Psychologia Związek

7 błędów, które popełniamy w sądzie w trakcie rozwodu

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 lutego 2018
Następny

Nie ma znaczenia, czy jesteś pozwaną czy powódką. Wizyta w sądzie z powodu własnego rozwodu zawsze jest sytuacją niezwykle stresującą. Szczególnie, gdy nigdy wcześniej nie musieliśmy się w takim miejscu zjawić. Do tego dochodzą emocje związane z samym rozstaniem, praniem brudów, walką o swoje racje, a także o dzieci i majątek. Bardzo łatwo więc popełnić błąd. A jak wiadomo – każdy wolałby tego uniknąć. Na co zwrócić uwagę, jak się przygotować i których błędów się wystrzegać? 

Rezygnacja z prawnika

Wiadomo – to kosztuje. I bardzo często naprawdę niemało. Jego pomoc jest jednak nieoceniona. Wiem, bo sama korzystałam z jego usług. Oczywiście w sieci dostępnych jest wiele wzorów pozwów, masz też pewnie kilka koleżanek, które mogą posłużyć ci radą, jednak nic nie zastąpi profesjonalnego wsparcia. Prawnicy znają procedury, etykietę, a nawet upodobania sędziego i jego antypatie oraz wiele innych rzeczy, które mogą być nieocenione. Ci, którzy prowadzili wiele spraw, mają też ogromne doświadczenie. Poza tym, sama świadomość, że masz profesjonalną pomoc i ktoś stanie w twojej obronie, pomoże ci, daje ogromny komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Brak dokumentów i wyliczeń

Do sprawy sądowej musisz się naprawdę dobrze przygotować. Mowa o różnych dokumentach i dowodach. Dobrze wcześniej ze wszystkim się zapoznać, żeby potem umieć odpowiedzieć na pytania sędziego. Nawet jeśli dogadaliście się i któreś z was wnosi o rozwód za porozumieniem stron, ale ustaliliście sami kontakty i wysokość alimentów, sędzia może poprosić cię o dokładne wyliczenia kosztów utrzymania dziecka oraz może chcieć omówić twoje zarobki i wydatki. Jest to także szczególnie ważne w trakcie sprawy o podział majątku.

Brak przygotowania

Może ci się wydawać, że potrafisz panować nad emocjami. W sądzie jednak często nie potrafimy sobie z nimi radzić. Merytoryczne przygotowanie się do sprawy to jedna rzecz. Druga, również istotna, to właściwa komunikacja. Warto więc przećwiczyć wcześniej kilka scenek. Jeżeli masz prawnika, z pewnością w trakcie waszych spotkań będzie wcielał się w rolę sędziego i zadawał ci pytania, sprawdzając twoje odpowiedzi. To bardzo ważne, żeby wypowiadać się konkretnie i pewnie.

Nieodpowiedni ubiór

Czy nam się to podoba czy nie, w sądzie także jesteśmy oceniani po wyglądzie. Jeżeli ubierzesz się niechlujnie lub będziesz zbyt roznegliżowana, raczej nie sprawisz dobrego wrażenia oddanej Matki Polki. Wiem, mnie też boli takie podejście, ale tak to niestety wygląda. Sędziowie też są tylko ludźmi.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Psychologia Związek

Żałuję, że nie znam lepszych słów niż „Kocham Cię” by opisać to co czuję naprawdę. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
15 lutego 2018
 
Moja najdroższa,

Piszę ten list z wewnętrznej potrzeby podzielenia się z Tobą czym ważnym. W najskrytszych marzeniach nie spodziewałem się, że poznam Ciebie, osobę posiadającą tak wielką ilość ciepła. Tak dużą, że nawet Słońce mogłoby się zawstydzić.

Kogoś, kto swoją urodą potrafi przyćmić Miss Universe, a pozytywnym szaleństwem sprawia, że świat potrafi zakręcić się w drugą stronę.

Chciałbym na zawsze, a nawet jeszcze dłużej, być z Tobą, pomagać Ci rozwiązywać problemy i dbać by nigdy niczego Ci nie zabrakło. Robię to wszystko z miłości do Ciebie i żałuję, że nie znam lepszych słów niż „Kocham Cię” by opisać to co czuję naprawdę. A może właśnie dzięki temu, to całe „kochanie” jest tak miłe i przyjemne?

Nie mogę się doczekać, aż znowu się zobaczymy. Zawsze gdy patrzysz na mnie tym wzrokiem przeznaczonym tylko dla mnie, mam wrażenie, że latam. To strasznie przyjemne uczucie. Wiem, że Ty odczuwasz to samo i jest to piękne.

Kocham Cię tak bardzo, że aż ojej.

Artur

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Psychologia Związek

Wiek to tylko liczba. Dlaczego nigdy nie będziesz miała za dużo lat, by wprowadzić te zmiany w swoim życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lutego 2018
Fot. istock/Orla

To nie prawda, że w życiu możemy realizować się tylko do pewnego momentu. To nie prawda, że przychodzi moment, w którym na wszystko jest już za późno. Wiara w to, że do samego końca wszystko jest w naszych rękach, że dopóki rozumiemy potrzebę zmian i chcemy coś zrobić ze swoim życiem to te zmiany są możliwe, jest kluczowa.

Nigdy nie masz zbyt wiele lat by zrozumieć, że:

Rzeczy materialne to tylko … rzeczy

Te, które magazynujemy w nieskończoność, te które kupujemy, dostajemy, których mamy w nadmiarze, które okupują naszą przestrzeń i nie pozwalają poskładać myśli. Te, bez których doskonale radziliśmy sobie wcześniej, zanim weszliśmy w ich posiadanie. Czy naprawdę ich potrzebujesz? Oczywiście, że nie. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się spakować i uciec, co zrobisz z tymi wszystkimi rzeczami? Im mniej ich masz, tym szczęśliwszy jesteś, taka jest prawda. Im prościej żyjesz, tym jesteś spokojniejszy… Nigdy nie jest za późno, by pozbyć się rzeczy, które cię ograniczają przez to, że jest ich w twoim życiu zbyt wiele.

Ludzie to tylko… ludzie

Jak często myślisz o tym, że ktoś ma od ciebie lepsze lub gorsze życie, jest bardziej lub mniej zestresowany, bogatszy lub biedniejszy? Kogo to obchodzi? W pewnym momencie orientujemy się, że wszyscy borykamy się z tymi samymi bądź podobnymi problemami: praca, miłość, rachunki, dzieci, choroba… Nikogo to nie ominie, w takim czy innym stopniu.

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy mamy swoje, czasem bardzo skomplikowane historie. Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Wszyscy żyjemy, oddychamy, śmiejemy się, gramy, płaczemy i umieramy. Bądźmy dla siebie mili. Traktujmy siebie z szacunkiem i współczuciem. Jesteśmy w tym razem. Nigdy nie jest zbyt późno, by zmienić swój stosunek do innych.

Świat jest wielki i piękny. Sprawdź

Nie każdy z nas ma to szczęście, że może swobodnie podróżować. Wielu z nas od lat tkwi w jednym i tym samym miejscu bojąc się wyruszyć w nieznane, otworzyć się na coś choć odrobinę innego, poznać inne przestrzenie, innych ludzi, wyjść ze strefy komfortu. Nigdy nie jest za późno na to, by wyruszyć w podróż w nieznane, nawet jeśli miałaby być to podróż do sąsiedniego miasteczka, innej dzielnicy, do nigdy nieodwiedzonego parku po drugiej stronie ulicy. Wszak podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku…

Rzeczy nie muszą być aż tak skomplikowane

Jasne, że życie potrafi przerażać. Przydarzają nam się czasem niewiarygodnie bolesne, trudne historie, sytuacje, dla których – wydaje się – nie ma jednego, dobrego rozwiązania. Zbyt często pozwalamy lękom rządzić naszą rzeczywistością. Jednak tak naprawdę rzadko zdarza się, żeby nie można było poradzić sobie z życiowymi wyzwaniami.

Wiem, że łatwo jest to powiedzieć, gdy jesteś młody, masz wiele czasu i mało obowiązków.  Ale nigdy nie jest za późno, by zrozumieć, że z największych opresji ratuje nas zazwyczaj spokój i dystans do samego siebie, skupienie się na tym, co pozytywne.

Życie jest krótkie. Bądź odważny i wykorzystaj szansę, jaką ci daje

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć. By pokierować swoim losem w stronę osobistego spełnienia, by spróbować tego, o czym zawsze marzyłeś, ale się bałeś. Jeśli czegoś pragniesz, znajdziesz sposób, by do tego dotrzeć, by to zrealizować. Uda ci się nawet wtedy, jeśli tylko podejmiesz wysiłek, ale nie zrealizujesz do końca swoich zamierzeń.

Wiek to tylko liczba. Tym kim jesteś, stajesz się cały czas.

 


Zobacz także

Fundamentalna skaza, czyli jeśli ludzie dowiedzą się, jaka jestem naprawdę, przestaną mnie lubić

To dlatego tak trudno cię kochać! Zobacz, co mówi o tym horoskop

Do odważnych świat należy! 8 sygnałów świadczących o tym, że pora na zmiany