Go to content

Jest jeszcze lepsza niż myślałyśmy – robi dobrze nie tylko sylwetce, ale i sercu!

Photo by Simona Roubkova on Unsplash

Okazuje się, że popularna deska, oprócz opiewanych już po wielokroć zalet (wzmacnia mięśnie pleców, ramion, brzucha i pośladków), ma jeszcze jedną – jest dobra dla naszego serca. 

Deska (plank) to klasyczne ćwiczenie siłowe, polegające na podtrzymywaniu ciężaru ciała na przedramionach i palcach stóp. Poleca się je osobom, które chcą wzmocnić mięśnie grzbietu, brzucha i ramion. Okazuje się, że wykonując ją wzmacniamy jeszcze jeden mięsień – sercowy!

„Im dłużej trzymasz ciało w pozycji deski – najlepiej co najmniej 60 sekund – tym mocniej twoje serce pracuje, aby wysłać do mięśni potrzebną im dotlenioną krew” – mówi w rozmowie z serwisem „Well&Good” kardiolog dr Satjit Bhusri.

Jak wzmocnić intensywność deski?

Żeby serce biło jeszcze mocniej możemy spróbować urozmaicić to ćwiczenie. Oto przykładowe sposoby:

  1. Unoś naprzemiennie raz lewą, raz prawą nogę.
  2. Odstawiaj naprzemiennie nogi do boku.
  3. Przyciągaj raz lewe, raz prawe kolano do łokcia. W tym wariancie ćwiczenia nie podpieraj ciężaru ciała na przedramionach, ale na wyprostowanych ramionach i dłoniach.
  4. Możesz też wykonać „spacer”. Ułóż ciało w pozycji deski, opierając się na wyprostowanych ramionach i wykonaj „krok” w bok, przenosząc prawą rękę i nogę do boku, a następnie dołączając lewą rękę i nogę.

Jak prawidłowo zrobić deskę?

Pozornie proste ćwiczenie wymaga jednak techniki. Poniżej filmik i porada Ewy Chodakowskiej:

„Przechodzimy z klęku podpartego na łokcie, które układamy dokładnie pod barkami w jednej linii. Doklejamy całe przedramiona do maty. Następnie układamy pozycję ciała w linii prostej, opierając się na przedramionach i palcach stóp. Przy tym ćwiczeniu napinamy mięśnie brzucha – wyobraź sobie, że chowasz miednicę pod siebie. Zbliżasz pępek do kręgosłupa. Spinamy przy tym maksymalnie pośladki”