Lifestyle Psychologia Związek

Czym jest zdrada dla mężczyzn, a czym dla kobiet? Są kwestie, w których bardzo się różnimy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 września 2017
Fot. iStock/martin-dm
 

Istnieje przeświadczenie, że jeśli kobieta zdradza, to najprawdopodobniej odejdzie od „pierwszego” partnera czy męża, zakończy tę relację i rozpocznie nową. Mężczyźni zdradzając, częściej chcą utrzymać oba związki, nie potrafiąc wybrać między dwiema kobietami. Dzieje się tak dlatego, że mamy zupełnie inne podejście do kwestii związanych z seksem i miłosnymi relacjami – uważają psycholodzy.

Niezależnie od tego, jakie są nasze osobiste doświadczenia w kwestii seksu i zdrady, badania wykazały, że mężczyźni idąc z kobietą inną niż swoja partnerka do łóżka, nie muszą być z nią emocjonalnie związani. Kobiety, o wiele częściej niż panowie (choć również nie zawsze), muszą kochać lub się zakochać by uprawiać seks, i nawet jeśli wydaje się nam, że to stereotyp – tak mówią statystyki.

Panie również, o wiele częściej niż panowie nadają olbrzymie znaczenie zdradom „emocjonalnym”, czyli takim, w których teoretycznie „do niczego nie doszło”, ale w ich sercach i umysłach, wydarzyło się „wszystko”. Mężczyźni w zdradzie szukają głównie zaspokojenia potrzeb seksualnych, a nie intelektualnego, intymnego połączenia. Oczywiście, wielu z nich zdarza się zakochać w kimś innym niż partnerka, ale dla większości niewierność jest jedynie oportunistyczną, głównie seksualną, atrakcją, która w ich mniemaniu nie ma żadnego wpływu na „legalny” związek, w którym się znajdują.

W trakcie badań niewierni panowie mówili, że są ze swoimi partnerkami bardzo szczęśliwi, że je kochają, a wspólne życie seksualne jest wspaniałe i nie zamierzają zakończyć tej relacji, ze względu na zdradę, której się dopuścili.

Panie o wiele rzadziej reprezentują taki pogląd na niewierność. Dla większości z nich, poczucie intymności i emocjonalnej bliskości są równie ważne, o ile nie ważniejsze, niż sam seks. O wiele częściej również, zdradzając, są w stanie porzucić dotychczasowego partnera, zakochać się bez pamięci i zmienić swoje życie. Natychmiast.

Cóż, paniom należy chyba w takim razie życzyć emocjonalnego i seksualnego spełnienia w związku, a zdradzającym panom… wyrozumiałych partenerek?


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle Psychologia Związek

Co starsza może poradzić młodszej? 20 prostych prawd, których dowiesz się od kobiet po 50-tce

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 września 2017
Fot. iStock/Georgijevic
 

Czy wiecie, że po 50-tce, wiele z nas, kobiet, doświadcza czegoś, co można by nazwać przebudzeniem? To taki punkt zwrotny, moment, w którym uświadamiasz sobie, co jest tak naprawdę ważne. Moment, w którym do ciebie również, że czas płynie i naprawdę nie ma sensu poświęcać cennej energii i emocji  na rzeczy tego niewarte. Na ludzi, niewartych naszych uczuć i zaangażowania.

Warto czerpać z wiedzy tych, którzy mogą już w jakiś sposób przeanalizować swoje życie, stracone i wykorzystane szanse, miłości, przyjaźnie, to, co można lub trzeba zmienić, decyzje, które trzeba podjąć jak najszybciej.

20 zasadniczych prawd, od starszej dla młodszej

1.Bądź dla siebie samej priorytetem

2. Zobowiąż się do prowadzenia zdrowego trybu życia (eliminuj stres)

3. Otaczaj się przyjaciółmi i rodziną, ludźmi, którzy cię kochają i wspierają Twój rozwój (odetnij się od „wampirów energetycznych”)

4. Naucz się mówić „nie”

5. Nie używaj słowa „powinnam”

6. Naucz się automatycznie zastępować negatywne myśli pozytywnymi

7. Kochaj i akceptuj samą siebie

8. Opracuj codzienną praktykę wdzięczności (bo jest tyle rzeczy, za które możesz być wdzięczna)

9. Pracuj nad samoświadomością

10. Weź odpowiedzialność za swoje życie

11. Uwierz w swoje zdolności

12. Przestań martwić się tym, co inni myślą o tobie

13. Naucz się słuchać

14. Patrz na świat oczami odkrywcy – odrywaj go i dawaj się mu zaskoczyć

15. Praktykuj przebaczenie (dla siebie samej)

16. Rozwijaj swoją kreatywność, próbuj nowych rzeczy, odkrywaj talenty

17. Spędzaj czas na łonie natury

18. Praktykuj uważność – zauważaj

19. Zacznij kreować życie swoich marzeń

20. Nie traktuj się zbyt poważnie 

Niech te prawdy uratują i was, pomogą wam przestać trwonić czas, martwić się na zapas, odzyskać poczucie harmonii i pewności siebie.

 


Lifestyle Psychologia Związek

Powtarzasz dziecku, że jest mądre? Oto co może się z nim stać

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
27 września 2017
Fot. iStock/skynesher

Powszechnie wiadomo, że pochwały pomagają dzieciom budować pewność siebie. Cała sztuka polega jednak na tym, by robić to w odpowiedni sposób. Zdaniem psychologów, jedna z najpopularniejszych pochwał może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mówisz do swojego dziecka, że jest mądre? Teraz przestaniesz.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto postanowili sprawdzić, jaki wpływ na grupę trzystu trzylatków i pięciolatków mają pochwały. Dzieci wzięły udział w grze karcianej, polegającej na zgadywaniu. Badacze obiecali maluchom, że jeśli uda im się poprawie odpowiedzieć trzy razy z rzędu, dostaną nagrodę. Dzieci podzielono też na trzy grupy – pierwszą chwalono słowami „jesteś mądry”, drugą chwalono za konkretne czynności, a trzecia nie otrzymywała żadnych pochwał. Ponieważ gra była ustawiona, po kilku rundach wszystkie dzieci miały taką samą liczbę trafień zarówno poprawnych, jak i błędnych. Wtedy badacze opuścili na chwilę pomieszczenie. Maluchy obserwowano na kamerach. Okazało się, że dzieci z pierwszej grupy były bardziej skore do oszukiwania, niż maluchy z dwóch pozostałych grup.

Eksperyment udowodnił, że chwalenie dziecka zbyt ogólnikowo, bez podania konkretnych przykładów, powoduje, że dzieci nieustannie chcą udowodnić swoją „mądrość”, cokolwiek ona oznacza. Choć rodzicom wydaje się, że w ten sposób nie mogą wyrządzić dziecku krzywdy, są w błędzie. Jak wynika z eksperymentu naukowców z Toronto, maluchy będą próbować oszukiwać i kłamać, by tylko nie zawieść rodziców i udowodnić, że są tak mądre i zdolne, jak mówią im opiekunowie.

Wniosek? Należy chwalić dzieci jak najczęściej, ale zawsze dokładnie trzeba wytłumaczyć, za co.


 

Źródło: Psychological Science/Business Insider


Zobacz także

Wiesz, co odbiera ci radość życia? Stres. Naucz się nad nim panować. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”

Psychologia barw. Jaki kolor wzbudza agresję, jaki uspokaja?

Rozwiązanie konkursu Uśmiechologia