Go to content

Jak złagodzić ból rozwodu. Staraj się uniknąć tych pięciu, typowych błędów

Fot. istock/nd3000

Rozwód to olbrzymia życiowa zmiana, która dotyczy coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Często przebiega w atmosferze rozpaczy, gniewu, winy, wstydu i, w wielu przypadkach, pragnienia zadawania bólu drugiej stronie. Niełatwo zapomnieć głębokie emocjonalne rany, nie łatwo pogodzić się z porażką.

Oto pięć typowych błędów, których należy unikać podczas rozwodu:

1. Masz nierealistyczne oczekiwania

Wiele osób ma trudności z konfrontacją z rzeczywistością swojej sytuacji i nie potrafi zachowywać się rozsądnie i racjonalnie. Tymczasem rozwód, to właśnie ten moment, kiedy powinieneś zachować zdrowy rozsądek, kontrolować wydatki i nie podejmować pochopnych decyzji. A przede wszystkim nie oczekiwać, że wszystko pójdzie gładko i uzbroić w cierpliwość, aby nie popełnić błędu.

2. Zatajasz pewne fakty

Rozwód jest czymś szalenie osobistym. Możesz czuć się zawstydzony koniecznością ujawnienia wszelkich informacji swoimi pełnomocnikowi, ale musisz zdać sobie sprawę z tego, że adwokat musi wiedzieć jak najwięcej, aby właściwie zarządzać sprawą. Okłamywanie adwokata może znacznie zaszkodzić sprawie rozwodowej. Pamiętaj, że on nie będzie cię osądzał.

3. Jesteś z tym sam

Posiadanie „systemu wsparcia” jest niezbędne, żeby przejść przez cały ten bolesny proces. To może być terapeuta, rodzina, przyjaciele, którzy będą cię wspierali w trudnych chwilach.

4. Nie jesteś pewny siebie 

Zdecydowałeś się na rozwód, ale teraz stale się wahasz, bo boisz się, że sam sobie nie poradzisz. Ostatni raz zrób bilans zysków i strat tego małżeństwa. To cię wzmocni w twojej decyzji.

5. Słuchasz niewłaściwych ludzi

Oczywiście, twoi rodzice są po twojej stronie, twoja najlepsza przyjaciółka również. Ale oni nie są obiektywni, kierują nimi emocje. W sprawach ważnych szukaj bezstronnego doradcy.

Rozwód rzadko kiedy bywa łatwy, prosty i bezbolesny. Nie spodziewaj się, że nie będą tobą targać sprzeczne emocje, ani wątpliwości. Będzie bolało, ale możesz zrobić wiele, by ten ból złagodzić. Korzystaj z pomocy innych i – daj sobie czas.


Na podstawie: psychologytoday.com