Go to content

Czym jest zdrada dla mężczyzn, a czym dla kobiet? Są kwestie, w których bardzo się różnimy

Fot. iStock/martin-dm

Istnieje przeświadczenie, że jeśli kobieta zdradza, to najprawdopodobniej odejdzie od „pierwszego” partnera czy męża, zakończy tę relację i rozpocznie nową. Mężczyźni zdradzając, częściej chcą utrzymać oba związki, nie potrafiąc wybrać między dwiema kobietami. Dzieje się tak dlatego, że mamy zupełnie inne podejście do kwestii związanych z seksem i miłosnymi relacjami – uważają psycholodzy.

Niezależnie od tego, jakie są nasze osobiste doświadczenia w kwestii seksu i zdrady, badania wykazały, że mężczyźni idąc z kobietą inną niż swoja partnerka do łóżka, nie muszą być z nią emocjonalnie związani. Kobiety, o wiele częściej niż panowie (choć również nie zawsze), muszą kochać lub się zakochać by uprawiać seks, i nawet jeśli wydaje się nam, że to stereotyp – tak mówią statystyki.

Panie również, o wiele częściej niż panowie nadają olbrzymie znaczenie zdradom „emocjonalnym”, czyli takim, w których teoretycznie „do niczego nie doszło”, ale w ich sercach i umysłach, wydarzyło się „wszystko”. Mężczyźni w zdradzie szukają głównie zaspokojenia potrzeb seksualnych, a nie intelektualnego, intymnego połączenia. Oczywiście, wielu z nich zdarza się zakochać w kimś innym niż partnerka, ale dla większości niewierność jest jedynie oportunistyczną, głównie seksualną, atrakcją, która w ich mniemaniu nie ma żadnego wpływu na „legalny” związek, w którym się znajdują.

W trakcie badań niewierni panowie mówili, że są ze swoimi partnerkami bardzo szczęśliwi, że je kochają, a wspólne życie seksualne jest wspaniałe i nie zamierzają zakończyć tej relacji, ze względu na zdradę, której się dopuścili.

Panie o wiele rzadziej reprezentują taki pogląd na niewierność. Dla większości z nich, poczucie intymności i emocjonalnej bliskości są równie ważne, o ile nie ważniejsze, niż sam seks. O wiele częściej również, zdradzając, są w stanie porzucić dotychczasowego partnera, zakochać się bez pamięci i zmienić swoje życie. Natychmiast.

Cóż, paniom należy chyba w takim razie życzyć emocjonalnego i seksualnego spełnienia w związku, a zdradzającym panom… wyrozumiałych partenerek?


Na podstawie: psychologytoday.com