się w lepszym świetle. Wymyśla coraz to nowe „prawdy” na swój temat, ubarwia swoją codzienność i zaczyna żyć w przekonaniu, że inni widzą go tak, jakby on sam chciał siebie postrzegać. A to tylko iluzja. Prawda jest taka, że więcej czasu zajmuje nam powiedzenie kłamstwa niż prawdy. Poza tym nie musimy żyć w obawie, że powiemy coś, co będzie dowodem na nasze kłamstwo, do czego jednak prędzej czy później dochodzi. Kłamiąc psujemy relacje, źle wypadamy w naszych własnych oczach.

Stres

Stres to czynnik, który z pewnością wpływa na nas destrukcyjnie zwłaszcza, gdy nie umiemy sobie z nim poradzić. Żyjemy w czasach, w których poziom stresy bywa niewiarygodnie wysoki. Jeśli nie potrafimy go rozładować, odbije się to na naszym organizmie, na naszych relacjach z innymi ludźmi. Tłumienie stresu prowadzi do psychosomatycznych zaburzeń w naszym organizmie, a często do poważnych chorób. Ważne, by znaleźć sposób na ujście tego stresu. Oczywiście najczęściej proponowanym jest aktywność fizyczna. Pozwala ona wbrew pozorom odpocząć naszemu organizmowi od stresu, podnosi poziom hormonów szczęścia i nierzadko po godzinie na siłowni, basenie, czy biegania problem, który spędzał nam sen z powiek, powodował napięcia w relacjach nawet z najbliższymi zdaje się być mniejszy, i łatwiejszy do rozwiązania, niż nam się na początku wydawało.

Malkontenctwo

„Mi i tak nic w życiu nie wyjdzie”. Jasne, nie każdy z nas musi być hura optymistą i widzieć szklankę do połowy pełną. Jednak bycie zrzędą i ciągłym krytykiem wszystkiego i wszystkich nie zachęca do szczęśliwego życia. My jednak lubimy narzekać, mówić, że po co i na co się starać. Przywoływać przykłady, że skoro komuś nie wyszło, to nie ma co się starać. Malkontent nawet nie jest ostrożny, on po prostu do wszystkiego jest nastawiony na „nie”. Nie dostrzega pozytywnych stron nawet najbardziej pozytywnych działań. Dla chorego dziecka uzbierano pieniądze? „I tak umrze”. Komuś powodzi się w życiu prywatnym? „I tak go zdradzi”. I tak dalej. Uprawiamy malkontenctwo we własnym ogródku, może czas najwyższy zdać sobie sprawę, że to zwykły chwast, który nie pozwala nam dostrzec dobrych stron naszego życia.

Zbytnia emocjonalność

Tak, emocje bywają dla nas destrukcyjnym czynnikiem, zwłaszcza gdy nie umiemy nad nimi zapanować, gdy nie potrafimy realnie ocenić sytuacji, tylko dokonujemy tego pod wpływem nagłego impulsu. W momencie gniewu, fascynacji, uniesienia – jeśli podejmujemy decyzję w danym momencie słuchając tylko swoich silnych emocji, może się to niezbyt dobrze dla nas skończyć. Bo gdy przyjdzie chwila zastanowienia i włączy się czynnik racjonalizacji może okazać się, że jednak błędnie oceniliśmy sytuację, że warto było poczekać, nabrać dystansu, złapać oddech i spojrzeć niejako z boku na to, co się dzieje. Przemyśleć swoje wybory. Złożyć wszystko razem – racjonalną ocenę, emocje i intuicję, i wówczas zobaczyć, co z tego połączenia nam wyjdzie.

Jeśli chcemy być szczęśliwi, musimy wykonać ogrom pracy nad sobą. Przyjrzeć się tym swoim cechom, które niekoniecznie chciałybyśmy nazwać, poznać mechanizmy, które nami kierują i wyeliminować te, które sprawiają, że życie ucieka nam przez palce, a my stoimy cały czas w miejscu.


Psychologia Związek

Nie masz czasu i ochoty na sprzątanie? Ten odkurzacz zrobi to za Ciebie!

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2016
Fot. Materiały prasowe

Wolisz odpocząć zamiast odkurzać kolejny raz w tym tygodniu? Spieszysz się, bo przychodzą goście, a Ty jesteś w proszku? A może po prostu odkurzanie nie należy do Twoich ulubionych czynności? Z każdej z tych sytuacji masz wyjście – odkurzacz automatyczny. Poznaj Twoją wielką domową pomoc naprawdę niewielkich rozmiarów!

Odkurzacze automatyczne – inaczej zwane robotami odkurzającymi – w Europie pojawiły się kilka lat temu. Ten fenomen to wynalazek jednej z amerykańskich firm, który cieszy się coraz większą popularnością. Nic zatem dziwnego, że marka Hoover również postanowiła stworzyć swój model takiego pomocnego wynalazku.

Jak działają odkurzacze automatyczne?

Mała rzecz a cieszy! Urządzenia tego typu działają samodzielnie, bez ingerencji człowieka. Wystarczy je skonfigurować i włączyć. Podczas pracy programują się zgodnie z rozkładem mieszkania, dzięki czemu nie grozi im spadnięcie ze schodów czy niekontrolowane zderzenie ze ścianą. Jest to zasługa m.in. czujników odległości oraz antykolizyjnych.

Szczotki zamontowane od dołu oraz po bokach urządzenia zgarniają kurz do specjalnego pojemnika i co ważne, dzięki takiemu umiejscowieniu szczotek urządzenie zgarnia zabrudzenia nie tylko z podłóg, lecz także z listew przy podłodze.

Co to oznacza da Ciebie? W dużym skrócie – czas wolny!

Poznaj właściwości robotów sprzątających

To, że sprzątają same, już wiesz. To, że można zaprogramować ich pracę – również. Co jeszcze wyróżnia odkurzacze automatyczne?

  1. Rozmiar

Są małe i dość płaskie, dzięki czemu schowasz je w dowolnej szafie lub po prostu pod którymś z mebli – kanapą lub łóżkiem.

  1. Brak worka

Nie zapełnia się, nie musisz go wymieniać, nie musisz kupować nowego – to zdecydowanie obniża koszty eksploatacji urządzenia.

  1. Czas pracy

Od 90 do 180 minut – po takim czasie mieszkanie lśni czystością!

  1. Brak kabli

Odkurzacze automatyczne są bezprzewodowe, ładują się automatycznie (po zakończonej pracy podjeżdżają do stacji dokującej), a Ty nie potykasz się o kabel i nie musisz pamiętać o ponownym naładowaniu akumulatorów.

  1. Poziom hałasu

Ze względu na dość długi czas pracy urządzenia tego typu muszą być stosunkowo ciche – i takie też są. Dzięki temu możesz bez problemu rozmawiać przez telefon lub bawić się z dzieckiem.

Warto jednak pamiętać, że wspomniane modele zostały przeznaczone do mieszkań, które nie mają wysokich progów i wielu dywanów, ponieważ to przeszkody zakłócające pracę.

Odkurzacze automatyczne marki Hoover – znajdź swój model!

W ofercie marki znajdują się trzy modele urządzeń sprzątających. Oto one:

RBC050 RoboCom3 – ma jedynie 68 mm wysokości, do tego został wyposażony w system nawigacji, czujniki kurzu, wyświetlacz LCD oraz baterię Li-ion pozwalającą na 90 minut ciągłej pracy. Ponadto model może się pochwalić aż 9 programami oraz systemem wirtualnej ściany – wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenie i sprawić, że będzie ono pracować jedynie na powierzchni wytyczonej przez ustawioną przez Ciebie wirtualną ścianę.

RBC070 RoboCom3 – ten model dodatkowo ma funkcję komunikacji głosowej oraz wyświetlacze ledowe. Wydłużony został także czas pracy – do 120 minut. Rozbudowana jest także funkcja ograniczania pracy – tu możesz bowiem ustawić dwie wirtualne ściany.

RBC090 RoboCom3 – to najbardziej rozbudowana opcja, która od wcześniejszego modelu różni się jeszcze możliwością podłączenia urządzenia do sieci wi-fi. Od teraz sterujesz odkurzaczem nawet na odległość!

Wszystkie modele z oferty Hoover znajdziesz tutaj.

Rodzic, alergik i wszyscy inni – komu przyda się odkurzacz automatyczny?

Kurz w domu to przyczyna wielu alergii domowników. Wystarczy otworzyć okno (chociażby wiosną i latem podczas suchych dni), żeby problem się nasilił. To dość uciążliwe, zwłaszcza gdy w domu są dzieci uwielbiające bawić się na podłodze lub po prostu alergicy. Z odkurzaczami automatycznymi sprawa jest dużo prostsza, wystarczy włączyć urządzenie i zająć się swoimi sprawami. To także świetny wybór dla tych, którzy po prostu nie lubią odkurzać.

A jeśli wciąż się zastanawiasz nad kupnem, wyobraź sobie taką sytuację. Przychodzą do Ciebie goście, a w domu wszystko niegotowe: mieszkanie nieposprzątane, jedzenie nieprzygotowane, a Ty ciągle biegasz w dresie. Jak zdążyć ze wszystkim? Wystarczy, że włączysz odkurzacz, by 1/3 zadań wykonał za Ciebie. Ty w tym czasie możesz spokojnie wyjść do sklepu, pichcić w kuchni i przebierać się w wyjściowe ubrania.

Brzmi jak bajka, prawda? Ale to czyste fakty!


Zobacz także

Możesz być szczęśliwy lub nieszczęśliwy. Wybieraj mądrze

Możesz być szczęśliwy lub nieszczęśliwy. Wybieraj mądrze

Czy to już romans?

Czy spotkałaś na swojej drodze kolekcjonera? Mężczyznę, który unika zobowiązań, jak ognia