Go to content

Podwójne standardy, których doświadczasz w relacji z „przemocowcem”. Czy to właśnie czujesz?

Fot. iStock / RapidEye

Ludzie zazwyczaj zakładają, że przemoc jest czymś, co łatwo zauważyć w związku dwóch osób. Kiedy odchodzisz, pytają: jak to możliwe, że wytrzymałaś z nim tyle czasu i nic nie zauważyłaś? Oczywiście, fizyczne znęcanie się nad kimś jest ewidentną, łatwą do udowodnienia krzywdą. Gorzej z przemocą mentalną, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Przemoc emocjonalna i psychiczna to milczące tortury. To nie jest coś oczywistego dla tych, którzy tego doświadczają, a co dopiero tego dla tych, którzy patrzą z boku. Możesz kochać kogoś tak bardzo, że stajesz się ślepy na sposób, w jaki ta osoba „nadużywa cię” emocjonalnie. Możesz się zastanawiać, skąd bierze się ból, który odczuwasz. I nie musisz zdawać sobie sprawy, że to wszystko z powodu obecności twojego partnera i wpływu, jaki ma on na twoje życie.

Toksyczny partner rzadko bierze odpowiedzialność za swoje działania w związku. Zawsze będzie próbował „umyć ręce” i wmówić ci, że nie robił nic złego. Często gra ofiarę, a jednym z kluczowych aspektów jego osobowości jest stosowanie podwójnych standardów. A oto kilka z nich:

Podwójne standardy w związku z „przemocowcem”

Ciągle cię krytykuje i sprawia, że czujesz się kimś gorszym. Jednak kiedy ty zwracasz mu uwagę, nie potrafi poradzić sobie z krytyką.

Nie przejmuje się twoim stanem emocjonalnym, ani tym czy jesteś niespokojna czy zdenerwowana. Nie dba o to, jak się czujesz i utrzymuje dystans. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy to ty nie zauważysz spadku nastroju twojego partnera.

Otwarcie flirtuje z innymi ludźmi pod pozorem bycia przyjaznym i towarzyskim. Ale kiedy ty zaledwie rozmawiasz z kimś innym, staje się bardzo zazdrosny.

Zawsze chce być dla ciebie priorytetem, choć nie mówi ci o swoich osobistych planach. Jeśli chodzi o ciebie, nie interesują go twoje marzenia czy ambicje. Nie jesteś dla niego najważniejsza.

Za każdym razem, gdy zachowa się nie tak, jak powinien – obwinia o to ciebie. To ty sprowokowałaś, ty spowodowałaś jego zły humor. Jeśli natomiast ty masz obniżony nastrój i zachowasz się nerwowo – piętnuje cię i nazywa „niezrównoważoną psychicznie”.

Twoje uczucia i pragnienia w związku stają się dla niego zupełnie nieistotne. Ale kiedy mówi o swoich emocjach, zawsze oczekuje twojej pełnej uwagi.

Zazwyczaj czule rozmawia z tobą tylko wtedy, gdy jest w nastroju na seks lub oczekuje jakiegoś „emocjonalnego” zaspokojenia. Ale kiedy potrzebujesz wsparcia, ignoruje cię.

 


Na podstawie: relrules.com