Go to content

Przyznać się do zdrady? Tak. Jest tylko jeden przypadek, kiedy lepiej tego nie robić

jak radzić sobie ze zdradą, czy przyznać się do zdrady, błędy w związku
fot. Andrii Zastrozhnov/iStock

Zaufanie i lojalność to filary dobrego związku. Jeśli nie założymy z góry uczciwości wobec partnera, to naprawdę nie ma sensu się angażować w relację. Niestety zdrady się zdarzają i to wcale nie tak rzadko. Co robić w takiej sytuacji? Eksperci jasno wskazują, kiedy do zdrady musimy się przyznać, a kiedy lepiej tę okropną tajemnicę zabrać ze sobą do grobu. 

Zdaniem ekspertów przyznanie się do zdrady zazwyczaj służy tylko jednemu celowi – uspokojeniu własnych wyrzutów sumienia i najczęściej głęboko rani drugą osobę. Uczciwość nie zawsze jest najlepszą strategią w związku – przynajmniej nie w 100% – i czasami stwierdzam, że przyznanie się przed  partnerem do zdrady, polega przede wszystkim na złagodzeniu własnych wyrzutów sumienia, a nie na naprawieniu związku.

NIE przyznawaj się do zdrady tylko w tym jedynym wypadku:

Jeśli uczciwie możesz przyznać, że to „po prostu się zdarzyło” i jesteś pewien, że zdrada się nie powtórzy, przyznanie się w większości przypadków (zdaniem niektórych terapeutów) nie pomoże w naprawieniu i poprawieniu  relacji, a jedynie zrani partnera. Taka uczciwość zazwyczaj ma egoistyczne pobudki – nie możemy znieść poczucia winy za to, co się wydarzyło.

Kiedy przyznać się do zdrady?

Kiedy wprost padnie pytanie, czy zdradziłaś

Jeśli partner zapyta, jesteś winna swojemu partnerowi szczerą odpowiedź. Oczywiście musisz mieć świadomość konsekwencji. Ale przecież brałaś je pod uwagę, decydując się na skok w bok, prawda? Trudno ocenić, czy więcej szkody zrobiła sama zdrada, czy gorsze będą kolejne kłamstwa, jeśli nie starczy ci odwagi, by się przyznać. Jeżeli partner pyta o zdradę, oznacza to, że coś podejrzewa i być może ma już dowody,

Kiedy wiesz, że nie chcesz być w tym związku

Jeżeli chcesz zakończyć swój związek, powinnaś wyznać prawdę. Po co jeszcze dokładać komuś przykrych wiadomości – zapytasz? Odpowiedź jest prosta. Jeśli powiesz prawdę, zaoszczędzisz partnerowi zastanawiania się, gdzie popełnił błąd, czy można było tę miłość uratować itp., itd. Tymczasem twój partner naprawdę zasługuje na uczciwe postawienie sprawy – jeśli kochasz kogoś innego, nie karm go złudzeniami.

Kiedy wiesz, że i tak się dowie

Zawsze lepiej zachować się, jak dorosły niż paść „ofiarą” donosu kogoś życzliwego. Jeśli sama poinformujesz go o zdradzie, zaoszczędzić mu dodatkowych przykrości i upokorzeń.

Kiedy wiesz, że zrobisz to po raz kolejny

Jeśli wiesz, że nie przestaniesz zdradzać, że perspektywa romansu i kolejnych emocji jest silniejsza niż twoje uczucie do stałego partnera, z dużą dozą prawdopodobieństwa nie jesteś gotowa na taki związek. Jeśli wciąż tkwisz w romansie, jednocześnie nie potrafisz zrezygnować z żadnej ze swoich relacji – pamiętaj, że to sygnał, że w związku dzieje się niedobrze. Tu konieczna jest prawdomówność. Twój partner zasługuje na szczerość i możliwość dokonania wyborów w swoim życiu. Jeśli oboje będziecie chcieli naprawić związek – bez szczerości się nie obejdzie.

 

na podstawie: bustle.com