Go to content

Czy przyjęcie tabletki „dzień po” może wpłynąć na miesiączkę?

tabletki „dzień po”

Antykoncepcja ratunkowa, znana również jako tabletka „dzień po”, ma za zadanie hamować owulację, w ten sposób chroniąc kobietę przed zajściem w ciążę. Może jednak mieć również skutki uboczne, w tym m.in. wpływać na miesiączkę. Jaki wpływ na okres mogą mieć tabletki „po” i czy to zawsze one odpowiadają za zaburzenia dotyczące miesiączki?

Czym jest tabletka „dzień po”? Kto może wypisać receptę?

Antykoncepcyjne środki awaryjne, zwane popularnie tabletkami „po”, czy też „dzień po” , to produkty stosowane w uzasadnionych przypadkach w celu ochrony przed ciążą. Nie powinny jednak stanowić głównej metody antykoncepcyjnej, ale mogą pomóc, gdy podstawowe zabezpieczenie przed ciążą zawiedzie lub go zabraknie. Tabletki „po” nie mają działania wczesnoporonnego i nie przerywają ciąży już istniejącej – tylko nie dopuszczają, by do tej ciąży doszło. Ważne jest, by odpowiednio szybko je zażyć, zanim jeszcze dojdzie u kobiety do owulacji.

Zarówno tabletka „dzień po” Escapelle, jak i ellaOne można kupić w Polsce wyłącznie posiadając wystawioną przez lekarza e-receptę. Do jakiego lekarza zgłosić się, gdy będzie potrzebna recepta na tabletkę „dzień po”? Kto może wypisać ją najszybciej? Okazuje się, że nie trzeba zgłaszać się do ginekologa, ponieważ receptę może wystawić każdy lekarz z uprawnieniami, także zdalnie, czego przykładem jest tabletka dzień po na TabletkaDzienPo.pl. Oczywiście wcześniej lekarz zobligowany jest do tego, by sprawdzić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej kobiety, a służy do tego wywiad medyczny.

Tabletki „dzień po” a okres – co trzeba wiedzieć?

Podstawowy mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej polega na hamowaniu owulacji, aby nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Tabletka „dzień po” może jednak mieć też skutki uboczne, a jednym z nich faktycznie są zaburzenia miesiączkowania. Przyjęcie antykoncepcji awaryjnej może zatem wpłynąć na następną miesiączkę i to w różnorodny sposób, chociaż – jak to bywa przy działaniach niepożądanych leków – nie u każdego problem się pojawi. Jak pigułka „po” może wpłynąć na okres?

  • Okres po tabletce „po” może pojawić się później, czyli możliwe jest, że nie wystąpi w spodziewanym terminie tylko kilka dni później.
  • Miesiączka może również pojawić się nieco szybciej niż w planowanym terminie.
  • Nie są wykluczone zmiany intensywności krwawienia miesiączkowego, w tym zarówno krwawienie mniej intensywne, jak i nieco bardziej obfite.

Zmiany dotyczące miesiączki są jednak zazwyczaj czasowe i nie obejmują kolejnych cykli menstruacyjnych.

Opóźnienie okresu a tabletki „dzień po”

Nie zawsze za opóźnienie miesiączki odpowiada tabletka „dzień po”, a okres może nie pojawić się na czas również w związku działaniem różnorodnych czynników. Co, zamiast tabletki „dzień po”, może wpłynąć na przesunięcie okresu? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to ciąża, a biorąc pod uwagę, że żadna metoda antykoncepcyjna (nawet pigułki „po”) nie daje 100% ochrony, jest to prawdopodobne. Jeśli okres opóźnia się o więcej niż 5 dni, zaleca się wykonanie testu ciążowego i kontrolną wizytę u ginekologa.

Do opóźnienia miesiączki przyczynić się mogą również inne czynniki, w tym, chociażby stres, przemęczenie, nieprawidłowa dieta i zbyt drastyczne odchudzanie. Problem może również stanowić zbyt intensywna aktywność fizyczna, choroba, a nawet podróż i wiele innych kwestii bardziej lub mniej od kobiety zależnych. Jeśli zatem pacjentka ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, powinna skonsultować się z lekarzem, który skieruje ją na odpowiednie badania.