Zdrowie

5 mitów o nietrzymaniu moczu. Zbyt długo się wstydziłyśmy, pora pozwolić sobie pomóc

Redakcja
Redakcja
14 kwietnia 2017
Fot. iStock
 

Nietrzymanie moczu, wbrew skojarzeniom nie jest przypadłością, która dotyka jedynie osoby w podeszłym wieku. Cierpią na nie nawet młode kobiety, choć nie chcą o tym otwarcie rozmawiać. Bo nietrzymanie moczu to choroba wstydliwa, której krępujące objawy sprawiają, że chore mają ochotę odsunąć się w cień i zatrzymać dla siebie tę tajemnicę. 

W związku z tym powstało wiele mitów i niedopowiedzeń, które potęgują jeszcze bardziej zawstydzenie kobiet. Warto poznać więcej faktów, aby kobiety miały odwagę się leczyć.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to oddawanie moczu bez kontroli tego procesu, powodowane przez choroby układu nerwowego oraz, co zdarza się częściej, zaburzenia w obrębie różnych odcinków dróg moczowych. Występuje częściej u kobiet (10–15% kobiet w wieku 20–30 lat, 1 na 5 kobiet po 40 rż.), a powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. U mężczyzn zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego.

U kobiet nietrzymanie moczu występuje częściej i rośnie wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów, przy otyłości, menopauzie, przewlekłych zaparciach oraz przebytych operacjach ginekologicznych. Od pojawienia się u kobiety objawów nietrzymania moczu do podjęcia decyzji o leczeniu mija w Polsce średnio 9 lat.

Typy nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu — spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, objawia się najczęściej podczas ataku kaszlu czy kichania, śmiechu, wysiłku fizycznego,
  • nietrzymanie moczu z nagłym parciem — spowodowane nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, podczas zmiany pozycji ciała, orgazmu, na dźwięk lejącej się wody,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia — spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z  pęcherza, który jest wypełniony moczem, występujący najczęściej u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

Diagnozę co do nietrzymania moczu, można postawić po ogólnym badaniu fizykalnym, ginekologicznym u kobiety oraz prostaty u mężczyzny. Wykonuje się badanie ogólne moczu, badanie USG układu moczowego, w tym pęcherza oraz badanie urodynamiczne (kompleksowa ocena czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej, przy użyciu specjalnych cewników).

Leczenie nietrzymania moczu

Leczenie uzależnione jest od przyczyny wystąpienia problemu.

  • wzmocnienie mięśni dna miednicy —  tzw. ćwiczenia mięśni Kegla, które przynoszą znakomitą poprawę, a nawet ustąpienie dolegliwości (propozycje ćwiczeń dostępne są tutaj),
  • leczenie chirurgiczne — stosuje się przede wszystkim w wysiłkowym nietrzymaniu moczu,
  • farmaceutyki — stosuje się w przypadkach, gdy trening pęcherza okazał się niedostatecznie skuteczny,
  • zmiana stylu życia —  czyli ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości, ograniczenie spożycia płynów w niektórych sytuacjach, ćwiczenia mięśni dna miednicy,
  • inne sposoby — stosowane, gdy inne zawiodą, to np. np. stymulacja nerwów krzyżowych, wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza.

Mity, w które nie warto wierzyć

1. Uprawianie sportu zapobiega nietrzymanie moczu

Niestety nawet wysportowane kobiety miewają ten problem. Wynika to z faktu, że podczas wysiłku fizycznego następuje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Gdy mięśnie dna miednicy są słabe, nacisk przenosi się na pęcherz. To osłabia zwieracz cewki moczowej, wywołując nietrzymanie moczu.

2. Leczenie jest długotrwałe i nieskuteczne

Tak, leczenie w zależności od przyczyn wystąpienia nietrzymania oraz sposobu leczenia (np. ćwiczenia), bywa długotrwałe. Ale nie jest prawdą, że nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Im szybciej zacznie się ćwiczenia mięśni dna miednicy, tym szybsze i lepsze będą efekty. Co istotne, z badań wynika, że tylko 30% kobiet ćwiczących mięśnie dna miednicy robi to prawidłowo, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem przed podjęciem ćwiczeń. Właściwie wybrany sposób leczenia, systematyczne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń spowodują, że w wielu przypadkach problem ustępuje, a prawie zawsze dochodzi do złagodzenia jego objawów.

3. Nietrzymanie moczu jest normą dla starszego wieku

Nietrzymanie moczu w jakimkolwiek wieku, jest nieprawidłowym objawem i błędem jest traktowanie tego jako naturalne następstwo upływającego czasu. Niezależnie od wieku, w przypadku wystąpienia problemów, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Ćwiczenie mięśni brzucha wzmacnia mięśnie miednicy

Niestety z uporem budowany „sześciopak” na brzuchu nie przekłada się na mocne mięśnie miednicy.Podczas ćwiczeń najczęściej aktywowany jest mięsień poprzeczny brzucha, natomiast ćwiczenia nie wpływają na mięśnie dna miednicy. Pamiętajcie o ćwiczeniu mięśni Kegla.

5. Nie można wyczuć mięśni miednicy

Kobiety mają problem z określeniem, czy mięśnie dna macicy są napięte, czy rozluźnione. Inne mięśnie ciała łatwo obejrzeć i określić, jak trening wpływa na nie. Mięśnie dna miednicy wymagają odrobinę uważności — są one przyczepione do punktów kostnych, które można wyczuć dotykając kość łonową z przodu, kość ogonową z tyłu i guzy kulszowe w pośladkach. Koncentrując się i napinając te mięśnie, każda z nas może je poczuć.

Ważne jest wzmacnianie mięśni dna miednicy, co w wielu przypadkach może zapobiec wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w późniejszym wieku.


źródło: nefrologia.mp.plwww.focus.pltreningdlamam.com


Zdrowie

Kieliszek wina, papieros i zachód słońca – takie było jego ostatnie życzenie. A wy? O co poprosilibyście wiedząc, że zostało wam tak mało czasu?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 kwietnia 2017
Fot. Screen /Aarhus Universitetshospital
 

Kiedy Duńczyk, Carsten Flemming Hansen usłyszał, że zostało mu kilka dni życia, poprosił o spełnienie swojego ostatniego życzenia. Chciał wypić kieliszek białego wina i paląc papierosa oglądać zachód słońca.Pajcent miał przejść operację, jednak okazało się, że jego stan jest tak poważny, że zabieg nie jest już możliwy. Lekarze nie dali żadnych szans na uratowanie jego życia. Wtedy Carsten poprosił opiekującą się nim pielęgniarkę o przysługę – drobne, choć niekoniecznie „zdrowe” przyjemności. Personel medyczny, zważywszy na wyjątkową sytuację pana Hansena przychylił się do jego prośby.

Szpital w Aarhus, za zgodą rodziny zdecydował się opublikować zdjęcie, upamiętniające tę wyjątkową chwilę. Według pielęgniarki towarzyszącej pacjentowi, to niezwykłe pożegnanie z życiem odbyło się w spokojnej, rodzinnej atmosferze (obecni byli bliscy Hansena), w dużej mierze dzięki niemu samemu. Pan Hansen żartował i pozostał pogodny, do końca.

Niech ten wymowny obraz przypomina nam jak wielką wartością jest nasze życie, i jak jest wspaniałe, dopóki tylko mamy na nie wpływ. Cieszmy się tym, co mamy.


Na podstawie: tvn.24.pl

 


Zdrowie

Funkcjonalnie na wiosnę!

Redakcja
Redakcja
14 kwietnia 2017
Kolekcja Barcelona

Więcej światła w domu sprawia, że coraz trudniej jest przejść obojętnie obok wysłużonych sprzętów i proszących się o odświeżenie miejsc w domu. Wiosna to skuteczna doradczyni, gdy chodzi o stwierdzenie potrzeby zmiany, jeśli zaś potrzebne są bardziej szczegółowe rady, warto posłuchać specjalistów. Gdybyście myśleli o nowym komplecie wypoczynkowym albo meblach do sypialni, projektanci WAJNERT MEBLE zadaliby Wam w pierwszej kolejności szereg pytań i nie byłby to przejaw niezdrowej ciekawości, lecz dbałości. Celem jest przecież uzyskanie maksimum funkcjonalności, w jak najpiękniejszej formie mebla.

Czego potrzebujesz?

 Szybko ewoluujący, światowy trend „domocentryzmu” pokazuje, że dom staje się nie tylko naszą oazą spokoju i odpoczynku po dniu pracy, ale również rozrywki. Coraz częściej przedkładamy spotkanie z przyjaciółmi w domu nad wyjście do pubu. Dom, a w tym przypadku salon, staje się tym miejscem, które ma zapewnić nam najlepsze warunki do spędzenia wolnego czasu. Narożnik czy sofa  stają się więc meblem multi-zadaniowy. Takie są właśnie zestawy wypoczynkowe WAJNERT MEBLE, które z definicji mają wpisane różnorodne funkcje – siedzenia, wypoczynku, jak i funkcji spania. W dzień, są meblem na którym odpoczywa cała rodzina, a w nocy są wygodnym meblem do spania i regeneracji sił.

Kolekcja Kelly

Kolekcja Kelly

Klucz do sukcesu – modułowość, czyli mebel dobrze skonfigurowany

Zestaw wypoczynkowy, żeby mógł nam zaoferować spełnienie większej ilości funkcji, musi być złożony z dobrze pomyślanych elementów. Modułowość mebli WAJNERT daje wprost nieograniczone możliwości konfiguracji mebla. Oznacza to, że możesz, po wyborze designu mebla, skonfigurować go po swojemu tak, aby pasował zarówno gabarytowo do posiadanej przestrzeni, jak i odpowiadał wszystkim Twoim preferencjom.

Kolekcja Taboo

Kolekcja Taboo

 Możesz np. zaplanować w swoim komplecie element z praktycznymi schowkami, półkami i pojemnikami. Jesteś melomanem? Z myślą o takich osobach jak Ty powstał moduł z wbudowanym panelem audio. 

Kolekcja Taboo

Kolekcja Taboo

 aaKelly_naroznik z systemem audio_WAJNERT MEBLE  Tabu_zbl_012036

Cały wszechświat funkcjonalności

Meble WAJNERT dzięki swojej budowie i miękkości siedzisk gwarantują niezwykły komfort – sprawiają, że czujemy się nimi „otuleni”. Ich wysokie oparcia stanowią doskonałą podporę dla karku, w wyniku czego dłuższe posiedzenie będzie, mimo wszystko wygodne.

Na tym się jednak nie kończą się możliwości mebli wypoczynkowych WAJNERT MEBLE. Masz może wysokich mężczyzn w rodzinie lub wśród przyjaciół? Siedziska w kompletach WAJNERT zostały tak pomyślane, by zapewnić ich nogom wygodne podparcie – są wysuwane, co pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię siedzenia.

W obszernych poduszkach oparciowych istnieje również możliwość uwydatnienia tzw. strefy lędźwiowej, powodując doskonałe dopasowanie ich kształtów do ergonomii naszego ciała.

Fot. Matetiały prasowe

Kolekcja Capitol

Kolekcja Dakar

Kolekcja Dakar

Kolekcja Davos

Kolekcja Davos

Nieraz nie wiesz już jak ułożyć głowę na sofie, bo ciągle brakuje jej wygodnego podparcia? W kolekcjach mebli WAJNERT regulowane zagłówki łatwo dostosujesz do wygodnego ułożenia głowy. W niektórych kolekcjach, takich jak Barcelona, by uzyskać jeszcze większa wygodę, również oparcia są wysuwane.

Kolekcja Barcelona

Kolekcja Barcelona

Kolekcja Barcelona

Kolekcja Barcelona


Kolekcja Barcelona – zobacz więcej na:
http://bit.ly/2og0tQa

Jednak bez wątpienia największym hitem wśród udogodnień mebli WAJNERT jest funkcja relax, w którą można wyposażyć fotele oraz moduły sof i narożników. Funkcja ta umożliwia wysunięcie podnóżka i odchylenie oparcia do uzyskania najbardziej relaksującej dla naszego ciała, półleżącej pozycji. 

Kolekcja Capitol

Kolekcja Capitol

Kolekcja Kelly

Kolekcja Kelly

Dwa w jednym

Czasem oprócz wygody użytkowania w mebli liczy się coś więcej, ukryte ale nieocenione funkcjonalności. Często sofy, których głównym zadaniem w ciągu dnia jest goszczenie domowników podczas oglądania telewizji, czytania książek, przeglądania prasy czy spotkań rodzinnych, na noc powinny się zmieniać w wygodne łóżko. Dlatego większość mebli wypoczynkowych oferowanych przez firmę WAJNERT MEBLE posiada funkcję spania, w których duża powierzchnia spania pozwala na wygodny i spokojny sen.

Kolekcja Ego

Kolekcja Ego

Space_020544 Space_020542 Space_020541

Kolekcja Space – zobacz więcej na: http://bit.ly/2nLaCGD

W narożnikach i sofach WAJNERT, oprócz popularnych mechanizmów rozkładania przypominających np. metalowy stelaż łóżka bądź wysuwany wózek coraz częściej stosowany jest luksusowy i bardzo łatwy w rozkładaniu mechanizm. Meble wyposażone w ten system, np. SPACE, mają dużą powierzchnię spania w postaci jednoczęściowego, komfortowego materaca.

Nieodzownym już atrybutem mebli wypoczynkowych są przestronne pojemniki na pościel, optymalizujące naszą drogocenną przestrzeń domową. 

Kolekcja Alto

Kolekcja Alto

Kolekcja Ego

Kolekcja Ego

Indywidualizm przede wszystkim

Jeśli do modułowości i szeregu funkcjonalności mebli dodamy całą paletę tkanin obiciowych do wyboru, z możliwością zestawienia różnych faktur tkanin i  kolorów, to uzyskamy  własny, zindywidualizowania zestaw wypoczynkowy. Tkaniny na meblu mogą bowiem całkowicie zmienić charakter wnętrza – dodać mu wyrazistości, ocieplić je lub podkreślić jego elegancję. A do tego, nowoczesne tkaniny oferowane w produktach WAJNERT MEBLE są odporne na plamy, mechacenie się i niezwykle łatwe w utrzymaniu.

Kolekcja Life

Kolekcja Life

Niezależnie od sposobu użytkowania narożnika i wielkości pomieszczenia, do którego jest przeznaczony, funkcji, jakie mebel ma spełniać w ofercie firmy WAJNERT MEBLE każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Więcej na temat sof znaleźć można w najnowszym katalogu firmy WAJNERT MEBLE lub na stronie www.wajnert.pl


Artykuł powstał we współpracy z marką Wajnert

 


Zobacz także

„Moja tusza to szkarłatna litera. Jestem człowiekiem drugiej kategorii?”. Portrety: Gruba HashiMAJA

błonnika

Jak jeść zdrowo i do syta? 13 produktów z dużą zawartością błonnika, który pomoże ci zachować sylwetkę

8 objawów przedawkowania kofeiny