Związek

Planujesz rozstanie? Stop! Przeprowadź rozmowę ostatniej szansy. Poradnik w 14 punktach

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
10 stycznia 2022
fot. gilaxia/iStock
 

Od dłuższego czasu próbujesz coś zmienić w waszym związku, ale bez skutku. Przyjaciele twierdzą, że to fajny facet. Jednak ty czujesz się przy nim nieszczęśliwa i nie potrafisz temu zaradzić. A może jest odwrotnie – przyjaciele namawiają cię do odejścia, ale ty masz nadzieję, że sytuacja jakoś się poprawi. Jak powinna wyglądać rozmowa ostatniej szansy przed zerwaniem, byś potem nie rozpamiętywała i nie zastanawiała się, czy nie podjęłaś pochopnej decyzji?  Przeprowadzimy cię przez nią krok po kroku.

1. Zaplanuj spokojny czas. Możesz nawet powiedzieć, że to poważna sprawa i myślałaś o zerwaniu, ale masz nadzieję, że warto dać szansę, żeby związek się poprawił.

2. Mów szczerze o tym, czego ci brakuje. Wyjaśnij, dlaczego ten właśnie element jest ważny dla dobra związku.

Jak mu powiedzieć, że czujesz się zaniedbana?

3. Traktuj waszą różnorodność jako coś ciekawego, a nie wrogiego. Jeśli po pierwszym zauroczeniu zaczynasz widzieć cechy partnera, za którymi nie przepadasz, warto im się wspólnie poprzyglądać, a nie od razu uciekać.

4. Nie oceniaj. Nie przyklejaj mężczyźnie etykiety, że jest wredny, zimny, egocentryczny. To stawia go w defensywie, zamiast angażować w rozmowę.

5. Podziel się swoimi uczuciami i poinformuj o wpływie, jaki jego zachowanie ma na ciebie i twoje uczucia.

6. Jeśli będziesz zdania zaczynać od: „bo ty nigdy”, „bo ty zawsze”, on poczuje się krytykowany i wyłączy się. Potężniejsze i skuteczniejsze jest określenie, czego chcesz. Niech będzie konkretne i zwizualizowane.

7. Nie oczekuj, że partner będzie czytać w twoich myślach. Musisz mówić wprost. Niektóre kobiety tego nie lubią, bo uważają, że jeśli o coś poproszą, to potem otrzymują to z automatu, a nie z serca. Zastanów się: czy to nie cudowne, że on troszczy się na tyle, że chce cię wysłuchać i sprawić, że będziesz zadowolona?

8. Powiedz partnerowi, że jeśli on zrobi to, o co prosisz, będziesz czuła się np. zadowolona, wdzięczna, szczęśliwa. Powinien przyjąć to optymistycznie.

9. Zapewnij, że w niego wierzysz. Podaj pozytywne przykłady zmian w przeszłości lub sposób, w jaki traktuje innych lub realizuje swoje cele. To świetnie motywuje.

10. Nie stawiaj ultimatum i nie strasz go odejściem. Nie ma sensu wszystkiego stawiać na ostrzu noża z hasłem: „Jeśli tego nie zrobisz dla mnie — odejdę”. To ma być dyskusja, rozmowa, a nie przepychanka.

11. Nie wypominaj mu wszystkiego na raz. Nie ma sensu. Pogadaj tylko o twoich potrzebach, które zależą od partnera. Nie wszystko na raz.

12. Zapomnij o osobach trzecich. Argument: „Bo moja mama uważa”, „Bo mój terapeuta powiedział o tobie…”. „Bo Kaśka mi poradziła”, nie są na miejscu.

13. Zapytaj o to, czego on chce w związku. Nie myśl tylko o swoich potrzebach.

14. Czasem możesz nie być w stanie określić, co jest nie tak w waszym związku. Może brakuje ci głębszej więzi emocjonalnej? A może jeszcze czegoś innego? W takiej sytuacji poproś o pomoc terapeutę par. On będzie miał bardziej wnikliwy wgląd do tego, co dzieje się w waszych relacjach.Związek

Sprawdź, czy warto jeszcze ratować związek. Poukładaj myśli przed ważną decyzją

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
10 stycznia 2022
Fot. iStock/stsmhn

Czy od jakiegoś czasu myślisz o zerwaniu? Może nie jesteś pewna, czy nadal kochasz lub kiedykolwiek kochałaś swojego partnera? Albo od dłuższego czasu próbujesz coś zmienić, ale nie udaje ci się znaleźć rozwiązania? Myślisz sobie, że on ma dużo dobrych cech, ale jednak brakuje czegoś istotnego. W dodatku twoi rodzice lub znajomi uważają, że on jest świetny. Jak w takiej sytuacji poukładać myśli i podjąć słuszną decyzję, by potem jej nie żałować? Czas przyjrzeć się temu, co się dzieje.

Kroki, które należy podjąć przed zerwaniem:

1. Oceń swoje potrzeby

Dla jednaj osoby najważniejsze jest dzielenie się emocjami. Ktoś inny ceni sobie intelektualną rozmowę albo wspólne zainteresowania czy stabilność finansową. Dlatego nikt nie może ci powiedzieć, co powinieneś zamieścić na tej liście. Ale kiedy już ją stworzysz, spróbuj ustalić priorytety, co jest dla ciebie najbardziej istotne. Najlepiej ponumeruj swoje potrzeby. Co ciekawe badacze wykazali, że mężczyźni są szczęśliwi, jeśli ich małżeństwo w 50% spełnia ich potrzeby. Kobiety są zdecydowanie bardziej wymagające: czują rozczarowanie, gdy małżeństwo nie spełnia ich oczekiwań już w 20%.

2. A co należy do ciebie

Zastanów się, które potrzeby są twoim obowiązkiem wobec siebie i jednocześnie nie należą do obowiązków partnera. W ten sposób upewnisz się, że nie obwiniasz go za własne nieszczęścia i niepowodzenia. Przykład? Jesteś odpowiedzialna za swoje zdrowie. Jeśli przestałaś chodzić na jogę, bo twój partner nie lubi sportu, to tylko twoja wina.

3. Jak się czujesz

Jeśli jesteś teraz zestresowana w pracy albo masz wyjątkowo dużo powodów do smutku, twój związek też cierpi. W takiej sytuacji możesz nie tylko nie mieć ochoty na seks, ale też nie potrafisz cieszyć się czymkolwiek. Weź odpowiedzialność za swój nastrój. Poszukaj porady. Od partnera możesz oczekiwać krótkoterminowego wsparcia, ale nie pomocy w uporczywym, przewlekłym problemie lub żalu, który trwa od miesięcy. W takiej sytuacji to twój nastrój, a nie partner prowadzą wasz związek nad urwisko.

„W porządku” – mówisz, kiedy pytają jak się czujesz. Pora powiedzieć prawdę – twoje zdrowie psychiczne to fundament twojej rodziny

4. Intuicja prawdę powie

Zwróć uwagę na to, jak czujesz się ze swoim partnerem. Jego deklaracje miłości i różne wysiłki zawsze sprawią, że poczujesz się lepiej, ale nie są tym od czego zależy długoterminowe szczęście. Tu chodzi o uruchomienie intuicji. Nie próbuj niczego racjonalizować. Co z tego, że on dobrze zarabia? Co z tego, że jest przystojny? Niech teraz serce ci mówi… jak się przy nim czujesz?

5. Kto chodzi do łóżka

Kobiety często nie ufają swoim instynktom. Nie mają ochoty na seks, ale racjonalizują sobie, że jednak nie odejdą, bo ich mężczyzna odnosi sukcesy i boją się, że bez niego nie dadzą sobie rady. Natomiast kiedy mężczyźni nie czują pociągu seksualnego, częściej wyciszają swoje uczucia i wycofują się emocjonalnie, wkładając swoją energię – w pracę, hobby, romans lub uzależnienia. Dlatego warto wsłuchać się w instynkty swojego ciała. Jeśli nie masz ochoty przytulić się, pogłaskać partnera i uprawiać z nim seksu – to jest poważny sygnał, że w relacji dzieje się coś niedobrego. I nie chodzi tu tylko o łóżku, a raczej coś poza nim.

6. Druga połówka – bzdura

Zastanów się, czy kiedy opadło pierwsze zauroczenie i dostrzegłaś więcej wad i realnych cech partnera, nie przestraszyło cię to nadmiernie? Na początku związku często wydaje nam się, że znaleźliśmy kogoś idealnie do nas pasującego. To mit! Ten człowiek ma inny zapis doświadczeń i reakcji na stres i smutek, których nauczył się w swojej pierwszej rodzinie. Ta nagle odkryta odmienność może przerażać.


Zobacz także

O takiej miłości nie powinno się mówić, że jest na zawsze. Być może nie jest. Być może my nie jesteśmy dla siebie na zawsze

Kilka rad rozwodnika, który wciąż kocha swoją żonę. Zawsze wybieraj miłość

Wątpisz w swój związek? 20 prawd, które musisz natychmiast usłyszeć