Lifestyle Związek

Napraw te 5 błędów w komunikacji, a Twoje małżeństwo znacznie się poprawi

Redakcja
Redakcja
6 maja 2021
 

Jakie są trzy najważniejsze zasoby małżeństwa? Komunikacja, komunikacja i komunikacja. To fakt! Każdy problem, duży lub mały, który nęka małżeństwo, prawdopodobnie wynika z załamania komunikacji – kto powiedział co i jak, kto powiedział, że coś zrobi, ale tego nie zrobił, kto powiedział coś w sposób, którego nie miał na myśli , którzy mieli na myśli to, co powiedzieli, ale nie wyrazili tego poprawnie, którzy w ogóle nic nie powiedzieli, którzy przewrócili oczami i powiedzieli więcej niż słowa…

Komunikacja jest złożona. Wszyscy chcemy być w tym jak najlepsi. Ale jest całe mnóstwo czynników, które nam to utrudniają. Powiedzmy, że partner chce poruszyć temat problemów w pracy, których doświadcza, ale my koncentrujemy się na swojej własnej pracy, czy dzieciach. Słuchamy, ale tak naprawdę myślami jesteśmy gdzieś indziej. Partner ma więc wrażenie, że nie poświęcamy mu należytej uwagi i, co najmniej, czuje się urażony. Kto zawinił? Obie strony – osoba z problemem nie wyraziła należycie swoich potrzeb, a druga niewystarczająco poświęciła pierwszej swojej uwagi.

Sytuacje takie jak ta zdarzają się cały czas, ponieważ jest mnóstwo powodów, które przeszkadzają naszym dobrym intencjom. Właściwa komunikacja w małżeństwie nie jest łatwa. Jedynym sposobem, w jaki możemy stać się lepsi, jest… cóż, spróbować być w tym lepszym.

Częściowo wymaga to zwracania uwagi na mniejsze, mniej oczywiste problemy komunikacyjne, które mogą się pojawiać bez naszej świadomości – w szczególności unieważnienie, brak komunikowania swoich potrzeb, konkurowanie, ignorowanie ofert porozumienia, agresywne wyrażanie bierności. Te subtelne, prawie niezauważalne zachowania mogą prowadzić do problemów, które z czasem mogą przekształcić się w poważne tragedie. Jeśli potrafisz wskazać i wykorzenić – lub przynajmniej zauważyć je w sobie i nazwać – te pięć zachowań, ty i twoje małżeństwo będziecie przez to lepsi.

1. Unieważnienie emocjonalne

Co to jest: Kiedy mówisz współmałżonkowi, jak powinien się czuć, używając takich zwrotów, jak: „To nic wielkiego”, „Przestań przesadzać” lub „Dramatyzujesz”.

Dlaczego jest to problem: Nawet jeśli nie masz nic złego na myśli, takie zachowanie wysyła komunikat, że uczucia współmałżonka nie są dla Ciebie ważne. Unieważniamy emocjonalnie, ponieważ łagodzi to nasz niepokój i dlatego, że tego właśnie nauczyliśmy się od naszych rodziców. Jednak unieważnienie emocjonalne zabija miłość, intymność i więzi emocjonalne. Niszczy bezpieczeństwo emocjonalne.

Jak temu zapobiec: zastosuj aktywne słuchanie. Posłuchaj, co mówi twój partner i zamiast odrzucać to wprost, odzwierciedlaj jego uczucia i okaż zrozumienie. „Rozumiem, że czujesz się sfrustrowany”.

2. Niekomunikowanie swoich potrzeb

Co to jest: Po cichu oczekujesz, że twój partner z automatu będzie wiedział, czego potrzebujesz i jak zaspokoić te potrzeby. Przecież nie musisz o nic prosić, niech się domyśli. Któż tego nie zna.

Dlaczego jest to problem: Twojego partnera nie ma we Wszechświecie Marvela, a zatem nie jest on supermocnym ekspertem od czytania w myślach. Jeśli myślisz, że twój partner powinien zaspokajać twoje potrzeby, ale nie komunikujesz się, to powoli Twoja złość i uraza będą narastały. Pamiętaj, że Twój partner może nie mieć pojęcia, że ​​wystąpił problem i dlatego nie może odpowiednio zareagować.

Jak temu zapobiec: Rozwiązanie jest proste: powiedz swojemu partnerowi, czego potrzebujesz. Ale równie ważne jest zrozumienie i pogodzenie się z myślą, że czasami nie mogą ci tego dać. „Zaspokajaj swoje potrzeby w sobie, zanim poprosisz kogoś innego o zaspokojenie Twoich potrzeb” – mówi Noll. „Na przykład, jeśli chcesz być szanowany, szanuj siebie. Możesz otrzymać szacunek tylko w takim stopniu, w jakim szanujesz siebie ”.

3. Ignorowanie „ofert porozumienia”

Co to jest: Życie jest pełne bodźców, dlatego parom może być trudno poczuć więź. Często jeden lub drugi małżonek składa tak zwaną „ofertę porozumienia”, która może być czymś tak prostym, jak próba złapania się za ręce lub próba zainicjowania rozmowy, i zostaje to zignorowane.

Dlaczego jest to problem: Kiedy takie „oferty” nie są brane pod uwagę, może to oznaczać izolację dla współmałżonka, sprawiając, że czuje się tak, jakbyśmy się nim nie interesowali. Może też wywołać uczucie samotności w małżeństwie.

Jak temu zapobiec: Naucz się odbierać sygnały wysyłane przez partnera, a jeśli nie możesz, zapytaj go, jakie to sygnały. Porozmawiaj o przetargach na połączenie w spokojnej, neutralnej przestrzeni. Zapytaj partnera: „Jeśli nie mogę w tej chwili zająć się twoją „ofertą”, czy jest sposób, w jaki mogę pomóc Ci poczuć się wspieranym? Ponieważ nie chcę, abyś czuł się odrzucony”.

4. Pasywne zachowanie agresywne

Co to jest: Zamiast mówić partnerowi, jak się czujesz w danej sytuacji, reagujesz odtrącająco („nic mi nie jest”), unikasz kontaktu wzrokowego, całe twoje ciało mówi: idź stąd.

Dlaczego jest to problem: W pewnym sensie takie zachowanie jest przejęciem władzy, która trzyma partnera jako zakładnika. Ten rodzaj pośredniej komunikacji jest problemem, ponieważ nie pozwala na szczery, otwarty dialog o tym, czego każda osoba potrzebuje, aby czuć się dobrze w związku. Pośrednie, subtelne, ale silne emocje, które są odczuwalne, ale o których się nie mówi, stworzą napięcie i niechęć między obiema stronami związku.

Jak temu zapobiec: Wyrażaj swoje uczucia bezpośrednio i niezwłocznie. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy, zanim ją rozwiążesz. Zaczynaj zdanie od „ ja” i opisuj, co myślisz i czujesz w związku z zachowaniem swojego partnera. Następnie rozpocznij rozmowę o tym, jak możesz sobie z tym poradzić inaczej, aby nie powodowało to napięć w twoim małżeństwie.

5. Konkurencja

Co to jest: Ciągła potrzeba wygrywania, a nie rozwiązywania sytuacji.

Dlaczego jest to problem: Kiedy pary nie mogą rozwiązywać konfliktów w zdrowy sposób, celem staje się próba podporządkowania sobie siebie nawzajem, zamiast skupiania się na problemie. Kompromis ulatuje, a problemy pozostają nierozwiązane.

Jak temu zapobiec: W zdrowym małżeństwie obie strony powinny myśleć i zachowywać się jak zespół. Dzięki temu odrobina pokory może pomóc. Kiedy oboje możemy zrezygnować z potrzeby potwierdzenia swoich indywidualnych postaw, wtedy mamy szansę, a właściwie możliwość, znaleźć wspólną drogę. Pamiętajmy, że każdy konflikt rozwiązany dzięki pełnej miłości pracy zespołowej zwiększa ogólną siłę więzi małżeńskiej.

Źródło: Fatherly.com

 


Lifestyle Związek

Wystarczą trzy dziennie, żebyś zauważyła w swoim ciele aż sześć zmian na lepsze

Redakcja
Redakcja
6 maja 2021
fot. Mona Mok/Unsplash
 

O tym, że suszone owoce są świetną zdrową przekąską, wiemy nie od dziś. Wiemy też, że nie wolno z nimi przesadzać, bo wbrew pozorom, są bardzo kaloryczne. Wystarczy dosłownie kilka, aby nie tylko zaspokoić ochotę na słodycze, ale też zadbać o swoje zdrowie. Jak działają na nas daktyle? Sprawdzamy!

1. Działają pobudzająco

Każdego dnia przychodzi taki moment, kiedy tracimy energię – w pracy, na zakupach, w domu. Co robimy? Większość z nas parzy kawę (często kolejną), część sięga po niezdrowe napoje energetyzujące. Tymczasem okazuje się, że właśnie słodkie daktyle mogą nam pomóc odzyskać siły i wrócić do swoich zadań z uśmiechem na ustach.

2. Wzmacniają kości

Daktyle to owoce, które pomagają wzmacniać kości i zwalczać osteoporozę. Powinni po nie sięgać seniorzy, ale jedzmy je też profilaktycznie, żeby uprzedzić słabnięcie kości.

3. Równoważą poziom żelaza we krwi

Niedokrwistość to dość powszechny w naszym społeczeństwie problem. Często przyczyną są złe nawyki żywieniowe. Daktyle zawierają mnóstwo żelaza, więc kiedy je jemy, anemia nam niestraszna.

4. Dbają o nasze serca

W daktylach jest też mnóstwo potasu, a ten znakomicie wpływa na zdrowie serca. Jedząc daktyle, obniżamy poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie zmniejszamy ryzyko udaru i innych chorób kardiologicznych.

5. Łagodzą reakcje alergiczne

W daktylach znajdziemy również organiczną siarkę. Jak działa? Ma udowodnione działanie w łagodzeniu reakcji alergicznych, głównie tych związanych z sezonowymi zapaleniami błony śluzowej nosa.

Źródło: dailyhealth.com


Lifestyle Związek

Pary, które są szczęśliwe, mają te 10 nawyków. Które z nich praktykujecie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 maja 2021
Nawyki szczęśliwych par
Fot. iStock

Nawyki szczęśliwych par to rzecz, której warto się przyjrzeć. Wiele zgodnych par wprowadziło w życie pewne zachowania i rytuały, które stały się nieodzowną częścią ich dnia. Nie można traktować tego jako ścisły przepis na szczęście, ale bez wątpienia mogą się stać one dobrymi wskazówkami, w jakim kierunku warto iść, by stworzyć szczęśliwą relację.

Co przesądza o tym, że związek jest szczęśliwy? Dla każdej pary kryteria mogą wyglądać nieco inaczej, co spowodowane jest różnymi oczekiwaniami. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że ile osób, tyle potrzeb. Każdy jednak chce być spokojny, szczęśliwy i czuć się bezpiecznie w relacji z partnerem. Nie ma jednak nic za darmo i trzeba popracować nad związkiem, by czuć się w nim komfortowo. Warto przyjrzeć się nawykom innych par, by czerpać z ich przykładu inspirację.

Nawyki szczęśliwych par — 10 rzeczy, które warto praktykować

Przytulanie się

Bywa, że pary z upływem czasu rzadziej się przytulają. To może brzmieć jak błahostka, ale fizyczna bliskość i dotyk, budują emocjonalną więź, daje poczucie bezpieczeństwa, bycia ważnym dla drugiej osoby. Ważne jest przy tym, by w chwili bliskości skupić na sobie uwagę, a nie dryfować myślami gdzieś indziej.

Mówienie sobie miłych rzeczy

Szczęśliwe pary nie ograniczają się w rozmowie jedynie do wymiany informacji o minionym dniu, czy planach na jutro. Warto powiedzieć sobie coś miłego, niewymuszonego, choćby drobnostkę o jej/jego uśmiechu, który rozjaśnia dzień. To nie tylko sprawia przyjemność, ale pozwala poczuć się wyjątkowo w oczach ukochanej osoby.

Okazywanie wdzięczności 

Wdzięczność jest naturalną reakcją na dobro, które nas potyka ze strony drugiej osoby. Szczęśliwe pary praktykują okazywanie wdzięczności choćby za niewielkie rzeczy, które składają się na codzienność. Kawa podana do łóżka, podarowanie ulubionych kwiatów, czy wyznanie miłości przyklejone na lustrze — drobne gesty, które pokazują, czym naprawdę jest miłość.

Posyłanie uśmiechu

Uśmiech rodzi uśmiech. Widok uśmiechniętej twarzy ukochanej osoby zdecydowanie poprawia humor, rozgrzewa od środka, daje szczęście, a także pokrzepienie w gorszych chwilach.

Pozostawanie w kontakcie w ciągu dnia 

Szczęśliwe pary pamiętają o sobie w ciągu dnia nie tylko wtedy, gdy trzeba coś załatwić. Może to być szybki telefon z pytaniem „co słychać?”, lub oderwanie się na chwilę od wykonywanych obowiązków i obdarowanie bliskiej osoby ciepłym spojrzeniem. To jest ważne, bo dzięki takiej uwadze można czuć się zaopiekowanym przez drugą osobę nawet wtedy, gdy jej fizycznie obok nie ma.

Nierozstawanie się bez pożegnania 

Szczęśliwe pary mają w nawyku rozstawanie się pocałunkiem, przytuleniem lub ciepłym słowem. Nie wychodzą z domu ot tak, zamykając bez słowa drzwi. Pożegnanie jest ważne, nawet jeśli akurat humor nie dopisuje. Wystarczy pocałunek w przelocie, karteczka przyklejona na drzwiach, czy choćby płynące z serca życzenie dobrego dnia. To pozwala wspiąć się ponad problemy i sprawić, by dzień stał się lepszy.

Chodzenie na randki

Wspólne wyjścia i czas poświęcony tylko sobie są domeną szczęśliwych par. To pozwala oderwać się od codzienności i obowiązków, skupić się tylko na sobie, o co bywa trudno np. w domu z małymi dziećmi. Randkowanie nawet po wielu wspólnych latach wnosi wiele dobrego, warto więc raz na jakiś czas zorganizować wyjście tylko we dwoje.

Rytuały

Rytuały to coś, co daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia przyjemność. Szczęśliwe pary mają takie nawyki, które praktykują tylko we dwoje i dlatego są one takie wyjątkowe. Może to być weekendowe seansy filmowe, wspólne spacery, przygotowywanie ulubionego posiłku.

Wspólne posiłki

Wspólne posiłki pozwalają wypracować nawyk zatrzymania się w biegu, zasiadania przy stole i celebrowania chwil, których zazwyczaj w ciągu dnia brakuje.

Zaskakiwanie partnera

Osoby będące w szczęśliwych relacjach od czasu do czasu lubią zaskoczyć się nawzajem. Jakaś niespodzianka, zrobienie czegoś nowego pozwala spojrzeć na siebie nieco inaczej, a to z kolei bywa miłym sposobem na przełamanie rutyny w związku. Warto próbować razem nowych rzeczy.

FB/ohmepl

 


Zobacz także

Jak wybrać krzesła?

Wybierz komfortowe i stylowe krzesła do jadalni!

Jak rozpoznać potwora. 5 cech charakterystycznych dla osoby, która znęca się psychicznie nad innymi

L4 dla zdrowia psychicznego? Zobacz zaskakującą odpowiedź tego szefa na wiadomość pracownicy