Związki z reguły nie są łatwe, choć na początku miłość może wydawać się nieograniczona, a wszystkie różnice między zakochanymi nieistotne. Później, wraz z pogłębianiem relacji i bliższym poznaniem, coraz ciężej może przychodzić nam akceptowanie wad drugiej osoby, innych wizji na wspólną przyszłość czy stawianie czoła trudnościom ze spełnieniem swoich oczekiwań. Nadchodzi czas kompromisów, ustępstw i dostosowywania się, które dzięki obopólnemu zaangażowaniu zwykle prowadzą do satysfakcjonującego porozumienia. I choć niekiedy nie możemy dogadać się z partnerem bardzo podobnym do nas, prawdziwe wyzwanie stanowi związek z osobą, u której zidentyfikowano osobowość borderline. Wówczas nasuwa się pytanie: czy miłość faktycznie może przetrwać wszystko?
Czy borderline potrafi kochać?
Osoby, u których zdiagnozowano zaburzenie osobowości typu borderline (BPD), prezentują specyficzny wzór zachowań i emocji, często też doświadczają nagłych wahań nastroju, które ciężko przewidzieć i kontrolować. W wielu przypadkach mają trudności w radzeniu sobie z silnymi emocjami, których intensywność często staje się dla nich przytłaczająca. Bez wątpienia potrafią kochać, okazywać swoją sympatię i oddanie innym jednak… często z poczucia uwielbienia szybko przechodzą do gniewu i agresji, smutku i lęku, których przejaw można zaobserwować w ich skłonności do wybuchów i konfliktów. Borderline odczuwają bowiem strach przed porzuceniem, towarzyszy im niepewność i skłonność do podejrzeń o zdradę czy nieodwzajemnione uczucia. Chcą czuć się ważne i kochane, choć druga osoba nie zawsze może poświęcić im maksimum swojej uwagi i miłości. Każdy ma przecież, oprócz związku, inne sfery życia, o które musi zadbać. Jeśli zastanawiasz się czy masz kontakt z BPD sprawdź nasz artykuł: Czy twój partner ma zaburzenia borderline? Odpowiedz na 18 pytań i zastanów się, czy chcesz ratować związek
Związek z osobą chwiejną emocjonalnie
Trudności w kontrolowaniu uczuć, rozumieniu ich i rozsądnym podejściu do konfliktów często są dla partnerów osób z borderline uciążliwe. Relacja opiera się na wzlotach pełnych chwil uniesienia i szczęścia oraz upadkach, za które borderline zazwyczaj obwinia drugą osobę. Wynika to ze skłonności do przenoszenia trudnych uczuć na ukochanego lub ukochaną, z którymi nie umieją sobie radzić. Łatwiej jest im rozładować napięcie, niestety w niezbyt zdrowy sposób. Związek z borderline jest burzliwy i pełen zawirowań, jednak całkowicie możliwy do stworzenia, choć komunikacja w tej relacji często stanowi ogromne wyzwanie – sposób postrzegania sytuacji przez osobę niestabilną emocjonalnie jest zwykle zniekształcony i błędnie interpretowany. Można sobie z tym jednak skutecznie radzić, dzięki chęci zmiany i wspólnej pracy.
Borderline – rozstania i powroty
Związek z osobą borderline wymaga cierpliwości i zrozumienia u partnera, jednak ich pokłady, nawet pomimo największych starań, niekiedy ulegają wyczerpaniu. Przyczyną rozstań często są błędne interpretacje zachowań przez osoby niestabilne czy zrzucanie odpowiedzialności za pojawienie się u trudnych uczuć na innych. Borderline są bowiem nadwrażliwe na najmniejsze gesty i postępowanie, które mogłoby wskazywać na odrzucenie czy obojętną postawę. To wywołuje u nich uczucie strachu, gniewu i stymuluje agresywne zachowania, które wynikają z reakcji obronnej na bolesne doznania i wrażenie, że osoba z BPD nie jest wystarczająco dobra lub nie zasługuje na miłość. Rozstanie pozwala jej bronić się przed złym samopoczuciem, stawiając siebie w roli ofiary i oskarżając partnera o złe traktowanie. Ze względu na impulsywność – cechę charakterystyczną dla osobowości borderline – często dochodzi do podejmowania decyzji pod wpływem chwili, na przykład nagłego zerwania.
Borderline – długoterminowy związek
Osoby z BPD wykazują zestaw indywidualnych cech i często, pomimo trudnych zachowań, są także wyjątkowo opiekuńcze i czułe, a relacje z nimi często uznaje się za romantyczną. Dzięki zaangażowaniu i wspólnej pracy partnerów, a także dostępnym metodom terapeutycznym i odpowiedniemu wsparciu możliwe jest uzyskanie stabilności emocjonalnej i zbudowanie długoterminowej, zdrowej relacji. Narzędzia pomocnicze pozwalają osobom z borderline skutecznie radzić sobie z objawami zaburzeń i reagować na różne emocjonalne sytuacje rozsądnie, dzięki właściwej ocenie i prawidłowej interpretacji.