Go to content

Pięć sygnałów, które mówią o tym, że twój facet jest narcystycznym oszustem. Uciekaj jak najszybciej

Nikt nie pierze tak, jak mamusia. Kiedy trzydziestolatek mieszka ciągle z matką, to wiedz, że coś się dzieje...
Fot. iStock/Pekic

Czy kiedykolwiek spotkałaś faceta, którym się zachwyciłaś, który, wytrwale o ciebie zabiegał i składał deklaracje, jak bardzo mu na tobie zależy. A wszystko to plątało się z zaprzeczeniem, z jakimś brakiem prawdziwości, który trudno ci było określić.

Być może natrafiłaś na jeden z typów narcystycznej osobowości. Nikt, tak jak faceci narcyzi, nie potrafi czarować z jednej strony, a z drugiej być tak niewiarygodnym emocjonalnie. Narcyzi nie tylko są, graczami i artystami w świecie randek, ale także seryjnymi oszustami w związkach.

Różnica między zwykłym oszustem a narcyzem polega na tym, że narcyz nie szuka po prostu tanich emocji; szuka mocy i kontroli. Ze względu na olśniewający brak empatii, skłonność do wyzysku i pragnienie podziwu, uwielbienia, seksu narcyzi tworzą „haremy” lub fankluby wielbicielek, byłych kochanek i potencjalnych partnerów, z których mogą czerpać korzyści, przy jednoczesnym utrzymywaniu długotrwałej relacji z jednym partnerem. Mają nienasyconą potrzebę walidacji i uwagi. W połączeniu z poczuciem prawa do seksu czyni ich niebezpiecznymi drapieżnikami, którzy narażają swoich partnerów na wysokie ryzyko emocjonalnej i fizycznej krzywdy.

Obłuda pozwala im oszukiwać wszystkich wokół, że są niezwykle czarującymi, szczerymi, moralnie uczciwymi ludźmi. Łatwo wpadamy w ich sidła… Z których później naprawdę trudno się wyplątać. Dlatego też warto zauważyć sygnały, które powiedzą ci, że umawiasz się z narcyzem.

1. Wszem i wobec mówi, jaki jest uczciwy, że brzydzi się kłamstwem, zawsze ma w zanadrzu jakąś historię, jak to sam został oszukany

Strzeżcie się wielkiego narcyza, który zajmuje się sprzecznościami i hipokryzją. Grandstanding to jego ukryty nawyk – odważne deklaracje o uczciwości i tego, jak godny jest zaufania.

Kiedy ktoś stale mówi o tym, jak bardzo wierzy w uczciwość, może w tobie zapalić się czerwona lampka. Zadaj sobie pytanie: dlaczego ktoś, kto jest naprawdę przyzwoity i uczciwy, musi potwierdzać te cechy wszystkim wokół? Osoby o autentycznej uczciwości nie muszą stale podkreślać, że tę cechę posiadają. Wyrażają ją zdecydowanie bardziej swoimi działaniami niż słowami.

Jeśli ktoś wydaje się zbyt dobry, żeby mógł być prawdziwy, najprawdopodobniej intuicja cię nie myli. Narcyzi to często wilki w owczej skórze. Projektują sobie obraz świata sprzeczny z tym, kim naprawdę są. Często mówią w absolutach, twierdząc, że „nigdy nie kłamią” czy „zawsze są uczciwi”. Nadmiernie podkreślają swoją wiarygodność, ponieważ wiedzą, że są puści.

Uważaj na każdego, kto nieustannie mówi o tym, że został ofiarą oszustwa. Często to jest projekcja narcyza.

2. Często zmienia plany z tobą związane, znika na kilka dni, nie odzywa się

Jeśli jesteś na wczesnym etapie „wyłącznie” spotykania się z narcyzem, możesz zauważyć, że on często znika bez słowa lub odwołuje plany w ostatniej chwili. Może ci się to nawet na początku wydać urocze, usprawiedliwisz go nadmiarem obowiązków, spontanicznością lub roztargnieniem. Ale uważaj, on czas bez ciebie wykorzystuje na zdobycie innych ofiar. Narcyzi nigdy nie czują, że są z kimś związani tak blisko, by nie rozglądali się za kimś innym.

Inną powszechną cechą chronicznego narcyzmu jest nieprzestrzeganie umów i obowiązków. Będąc skoncentrowanym na samym sobie i zarozumiałym, narcyz generalnie spełnia swoje obowiązki tylko wtedy, gdy odpowiadają one jego własnym interesom.

Uważaj na kogoś, kto nieustannie zmienia wasze wspólne plany, znika na kilka dni. W narcyzmie nie ma czegoś takiego jak niezawodność, punktualność lub uczciwość.  W długotrwałych nieuczciwych związkach narcyz może w mgnieniu oka wywołać kłótnię, byle tylko mieć pretekst na chwilowe odsunięcie się od ciebie.

3. Używa mediów społecznościowych do miłosnych gierek

Media społecznościowe dają narcyzom poczucie mocy, widzą, że mają wielbicieli, którzy są gotowi poświęcić im swoją uwagę. Zapamiętaj, że narcyzi korzystają z aplikacji randkowych, nawet jeśli są zaangażowani w trwały związek, podobnie mogą angażować się w oczywisty flirt.

Często na ich profilach nie widać, by z kimś byli. Zdjęcia, wpisy świadczą o tym, że są singlami. To otwiera im możliwości spotkania kogoś, kto się nimi zachwyci bardziej niż ty.

4. Inni cię ostrzegają przed nim

Jest to dość oczywisty znak, ale o tym nie mówi się często. Znasz zdarzenia z przeszłości narcyza, które nie są dla niego pochlebne? A on sam oskarża byłą partnerkę o kłamstwa i pomówienia? Nazywa takie osoby prześladowcami?

Prawda jest taka, że ktoś ostrzega cię, bo prawdopodobnie sam doświadczył niewierności, chce zapobiec cierpieniu przyszłych ofiar. Nie należy zakładać, że każda dawna kochanka chce się zemścić. Czasami warto posłuchać, co mają do powiedzenia.

5. Chronicznie kłamie

Narcyzi są mistrzami patologicznego kłamstwa. Radość im sprawia mydlenie ci oczu. Kłamią, gdzie byli poprzedniej nocy, snują misterne opowieści o dawno niewidzianym przyjacielu, z którym spędzili weekend. Kłamią nawet wtedy, gdy nie mają powodu, tylko dlatego, że daje im to sadystyczne poczucie wyższości i przyjemności.

Zdrada nie jest dla nich niczym złym, nie mają żadnego kodeksu moralnego. Mogliby z tobą spędzić cudowne wakacje we Włoszech, w tym samym czasie na Tinderze szukając nowych znajomości. Potrafią tak lawirować pomiędzy swoimi kłamstwami, że naprawdę trudno jest wychwycić oszustwo. Ale zapamiętaj – jeśli raz przyłapiesz go na kłamstwie, będą kolejne.