Go to content

Empatka i Narcyz: 14 etapów przeklętego związku

Fot. iStock/stsmhn

Niektóre relacje działają, a inne nie. Jest jednak wiele takich, które są skazane na porażkę od samego początku, a związek między Empatką a Narcyzem jest właśnie jedną z nich. Ci dwoje są tak daleko od siebie, że ich związek umiera, zanim się na dobre zacznie. Związek między Narcyzem a Empatką zaszkodzi Empatce do tego stopnia, że nie będzie już wiedziała, kim jest.

Przeciwieństwa się przyciągają, ale to nie znaczy, że związek się uda. Nie warto nawet próbować, ponieważ zniszczenie będzie wszystkim, co nastąpi.

14 etapów przeklętego związku empatki i narcyza

1. Narcyz zauważa Empatkę, a Empatka natychmiast się do niego przyciąga. Empatka szybko się zakochuje, gdy ktoś naprawdę rozpala jej płomień. Narcyz nie musi więc ciężko pracować, aby rozwinąć właściwą więź z Empatką.

2. Empatka wierzy, że znalazła tego jedynego. Naprawdę wierzy, że prawdziwa miłość jest w końcu w zasięgu ręki. Narcyz karmi się tą iluzją, sprawiając, że Empatka czuje się niesamowicie.

3. Narcyz naprawdę włoży sporo wysiłku w uwiarygodnienie tej relacji. Empatka uwierzy, że jej wartości i pragnienia mają znaczenie i są ważne dla narcyza. Narcyz oszukał wszystkich.

4. W miarę upływu czasu Narcyz zacznie zużywać zasoby emocjonalne Empatki. Ona zaczyna czuć się źle sama ze sobą.

5. Empatka zrobi wszystko, co w jej mocy, aby spróbować uspokoić Narcyza, rozwiązując wszelkie problemy i słuchając bez zadawania pytań. Empatka jest dawcą i tak właśnie działa w tym związku.

6. Narcyz bierze i bierze, dopóki Empatka nie znajdzie się w punkcie krytycznym. Dobre, czyste serce, takie jak jej, skończy się złamaniem. Empatka zaczyna kwestionować wszystko.

7. Związek obraca się wokół Narcyza, a on sprawia, że Empatka czuje się tak, jakby wszystko było jego winą. Empatka boi się wstać i walczyć, więc po prostu siada i bierze to, co on jej daje. Empatka wolałby być lubiana niż nielubiana, to jest jej prawdziwa słabość.

8. Narcyz stale zyskuje coraz większą kontrolę, a Empatka wkłada wszystkie swoje wysiłki by on ją kochał. I chociaż bardzo na to pracuje, on ją zostawia.

9. Narcyz wraca do domu, więc Empatka próbuje zawalczyć o siebie. To z kolei powoduje, że Narcyz przełącza się w tryb ofiary. Zaczyna odwracać kota ogonem. Nadal ma kontrolę, a Empatka czuje się jeszcze gorzej, osaczona i uwięziona.

10. Po tygodniach lub w niektórych przypadkach dłużej, walki i kłótni Empatka w końcu zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje. Zauważa, jak wiele z tego, kim jest, zostało utracone. Wtedy Empatka zaczyna się wstydzić.

11. Gdy Empatka będzie kontynuowała, dowie się, że nie każdemu, w kim się zakocha, można zaufać i że jej potrzeby również mają znaczenie. Narcyz zauważa zmianę, więc postanawia coś z tym zrobić.

12. Nasza Empatka postanawia się wyprowadzić i znajduje pocieszenie u swoich wspierających przyjaciół i rodziny. Jeśli nie ma takiego wsparcia, musi sama coś wymyślić. Narcyz próbuje naprawić sytuację, oczywiście po raz kolejny kłamiąc, aby odzyskać Empatkę.

13. Kiedy odzyskanie Empatki okazuje się trudne, Narcyz zaczyna szukać nowej ofiary. Empatka musi pozbierać kawałki, na które została rozbita i spróbować skleić je z powrotem.

14. Empatka po czasie będzie silniejsza i nie będzie musiała ponownie znosić tego rodzaju bólu, a Narcyz utknie, powtarzając ten sam cykl.

Wszyscy musimy być ostrożni co do tego, kogo wpuszczamy do naszego życia. To, że ktoś wydaje się doskonały, nie oznacza, że taki jest.