Go to content

Przeznaczenie czy pomyłka? W tych 6 kwestiach w związku powinniście się zgadzać

Podobnie jak nie ma ludzi idealnych, idealne związki również nie istnieją. Nikt nie zakłada, że w związku coś może pójść nie tak, bo sami skreślalibyśmy każdy związek na starcie. Można dążyć do jak najlepszego porozumienia, ale zawsze znajdzie się choćby drobnostka, na którą on i ona będą patrzeć inaczej.

Są jednak elementy, które poza istniejącym uczuciem są ważne, a w wielu przypadkach nawet przesądzają o być albo nie być niejednej pary. Zgodność przekonań i oczekiwań powinna być określona już na samym początku, by nie sprawić sobie zawodu. Jeśli istnieją wątpliwości, czy związek ma szansę na powodzenie, warto przyjrzeć się kilku rzeczom, co do których para powinna się ze sobą zgadzać. A jeśli nie zapobiegnie problemom, to przynajmniej  może zapobiec nieprzyjemnym kłótniom w przyszłości. Poznaj tematy, które wymagają dyskusji między osobami planującymi wspólne życie.


źródło: www.psychologytoday.com

Fot. iStock / Tijana87

1/6 Pieniądze

Na tym polu dochodzi do wielu sprzeczek, nawet w starych, dobrych małżeństwach. Aby zapobiec wyliczaniu, kto ile zarabia i na co wydaje, lepiej ustalić na samym początku wspólnego zamieszkania, jak będzie wyglądała ta kwestia. Odpowiedzcie na pytania o wspólne konto, sposób zarządzania budżetem oraz kwestię odkładania oszczędności.

Fot. iStock /BraunS

2/6 Seks

Od tego naprawdę zależy wiele. Dobry, dopasowany do potrzeb obojga partnerów seks jest wręcz jedną z podstaw związku. Niestety zdarza się często, że partnerzy nie rozmawiają o swoich potrzebach i milczą latami, bez osiągania satysfakcji, co różne ma konsekwencje dla związku. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zebrać się na odwagę i ustalić wzajemne potrzeby i pragnienia. Lepiej wcześniej nad sobą popracować lub się rozstać, niż żyć w kłamstwie i zdradzać.

Fot. iStock / gradyreese

3/6 Rodzina

Nie chodzi tu tyle o posiadanie dzieci — choć to jest również bardzo, bardzo istotne dla przyszłości —  ale o to, w jaki sposób zgadzacie się na uczestnictwo waszych rodzin w waszym wspólnym życiu. Omówcie wspólne obiady, wakacje, święta, telefony, ustalcie czy odpowiada wam forma i długość wspólnie spędzanego czasu, żeby nie okazało się po czasie, że teściowa praktycznie u was mieszka. Zdecydujcie, gdzie ma przebiegać granica dla waszej prywatności, intymności.

4/6 Zasada wyłączności

Biorąc pod uwagę fakt, że tak samo jak związki monogamiczne, istnieją związki „otwarte”, powinniście się zgadzać co do formy tego układu. Jeśli chcecie mieć siebie na wyłączność, czas powiedzieć głośno, że nie ma mowy o flirtowaniu czy sypianiu z innymi — życie pokazuje, że nie dla każdego jest to takie oczywiste.

Fot. iStock / martin-dm

5/6 Wolny czas

Tylko na początku zakochani nie mogą się od siebie odkleić. Im dłużej trwa związek, tym więcej czasu para przeznacza na osobne hobby, spotkania z przyjaciółmi czy imprezy. Aby nie padały oskarżenia w stylu „spędzasz zbyt wiele czasu ze swoimi przyjaciółmi”, postawcie jasno swoje potrzeby i zarysujcie pewną odrębność.

Fot. istock / Halfpoint

6/6 Wiara

Wbrew pozorom kwestia religijności może stać się prawdziwą kością niezgody. Człowiekowi głęboko wierzącemu może nie tyle przeszkadzać celebrowanie nabożeństw, co zaciąganie siłą do kościoła niewierzącego partnera. Wiara to przecież nie tylko msze, ale i podejście do ślubu, sakramentów a nawet zasad, w których wychowywać będziecie wspólne dzieci. Lepiej zawczasu dojść do kompromisu.