Psychologia Związek

Jak kochać kobietę, która przeżyła emocjonalne piekło

Redakcja
Redakcja
2 września 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Dziś coraz więcej i coraz bardziej otwarcie mówimy o ofiarach emocjonalnych nadużyć. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że przemoc emocjonalna jest zjawiskiem dość powszechnym w związkach. Jednak wciąż nie bardzo wiemy, jak postępować w stosunku do tych, którzy jej doświadczyli. Jak kochać kobietę, którą skrzywdzono, zawiedziono i wykorzystano?

1. Musisz jej powiedzieć, że jest godna miłości

Spotkała kiedyś na niewłaściwego faceta, tego, który uczynił jej życie nieszczęśliwym i który sprawił, że uwierzyła, że ​​nie jest „wystarczająco dobra”. Boi się, żeby te same rzeczy się nie powtórzyły. Daj jej czas na uzdrowienie i naucz ją, jak znowu kochać siebie. Powiedz jej, że jest piękna i wyjątkowa taka, jak jest i że nie chcesz, żeby się zmieniła, chyba że sama tego pragnie.

2. Wiedz, że jest bardzo ostrożna

Kiedy spędzasz trochę czasu ze sprawcą przemocy, ucz się chodzić na palcach. Teraz nie pozwoli ci łatwo wejść w jej życie, jeśli nie pokazujesz jej, jak bardzo się o nią troszczysz.

3. Czasami jest zdezorientowana

Bycie w niewłaściwym związku z pewnością pozostawiło głębokie blizny. Właśnie z tego powodu czasami będzie zdezorientowana. Przeszła przez piekło, więc potrzebuje trochę więcej czasu, aby uświadomić sobie, co jest jej priorytetem. Więc jeśli naprawdę zależy ci na niej, daj jej czas na podjęcie decyzji. I pamiętaj, wielkie rzeczy po prostu nie zdarzają się z dnia na dzień!

4. Jest niezwykle emocjonalna

Jeśli znasz jej historię, to wiesz również, że była częścią czegoś dramatycznego i złego. Z powodu tych wszystkich rzeczy jest bardziej emocjonalna niż inne dziewczyny. Możesz  zranić ją nawet to, kiedy mówisz coś swoim donośnym głosem. Małe rzeczy mogą zrujnować jej dzień. Więc jeśli chcesz ją zatrzymać, uważaj na te małe rzeczy, ponieważ one liczą się najbardziej.

5. Jest wojownikiem

Przeszła wiele, ale to ją wzmocniło. Nie jest tą samą dziewczyną, którą była wcześniej. Nie chce już być ofiarą i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby historia się nie powtórzyła.

6. Tym razem chce, żeby było inaczej

Chce wszystkiego, czego nie mogła mieć w poprzednim związku. Jej historia była pełna bólu, ale jeśli znajdzie człowieka, któremu może uwierzyć, i tego, który sprawi, że znowu będzie szczęśliwa, z pewnością będzie się go trzymać.

7. Ona chce, żebyś ją zaakceptował taką, jaka jest

Ma świadomość, że czasami jesteś zmęczony tym uczuciowym bałaganem. Ale w głębi duszy bardzo by chciała, żebyś po prostu został i walczył o nią.


Na podstawie: herway.net


Psychologia Związek

Zrób sobie test Kocha i narysuj drzewo

Redakcja
Redakcja
2 września 2018
Fot. iStock/Gawrav Sinha
 

Test drzewa  doktora Kocha wykonuje się jak każde inne ćwiczenie, podczas którego analizie poddawany jest nasz rysunek, kolory, które wybraliśmy, figury, które nakreśliliśmy. Te wybory i decyzje tworzą obraz naszej osobowości. Oznaczają również, na jakim etapie emocjonalnym się znajdujemy, mierzy naszą stabilność, obecność lub brak wewnętrznych konfliktów, wrażliwość a nawet zawartość naszej podświadomości.

Jak wykonać test drzewa

Potrzebne ci będzie kilka białych kartek, kredki i gumka. Narysuj drzewo – z korzeniami, pniem, gałęziami – dokładnie takie, jakie chcesz narysować w tym momencie. Masz na to od 10 do 30 minut.

Analiza rysunku (w uproszeczeniu)

Ziemia

Rysunek, w którym nie ma linii gleby lub korzeni, może wskazywać na brak stabilności emocjonalnej i osobistej jego autora. Niewspółmierne korzenie w kształcie promienia mogą być także wskaźnikiem problemów, ograniczeń emocjonalnych oraz problemów z nienawiścią.

Pień

 • Bardzo cienki: kojarzy się z bardzo wrażliwymi i delikatnymi ludźmi lub, z drugiej strony, może oznaczać obecność napięć lub zewnętrznych wymagań, które negatywnie wpływają na spokój i dobre samopoczucie rysującego.
 • Bardzo gruby pień: oznacza ludzi impulsywnych, o silnych emocjach i słabej zdolności do samokontroli.
 • Pień o normalnych proporcjach pokazuje wewnętrzną równowagę.
 • Pień zbudowany z lini prostej: osoba z umiejętnością abstrakcyjnego myślenia.
 • Pień z falistymi liniami: towarzyska, łagodna osoba, która nie ma problemów społecznych.
 • Pnie z rozszerzeniem, dziurami, punktami, które się wyróżniają: obecność lęków, urazów, zawarte emocje, zahamowania

Gałęzie

 • Gałęzie drzewa odzwierciedlają interakcję ze środowiskiem fizycznym i zewnętrznym. Podczas gdy korzenie i pień są bardziej związane ze światem wewnętrznym i emocjonalnym, zakłada się, że gałęzie reprezentują zupełnie inny poziom psychiczny.
 • Małe gałęzie: 9-latki zawsze rysują małe gałęzie, i to normalne. Może to oznaczać pewną niedojrzałość, związek z infantylnym światem.
 • Duże gałęzie: można powiedzieć, że osoba, która wykonała rysunek, ma wielką wyobraźnię, wielki entuzjazm, a nawet skłonności do narcyzmu.
 • Drzewo bez gałęzi: może to oznaczać, że osoba, która wykonała rysunek, ma problemy z samorozwojem.
 • Gałęzie spiralne: może to być osoba komunikatywna, z wyczuciem smaku, delikatna.
 • Gałęzie w postaci szprych lub patyków: uparta, impulsywna osoba, skrywająca w sobie nienawiść lub trudne uczucia
 • Gałęzie z liśćmi: otwartość, wrażliwość na naturę i świat zwierzęcy.
 • Gałęzie z owocami: osoba mająca jasne cele do osiągnięcia i pragnąca zaspokoić przede wszystkim swoje potrzeby.

Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia Związek

7 typów toksycznych przyjaciół. Chyba każdy z nas kogoś takiego poznał

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 września 2018
Fot. iStock / AleksandarNakic

Fałszywi przyjaciele są jak ciemna strona księżyca. Na początku pociągają nas swoim urokiem i życzliwością, a potem pokazują się z tej drugiej, gorszej strony i pojawia się rozczarowanie. Nie każda przyjaźń przynosi nam samo dobro, wsparcie i poczucie zrozumienia. 

7 typów toksycznych przyjaciół

1. Wspinacz społeczny

Jednym z pierwszych fałszywych przyjaciół, których spotykamy na początku życia, jest „społeczny alpinista”. Znajdziemy go w szkole podstawowej, na uczelni, w liceum, no i oczywiście w naszych zawodowych środowiskach.

Wspinacze społeczni to ci, którzy tworzą więzy przyjaźni tylko z jednego powodu: wspiąć się jak najwyżej po drabinie społecznej. Już w szkole szukają bliskości z najbardziej „popularnymi” uczniami lub tymi, którzy mają najlepsze oceny. Później, w kontekście zawodowym, nie mają żadnych skrupułów, by upokarzać innych i manipulować nimi, aby dopiąć swego celu. Brrr…

2. Przyjaciel, który jest przy tobie w dobrych czasach i znika w  tych złych

Mowa o tych ludziach, którzy są zawsze obecni w czasach naszych sukcesów i dobrego samopoczucia. Jednak gdy pojawia się problem lub doświadczamy jakiejś złej sytuacji, wtedy, kiedy chcielibyśmy otrzymać wsparcie i zainteresowanie, znikają.

3. Ten, kto stale szuka błędów i potknięć i stale cię osądza

Prawdziwy przyjaciel sprawia, że ​​czujemy się dobrze w jego obecności. Po spotkaniu z toksycznym przyjacielem, zazwyczaj boli cię głowa… To on stale uświadamia ci, jak daleko ci do doskonałości, podważa twoje decyzje i krytykuje wybory.

4. Zazdrośnik

„Zawsze robisz wszystko dobrze”, „te rzeczy nigdy ci się nie przydarzają”, „zawsze masz szczęście” … Twój przyjaciel nie tylko jest zazdrosny, ale ma również bardzo niską samoocenę, co sprawia, że jego interakcje z innymi są niezdrowe.

5. Ten, który chce, żeby ci się dobrze powodziło, ale nie lepiej niż jemu

To taki typ przyjaciela, który motywuje nas do prześcignięcia samych siebie w celu odniesienia sukcesu, ale kiedy już docieramy do wymarzonego celu, zamiast czuć się szczęśliwym z powodu naszego szczęścia, dystansuje się lub obraża na amen.

6. Rywal przebrany za „najlepszego przyjaciela”

Zawsze chce mieć coś lepszego niż ty, zawsze musi być „oczko wyżej”. Jest jak twój cień.

7. Manipulator

Manipulujący  przyjaciel to ten dyskretny, ale nieubłagany okaz, który prawie bez naszej wiedzy przywiązuje do nas kukiełkowe druty, aby mógł przez jakiś czas robić to, co chce. Czasami ucieknie się do obwiniania, emocjonalnego szantażu lub oszustwa. Krótko mówiąc, użyje on nieskończonej liczby makiawelicznych strategii, aby dotrzeć do ciebie i osiągnąć to, czego chce, w każdej chwili.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Czy rozwód sprawia, że mężczyźni częściej popełniają samobójstwo? A co, gdyby się nad tym głębiej zastanowić

Pięciu cichych zabójców udanych związków. Często o nich zapominamy

Seks jest dobry na wszystko? Są sytuacje, kiedy rozwiązać problem może właśnie łózko!