Przecież nie bije i nie pije – słyszą kobiety, dla których życie w związku jest dramatem, którego źródła nie potrafią nazwać. Czują się bezwartościowe, brzydkie, głupie, tracą swoją tożsamość, zamykają się w sobie, nawet w towarzystwie wycofują się. Czasami ktoś spyta, czy coś się stało, ale co się miało stać… Czy w ogóle jest powód do narzekań, w końcu mają taką ładną rodzinę, jak z obrazka, a jednak coś jest nie tak. Tylko co? Żyjąc w związku, w którym na co dzień gości przemoc psychiczna, trudno jest nam nazwać to, czego doświadczamy, ciężko pokazać emocjonalne siniaki, które nosimy w sobie.
Przemoc psychiczną niestety możemy spotkać wszędzie. W rodzinie, w małżeństwie, szkole, pracy, a nawet wśród naszych przyjaciół. Często nie potrafimy jej dostrzec i brniemy w relację, która z czasem zaczyna nas wyniszczać. Istnieje jednak pięć cech charakterystycznych dla osób stosujących przemoc psychiczną, warto je znać, by w porę zorientować się z kim mamy do czynienia.
Nietolerancja
Ten, kto stosuje przemoc psychiczną nie akceptuje żadnych różnicy, nie przywiązuje wago do tego, co czują inni ludzie. W swoich relacjach zawsze uważa się za lepszego. Toleruje jedynie tych, których poglądy są tożsame z jego. Często jest postrzegany jako ten, który dyskryminuje i nie szanuje innych.
Brak elastyczności
Sprawca myśli i działa tak, jakby posiadł całą prawdę tego świata. Nie dba o poglądy innych. Ma tendencję do narzucania innymi swoich pomysłów niezależnie od kontekstu, w którym się znajduje. Trudno zbudować z nim jakieś porozumienie, wypracować kompromis, bo uważa, że jego poglądy powinny być akceptowane. Ponadto uważa, że jest panem każdej sytuacji i zawsze ma rację, to inni się mylą. Jest negatywnym przywódcą, który zawsze chce się wyróżniać, manipulować i być w centrum uwagi.
Czarno – biały świat
Świat jest dla niego czarno-biały, inne odcienie w ogóle dla niego nie istnieją. Nie potrafi dostrzec niuansów zachowań, przez co nie jest w stanie rozpoznać także własnych błędów. Postrzega życie jako dwie skrajności. Dla niego wszystko jest albo dobre albo złe, istnieje tylko prawda i kłamstwo, albo wygrywasz albo przegrywasz, nie ma nic pomiędzy. Nigdy i nigdzie.
Nadwrażliwość
Tego typu przemocowiec nie ma przede wszystkim dystansu do siebie, nie przyjmuje żadnej krytyki i nie stać go na samokrytykę. Ma trudność w zarządzaniu swoimi emocjami. Wbrew pozorom osoba stosując przemoc psychiczną ma bardzo niską samoocenę, żyje więc w nieustającym lęku, że jego prawdziwe oblicze zostanie rozpoznane.
Urok i manipulacja
Dlaczego wchodzimy w związku z takimi facetami? Bo potrafią być niezwykle uroczy. Ba, przy pierwszym poznaniu zdają się być najmilszymi ludźmi na świecie, przez co trudno nam rozszyfrować i dostrzec jego prawdziwe intencje. I nawet, gdy już usuwają swoją maskę i zaczynają pokazywać, jacy naprawdę są, trudno nam w to uwierzyć. Co więcej, są kobiety, które nigdy nie zaakceptują bolesnej prawdy na temat swojego przemocowego partnera licząc na to, że za chwilę, za moment on będzie znowu tym uroczym facetem jak na początku.