Lifestyle

Jak się skutecznie odkochać. 8 kroków do szansy na szczęście

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 lipca 2016
Fot. iStock/Forest Woodward
 

Niespełniona miłość to takie dobrowolne więzienie dla naszej duszy. Kochasz, on nie. To musi boleć, twoje serce wyrywa się przecież do niego, ale rozum hamuje emocje uświadamiając ci na każdym kroku, że nigdy nie będziecie razem. Mimo to kochasz nadal, bo uczuciom nie wydasz nakazu, by się rozpłynęły, odeszły. Nie musisz tak cierpieć. Poradzisz sobie z tą sytuację jeśli tylko:

1. Zakochasz się w… sobie 

Miłość nieodwzajemniona sprawia, że zbyt mocno koncentrujesz się na obiekcie swoich uczuć. Dlaczego? Bo analizujesz każdy jego gest, każde słowo każdą sytuację w nadziei, że może jednak doszukasz się tam cieplejszych uczuć. Zakochani bez wzajemności potrafią trwać w takim „pogotowiu” latami, blisko ukochanej osoby, zawsze gotowi nieść pomoc, wyznać miłość, być miłością za dwoje. Zapominają o sobie, zaniedbują swoje potrzeby, przestają istnieć niezależnie. Bywa, że życie podporządkowują temu niespełnionemu uczuciu. Przypomnij sobie o tym, kim byłeś zanim ją/jego poznałeś. Odetchnij i zauważ, że możesz i potrafisz żyć bez niego/bez niej. Że może zaniedbujesz przyjaciół, plany, marzenia inne niż te związane z ukochana osobą. Że inwestujesz w swoje emocje w nierealne mrzonki. Zauważ, że jesteś wart miłości, przede wszystkim – miłości własnej. Pokochaj siebie na nowo, zajrzyj w głąb swojej duszy, przypomnij sobie jak wiele umiesz, kim i jaki jesteś.

2. Zerwiesz kontakt 

Trudne, prawda? Ale jeszcze trudniej przestać kochać będąc stale obok. Odejdź. Wyrzuć tę miłość ze swojego życia dosłownie – pozbądź się pamiątek, zdjęć, nie wracaj do wspomnień, nie dzwoń, nie spotykaj go „przypadkiem” tam, gdzie zazwyczaj chodzi na kawę, nie rozpamiętuj sytuacji, wspólnych spotkań, rozmów. Nie żyj nierealnymi wyobrażeniami na wasz temat. Systematycznie odsuwaj od siebie wszystko, co związane z tym uczuciem. Nie śledź jego konta na Facebooku, nie podglądaj jak rozwijają się jego nowe znajomości. Wymarz go ze swojego życia. Czy na zawsze? Na pewno do tego dnia, kiedy obudzisz się i pomyślisz: „Mam to już za sobą”.

3. Zaczniesz coś nowego 

Nie, nie nowy romans! „Leczenie” jednej miłości drugą jest zdecydowanie ryzykowne. Zanim ponownie się zakochasz, musisz zrobić w swoim sercu i umyśle miejsce. Póki co, jest tam stale zajęte. Podejmij jakieś nowe życiowe wyzwanie, zajmij się czymś, co zabierze ci czas, spędzany do tej pory na rozmyślaniach o ukochanej osobie. Zapisz się na kurs językowy, poznasz nowych ludzi. Zdobądź inną, nowa umiejętność. Zrób coś takiego, co da ci poczuć, że „idą zmiany”. Trwanie przy niespełnionym uczuciu to stagnacja, przekreślenie szansy na rozwój osobisty. Tobie potrzeba teraz czegoś zupełnie odwrotnego.

4. Zmienisz coś w swoim wyglądzie 

To właśnie takimi małymi kroczkami odbudowuje się życiową harmonię i tworzy poczucie szczęścia wypływającego ze spokoju duszy. Poczuj, że nic cię nie ogranicza: jeśli masz ochotę eksperymentować – zmień kolor włosów, daj się namówić na radykalną zmianę fryzury. To da ci poczucie wolności, której tak bardzo potrzebujesz.

5. Nie zgodzisz się na przyjaźń 

Taki układ zostanie zawarty twoim kosztem. Zawsze. Będziesz cierpieć jeszcze mocniej i dłużej, słuchając jego/jej zwierzeń, pozostając tak blisko, a jednocześnie tak daleko. On pozostanie dla ciebie nieosiągalny w taki sposób, w jaki go pragniesz. Miłość jest albo jej nie ma. Nie zasługujesz na półśrodki.

6. Zrobisz sobie przerwę 

Jeśli to możliwe: zmień otoczenie. Z daleka od wspólnych miejsc, od wszystkiego, co ci go przypomina łatwiej uleczyć złamane serce, łatwiej odwrócić uwagę. A poza tym, potrzebujesz odpoczynku. Twoje emocje sprawiają, że się spalasz. Nawet kilka dni z dala od niego pozwoli ci się trochę wyciszyć, a może nawet odnaleźć odpowiedzi na pytania, które trzeba w końcu sobie zadać: Co ja mam z tej miłości? Ile czasu już zmarnowałam czekając na coś, co nie nadejdzie? Czy nie zasługuję na szczęście w miłości?

7. Pozwolisz sobie pomóc  

Nie każdy potrafi poradzić sobie w tak trudnej sytuacji zupełnie sam. Od czego masz przyjaciół? Tłumienie emocji może być bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia psychicznego. Prawda jest taka, że w ten sposób nie wyleczysz się z tej miłości. Czasem dobrym lekarstwem jest możliwość wypłakania się w obecności życzliwych osób, konfrontacja z gorzką i smutną prawdą. Tak, to będzie bolało, ale ostatecznie przyniesie oczyszczenie. Wysłuchaj swojej przyjaciółki, daj sobie opowiedzieć historię podobną do twojej. Uwierz, że niespełnione miłości zdarzają się częściej niż myślałaś.

8. Zrozumiesz, że będziesz znów kochać 

Brzmi banalnie. On jest przecież wyjątkowy, jedyny. Nie ma takiego drugiego. W końcu czymś zdobył twoją miłość. Choć teraz zanosi się na koniec świata, za miesiąc, za dwa, za pół roku przekonasz się, że życie toczy się dalej. To, jak sobie poradzisz ze swoim uczuciem dziś, ukształtuje jutrzejszą ciebie. Za jakiś czas spojrzysz na kogoś innego i zobaczysz w nim piękno i dobro. I nadejdzie miłość szczęśliwa.

Odetchnij głęboko. Wyjdź z domu. Otwórz się na innych. Żyj dla siebie.


Lifestyle

Mąż dostał kontrakt. Wyjeżdżamy! Jak przeżyć – krótki poradnik dla żony

Małgorzata Mueldner
Małgorzata Mueldner
8 lipca 2016
Fot. iStock / Pilin_Petunyia
 

Kiedy mąż pakuje biurko, żona zaczyna pakować swoje dotychczasowe życie.  Często rezygnuje z pracy, ze swoich rytuałów i miejsc.  Myśli o wszystkim – co zabrać, jak poradzą sobie dzieci, czy pies zniesie daleką podróż, co będzie z pozostawionym domem lub mieszkaniem, czy przetrwa bez rodziny, przyjaciółek?

Dopiero, kiedy będzie wyjeżdżać kolejny raz, spakuje jedynie kilka walizek, zabierze ulubiony obrazek ze ściany, kupi większą klatkę na podróż dla psa, spokojnie zamknie dom na klucz i powie: „Do zobaczenia”.

Nie pakuj domu do walizki

W pierwszym odruchu kobiety, zwłaszcza domatorki, chcą zabrać dosłownie wszystko, bo przecież dom…to dom – ta malowana szafka pod telewizor, stara kochana komoda z sypialni i stół, a jak stół to przecież muszą być krzesła starannie dobrane i jeszcze portrety przodków ze ściany. W ten sposób na kilka dni przed wyjazdem rośnie sterta kartonów, a panowie z firmy przeprowadzkowej zastanawiają się jak wytaszczą ogromne łóżko z sypialni. Na koniec przyjeżdża ciężarówka, w której jest miejsce nawet na samochód, a ty zastanawiasz się czy jednak nie przesadziłaś z pakowaniem.

Tak naprawdę wystarczy zabrać kilka rzeczy, które darzymy szczególnym sentymentem, rzeczy osobiste, kilka książek, do których tak lubimy wracać. Przyda się na pewno ładna zastawa stołowa – zawsze robi wrażenie i będzie niezwykłą ozdobą, kiedy zaserwujecie tradycyjne polskie dania. Niech każdy weźmie ze sobą cząstkę siebie to, co lubi najbardziej. Pozwól dziecku zabrać wszystkie zabawki, jeśli ma takie pragnienie, mężowi płyty z jego muzyką, a sobie…kilka pudeł z butami. I dopilnuj koniecznie, żeby klatka dla psa była na pewno odpowiednich rozmiarów, bo służby na lotnisku są bezlitosne!

Wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz na miejscu

No może z wyjątkiem mąki ziemniaczanej…to bywa w niektórych miejscach problematyczne.  Za to szwedzki sklep z meblami jest w zasadzie wszędzie.  Firmy wysyłając pracowników na kontrakt zapewniają im zazwyczaj domy, wygodne mieszkania – do wyboru urządzone lub nie. Jeśli zdecydujecie się na pusty dom, otrzymacie środki na jego wyposażenie – takie są standardy w dużych korporacjach. Pamiętajcie, że jesteście w danym miejscu na dwa do pięciu lat, a bywa, że jeszcze w trakcie trwania kontraktu przemieszczacie się do kolejnego kraju. Rozpakowywanie i pakowanie walizki o nazwie „dom” to gehenna – uwierzcie mi!

Warto urządzić tymczasowy dom wygodnie i prosto. Zrobić sobie frajdę kupując jakiś wyjątkowy mebel, ozdoby charakterystyczne dla kraju, w którym teraz przyszło wam żyć. Wszystko nowe idealnie połączy się z przywiezionymi drobiazgami zarówno w przestrzeni, jak i w sercu.

 Zorganizujesz sobie życie

Podczas kiedy mąż spędza długie godziny w pracy, żona organizuje życie rodziny …i swoje. Bo jak tu zrobić schabowego, kiedy przez lata kupowała mięso w jednym i tylko jednym sklepiku? A gdzie kupić świeże warzywa, jeśli wokół jedynie supermarkety? Spokojne! Wyjdź śmiało poza mury ogrodzonego osiedla, odkrywaj miasto, szukaj a znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Pytaj mam w szkole, sąsiadów – oni chętnie podzielą się informacjami, pomogą, bo przecież doskonale rozumieją twoje rozterki. Dodatkowo ludzie, przebywający na kontraktach są zazwyczaj bardziej otwarci i przyjaźni… przynajmniej pozornie.

Zobaczysz, że wkrótce odtworzysz swoje rytuały i będziesz ponownie kupowała pomidory u jednej pani, chodziła do tej samej kosmetyczki tyle, że za każdym razem nauczysz się nowego słowa w obcym języku. Naturalne jest tęsknota za tym, co znałaś do tej pory, ale wykorzystaj dany ci czas na zmiany, potraktuj jako przygodę, wyzwanie i sposób na zagospodarowanie dnia, być może porzucisz dotychczasowe rytuały, odkryjesz nowe hobby – to dobry moment!

 Dzieci dadzą sobie radę

Najważniejsze, że są z rodzicami. Oczywiście będą tęsknić za kolegami i koleżankami, jednak w dobie Facebooka i skypa zdecydowanie łatwiej pokonać pierwsze chwile rozstania. Zobaczysz, wkrótce pojawią się nowi przyjaciele, a ty będziesz musiała nieźle się natrudzić szykując lunch z poszanowaniem ich religii i nawyków kulturowych.

Dzieci, które wyjeżdżają na kontrakty z rodzicami uczą się szybko języków, poznają inne obyczaje, stają się bardziej tolerancyjne dla odmienności. To bardzo ważne i zaprocentuje im w całym przyszłym życiu.

Trudny moment dla związku

Życie na kontrakcie bywa egzaminem dla związku. Każde z was przechodzi trudny moment nawet, jeśli potraktujecie wszystko jako wspaniałą przygodę, jesteście obciążeni potężną dawką stresu – przynajmniej w pierwszych miesiącach wyjazdu.  Dbaj o niego i wymagaj, by on dbał o ciebie jeszcze mocniej niż zazwyczaj. Nie narzekaj na kraj, w którym przyszło wam żyć, bo on potraktuje to jako osobistą krytykę i niedocenienie. Z drugiej strony pamiętaj, że masz prawo do smutku i tęsknoty.

Te kwestie nie są proste, bowiem tak naprawdę wiele zależy od tego, co spakowaliście do walizek oprócz rzeczy, gdy opuszczaliście dom…Jedno jest pewne – najważniejsze, że jesteście razem. Związek na odległość w tym wypadku nie jest dobrym rozwiązaniem

Nowe znajomości

Będzie ich całe mnóstwo, wiele skazanych na zapomnienie. Bądź ostrożna w kontaktach z ludźmi, niestety za uśmiechami i sympatią często kryje się pustka i fałsz…jak wszędzie.. Ale…zdarzają się prawdziwe perły, przyjaźnie na lata, może na zawsze bez względu na dzielące was różnice religijne, kulturowe.  Zobaczysz, rozpoznasz swoje dusze pokrewne – one mimo innego koloru paszportu, mówią zawsze tym samym językiem.

Życie ekspatów oznacza zazwyczaj lepsze warunki bytowe, prestiż. Może być wspaniałą przygodą, ale może okazać się też porażką. Nie wszystkie kobiety odnajdują się w nowej rzeczywistości i nie pomaga tu elegancki dom z basenem. Niektórzy mogą pomyśleć, że to wręcz grzech mieć tak wiele i tęsknić za zwyczajnością…, więc niech ruszają i zmierzą się z życiem na kontrakcie. Ciekawe za czym zatęsknią najbardziej?


Malgorzata mueldner gosia awatarMałgorzata Mueldner

Mama Mikołaja, 4 kotów i psa. Ponad wszystko ceni sobie spokój domowego zacisza i ogródka, ale miewa zaskakujące przygody. Przed laty zaczynała  jako obiecujący pracownik dużej korporacji, a dziennikarzem została dzięki splotowi różnych okoliczności i ludzkiej życzliwości.


Lifestyle

Rusza XV edycja Konkursu Świat przyjazny dziecku! Komitet Ochrony Praw Dziecka rozpoczął nabór zgłoszeń do jubileuszowej edycji Konkursu

Redakcja
Redakcja
8 lipca 2016

LOGO_SPD_AKCEPT

Konkurs Świat przyjazny dziecku, którego organizatorem jest ogólnopolska organizacja Komitet Ochrony Praw Dziecka ma już piętnaście lat. W działania włączyło się setki firm produkujących, importujących i dystrybuujących produkty dla dzieci. Ocenionych zostało kilkaset przesłanych produktów, wyłonionych kilkadziesiąt zwycięzców, a wszystko po to by rosła liczba zadowolonych dzieci.

Tegoroczna edycja jest pod wieloma względami wyjątkowa – obok stałej Kapituły złożonej ze specjalistów, psychologów, pedagogów, ludzi kultury zostanie utworzona Mała Kapituła. Wyselekcjonowane produkty trafią do szkół i przedszkoli, gdzie zostaną poddane ponownej ocenie. Tym razem jednak ich przyjazność testować będą docelowi odbiorcy, czyli najmłodsi. Kolejną nowością jest rozpoczęcie owocnej współpracy z Międzynarodowymi Targami Zabawek i Artykułów dla dzieci, która pozwoli na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – rodziców, opiekunów, dzieci. Zaplanowano również stały kontakt z blogerami, którzy na łamach swoich stron i kanałów social media wezmą pod lupę wyróżnione w Konkursie produkty.

Po raz pierwszy zostanie ogłoszony internetowy plebiscyt, w którym przyznawana będzie nagroda publiczności – każdy będzie miał szanse zagłosować na swój ulubiony produkt/ofertę za pomocą konkursu online.

Konkurs jest najdłużej działającą inicjatywą tego typu a jedyną, zorganizowaną przez organizację pożytku publicznego. Ma cel nie tylko edukacyjny, ale i pomocowy. Środki finansowe, przekazywane przez firmy, są istotnym wkładem w działalność KOPD i skuteczną pomoc naszym podopiecznym.

W tym roku w Kapitule zasiądą:

Artur Barciś – aktor, reżyser. Występuje w teatrach całej Polski, na stałe w zespole teatru Ateneum. Ambasador wielu fundacji dobroczynnych

Beata Jewiarz – dziennikarka radiowa (Polskie Radio RDC), telewizyjna, aktorka, performerka. Autorka akcji społecznych, edukacyjnych i artystycznych

Mirosława Kątna  –  przewodnicząca  Zarządu Krajowego KOPD. Psycholog sądowy oraz kliniczny

Magdalena Łazarkiewicz – reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny, scenarzystka. Jej filmy były nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą

Justyna Marszałkowska-Jakubik – współpracownik dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, gdzie uczy Dietetyki

Dorota Mazurek – Dyrektor Wydawnictwa UNIT oraz Dyrektor Redakcji magazynu „Dziecko w Warszawie”

Robert Myśliński – autor bajek „Siedem supełków”, współautor (razem z żoną, Dorotą Zawadzką) książek; organizator spotkań i wykładów

Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy. Społeczny doradca u Rzecznika Praw Dziecka orazw Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz  –  pedagog, Szef Zespołu PR i Pozyskiwania Środków  KOPD

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka książek dla dzieci, a także scenariuszy spektakli teatralnych

Prof. Mieczysław Wasilewski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zajmuje się ilustracją, grafiką wydawniczą, plakatem

Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, „Super niania”, wykładowca uniwersytecki, ekspert; Działaczka na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspiera akcje „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję”, „Kocham reaguję”. Współautorka pomysłu Konkursu Świat przyjazny dziecku, aktywnie uczestnicząca w jego rozwoju

Anna Wakulak – wydawcza, redaktor naczelna „RYNKU ZABAWEK”. Z branżą zabawkarską związana od lat. Osoba z olbrzymią ekspercką wiedzą i doświadczeniem wydawniczym.

Honorowym członkiem Kapituły jest także Profesor Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, psycholog.

Od wielu lat patronem honorowym Konkursu Świat przyjazny dziecku jest Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. 


Partnerami XV edycji zostali: AKON Marketing Partners • blog Matka Tylko Jedna • czasdzieci.pl • Dziecko w Warszawie • miastodzieci.pl • Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME w Kielcach • ohme.pl • Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych • Radio Dla Ciebie • Rynek Zabawek magazyn branżowy • Świat zabawek SMYK

Wsparcie promocyjne zapewniają:

Branża dziecięca • qulturka.pl • Program Trzeci Polskiego Radia

Wsparcie finansowe zapewnił Strategiczny Partner KOPD firma Barlinek S.A, firma słynąca z tradycji , świetnych produktów, a jednocześnie doceniająca rolę ekologii w naszym życiu.

„W naszej działalności nie zapominamy o potrzebach innych, stąd nasza współpraca z KOPD czy Fundacją Fabryki Marzeń. Firma Barlinek słynie z naturalnych i prawdziwych produktów, idziemy też krok dalej sadząc drzewa, których w tym roku będzie już 13 mln w Polsce i za granicą. Chcemy działać odpowiedzialnie, stąd nasza dbałość o naturę, jak i przyszłe pokolenia. Zatem nie mogło zabraknąć nas przy takiej okazji, jak Konkurs Świat Przyjazny Dziecku”.

Dorota Karbowska-Zawadzka, Dyrektor Marketingu Barlinek.

Wsparcie zapewnia także:

Wiemy, jak trudno odnaleźć się w gąszczu propozycji kierowanych do dzieci – wybór jest ogromny. Misją Konkursu Świat przyjazny dziecku jest wychodzenie naprzeciw rodzicielskim rozterkom. Komitet Ochrony Praw Dziecka razem z gronem zaufanych specjalistów dokonuje selekcji i odznacza znakiem jakości tylko te produkty, które spełniają swoje podstawowe funkcje – są bezpieczne, wielofunkcyjne i rozwijające wyobraźnie. Zapraszamy wszystkich do budowania świata przyjaznego dzieciom, chcemy wesprzeć inicjatywy, które zasługują na uhonorowanie.

Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.

Zgłoszenia produktów/miejsc/inicjatyw/portali można nadsyłać do 2 listopada 2016 roku.

 

Informacje o Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne w Warszawie oraz 23 oddziały terenowe w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja pozarządowa świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.

Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl


Zobacz także

Fot. Unsplash / Bench Accounting

„Żadna tam odwaga! My jej nie mieliśmy, a Anka tym bardziej. Było ciężko!” Życie rakiem pisane. List Lucyny

Drobne akcesoria pomocne na pieszym szlaku

Ludzie inteligentni emocjonalnie zdobywają szczyty. Sprawdź, czym się wyróżniają