Wiele osób przez większość życia zmaga się z problemem dotyczącym porzucenia, co może mieć poważne konsekwencje dla naszych dorosłych relacji. Być może masz paranoję i wciąż obawiasz się, że twój partner cię zostawi. Masz niską pewność siebie, co nie pozwala ci się w pełni cieszyć życiem. Czas na zmiany! Podpowiemy ci, jak pokonać strach przed porzuceniem.
Strach przed porzuceniem – czym tak właściwie jest?
Strach przed porzuceniem to niepokój, który odczuwamy w związku z opuszczeniem przez inne osoby, nawet te, które wydają się godne zaufania. Strach ten w wielu przypadkach jest wynikiem strat, jakich doznałyśmy w dzieciństwie. Wszystko, co tworzyło niepewne lub negatywne środowisko domowe, może uniemożliwiać dorastanie z silnym poczuciem własnej wartości. Może musiałaś poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby? A może musiałaś zmierzyć się z rozwodem rodziców? Strach przed porzuceniem może być powiązany z zaniedbaniem lub niewystarczającą miłością, jaką otrzymałaś jako dziecko.
Oznaki strachu przed porzuceniem
Objawy strachu przed porzuceniem są różne, ale najczęściej obejmują:
- Niską samoocenę
- Obniżony nastrój
- Depresję
- Atak paniki
- Ciągłe poczucie krytyki
- Poniżanie się
- Samotność
Strach przed porzuceniem – 4 sposoby, by go przezwyciężyć
Zidentyfikuj strach
Uzdrowienie problemów z porzuceniem ma wiele wspólnego z wyjaśnieniem natury rzeczy, które cię przerażają. By rozpocząć proces zdrowienia po porzuceniu, zadaj sobie pytanie, co naprawdę myślisz i czujesz w związku z odrzuceniem. Jakie scenariusze najczęściej sobie wyobrażasz? Jakie inne emocje, oprócz strachu, budzą się w tobie, gdy myślisz o porzuceniu? Spróbuj zidentyfikować strach, znajdź jego źródło i przyczynę.
Przestań generalizować
Osoby bojące się porzucenia, nie potrafią zaufać ludziom, odpychają je, gdy te zaczynają się do nich za bardzo zbliżać. Niby chodzisz na randki, ale wciąż jesteś wycofana i skryta. Co więcej, być może nieświadomie wierzysz, że twoje poprzednie porzucenie powtórzy się i znów zostaniesz sama. Być może unikasz związków, by nie przeżyć rozczarowania. By przestać uogólniać, musisz pozbyć się tego, co złe. Przyjrzyj się krytycznie swoim przekonaniom (najlepiej zapisz je na kartce) i zanotuj argumenty przeciwko nim. Na przykład „Ludzie zawsze kłamią” zamień na „Moja mama bardzo mnie zraniła, kiedy mnie okłamywała, ale ludzie potrafią być szczerzy i otwarci”.
Zobacz także: Małgorzata Ohme: Rozstanie to pożegnanie tego, co było złe, tego co trudne i bolesne
Znajdź przyjaciół
Jeśli boisz się porzucenia, możesz ulec pokusie niemalże obsesyjnego skupienia się na jednym związku – zwłaszcza jeśli chodzi o związek romantyczny. Przełam ten nawyk i zacznij więcej energii wkładać w relacje przyjacielskie. Mając prawdziwych przyjaciół, nigdy nie będziesz sama. Nawet jeśli twój związek z partnerem się rozpadnie, będziesz miała przy sobie osoby, z którymi będziesz mogła szczerze porozmawiać.
Popracuj nad samooceną
Osoby, które boją się porzucenia, często są przekonane, że nie są „wystarczająco dobre”, by ktoś związał się z nimi na dłużej. Jeśli doskonale wiesz, o czym mowa, być może za dużo czasu poświęcasz na szukanie akceptacji. Twoja samoocena nie jest stabilna i uzależniona jest od tego, co usłyszysz z zewnątrz. Potrzebujesz pochwał, słów docenienia, bo bez tego wydaje ci się, że jesteś mało ważna. Przyjrzyj się swojemu sposobowi myślenia i zadaj sobie pytanie, czy masz problem z docenieniem siebie. Jeśli tak, koniecznie musisz nad tym popracować.