Go to content

7 powszechnych mitów o tym, dlaczego pary przestają uprawiać seks

fot. Mike von MTt/Unsplash

Seks może być spoiwem, które spaja związek. A kiedy ten szczególny rodzaj intymności szwankuje, może sprawić, że będziesz czuć się w związku coraz gorzej. Zastanawiasz się, czy nie jesteś już dla niego atrakcyjna, czy nie jesteś już seksowna, a nawet czy jeszcze go kochasz. Żadna z tych odpowiedzi prawdopodobnie nie będzie prawdziwa.

Oto 7 powszechnych mitów na temat tego, dlaczego pary przestają uprawiać seks

Mity są szkodliwe. Seks może być prosty na początku naszego związku, ale staje się coraz bardziej skomplikowany, gdy dorastamy razem jako para. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pary przestają uprawiać seks, musisz zrobić krok wstecz i wziąć pod uwagę wszystkie mity, które zostały ci sprzedane na temat seksu. Ponieważ to błędne przekonania powodują więcej szkód, niż długość związku, twoja płeć, twój wiek lub etap, na jakim jesteś w życiu.

Mit nr 1. Miłość się wypaliła

Często wierzymy, że dobry związek to dużo pożądania i seksu, bez względu na to, jak długo jesteśmy razem. Że jeśli twoje pragnienie spada i rzadko masz ochotę na seks, musi to oznaczać, że to koniec. Ale to mit.

Popęd seksualny nie jest biologicznym popędem, takim jak głód lub pragnienie – to emocja, na którą wpływają różne rzeczy. Oznacza to, że zanim przejdziesz do wniosków, które doprowadzą cię do zakończenia związku, najpierw oceń swoją sytuację na chłodno. Jest przecież wiele czynników, które mogą powodować brak zainteresowania seksem u ciebie albo u twojego partnera.

Na przykład, czy istnieją zmiany biologiczne i medyczne, takie jak nowy hormonalny środek antykoncepcyjny lub przewlekły ból, spowodowany chorobą? Zmiany psychologiczne, takie jak stres, lęk, depresja lub poczucie niepewności? Lub zmiany w związku, takie jak ciągłe kłótnie lub poczucie emocjonalnego dystansu.

Kiedy zaczniesz rozumieć, jak złożone jest pożądanie, będziesz w stanie uwolnić się od mitu, że niskie libido równa się utraconej miłości. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że w grę wchodzi wiele rzeczy, a niektóre z nich mogą nawet nie mieć związku z samym seksem.

Mit nr 2. Twój związek skazany jest na porażkę

Niektóre pary powiedziałyby ci, że nie uprawiają seksu dlatego, że ich związek się skończył. I chociaż prawdą jest, że związek bez seksu może oznaczać koniec, jest to również trochę mit. Niski popęd seksualny nie jest znakiem, że powinni zrezygnować ze związku- w rzeczywistości jest to oznaka naprawdę solidnego zaangażowania, o które warto walczyć. Jak to?

W początkowych fazach związku często chcemy dużo seksu, chcemy się kochać przez cały czas. To wszystko przez to szalone zauroczenie, które czujemy wtedy właściwie non stop. Chcemy być blisko, cały czas czuć tę drugą osobę. Ale około sześciu miesięcy do dwóch lub pięciu lat w związku, większość przestaje czuć się tak wciąż podniecona i dorasta do nowej fazy – fazy przywiązania.

Tak więc, jeśli twój popęd seksualny spadł po kilku latach, w rzeczywistości jest to bardziej powód do radości niż znak ostrzegawczy. Oznacza to po prostu, że osiągnęliście to solidne przywiązanie, za którym tak wielu tęskni. Czy to oznacza, że już nigdy nie będziecie chcieli seksu? Nie, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby odzyskać swoje pragnienie.

Mit nr 3. Kiedy pojawiają się dzieci, seks schodzi na dziesiąty plan

Nic nie zabija romantycznego tak dobrze, jak wymiotujące na ciebie albo wydzierające się za ścianą dziecko. Jednak pojawienie się na świecie dzieci nie musi oznaczać końca życia seksualnego. Tak jak faza przywiązania powoduje zmiany w pożądaniu i naszych priorytetach – tak samo robią to rodzące się dzieci.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy seks jest dla ciebie teraz ważny. A wcale nie musi być! Czasami po prostu nie chcesz seksu. Sztuczka polega na tym, że opierasz swoją decyzję na osobistych preferencjach swoich i partnera, a nie na micie, który stanowi, że nikt nie prowadzi aktywnego życia seksualnego w kiedy rodzą mu się dzieci. Bo to po prostu nieprawda.

fot. nd3000/iStock

Mit nr 4. Kobiety tak naprawdę nie lubią seksu

To mit, mocno zakorzeniony w historii. Długie lata kobiece pragnienie zaczęło być postrzegane jako coś obscenicznego i chorego. Kolejnym filarem tego mitu jest przekonanie, że skoro kobieta nie ma orgazmu, to znaczy, że nie lubi uprawiać seksu. Konkretnie chodzi tu o kwestię penetracji czyli o orgazm pochwowy. A wiadomo, że nie wszystkie kobiety potrafią go osiągnąć bez dodatkowej stymulacji łechtaczki.

Może po prostu trzeba porozmawiać i wspólnie pomyśleć, co zmienić, żeby obie strony mogły z seksu czerpać przyjemność.

Mit nr 5. Z wiekiem poziom libido spada

Proces starzenia oczywiście ma wpływ na nasze zdrowie, również to seksualne. Zmiany w pożądaniu spowodowane menopauzą i zwiększona „nieprzewidywalność” erekcji to tylko niektóre z trudności, z którymi możemy się spotkać. Jednak starzenie się nie usuwa pożądania seksualnego ani podniecenia. Może to natomiast uczynić… wiara w ten mit. Seks jest dla ludzi ważny, niezależnie od tego, ile mają lat.

Myślenie o seksie, czy jego braku, w kategoriach wieku nikomu nie służy. Powoduje tylko przekonanie, że powinniście się poddać, a wcale tak nie powinno być! Wspaniały seks jest dostępny dla wszystkich, bez względu na to, ile mają lat.

Mit nr 6. Biologia sprawia, że mężczyźni chcą ciągle nowych partnerek seksualnych

Nowość jest ekscytująca. Również w kontekście naszego apetytu seksualnego. Uprawianie takiego samego seksu, w ten sam sposób latami, może zdecydowanie zmniejszyć pożądanie. I w pewnym sensie jest to idealna odpowiedź na pytanie: dlaczego pary przestają uprawiać seks.

Ale tak naprawdę nie chodzi o to, że żeby pożądanie wróciło, potrzebny jest nowy partner/partnerka. Nowość to też nowe, inne podejście do seksu. Utracone pożądanie można odzyskać. Jeśli jesteś w długim związku, dobrze wiesz, że żeby był szczęśliwy, trzeba nad nim pracować. I seks jednym z zadań w tej pracy.

Mit nr 7: Niemożliwe jest utrzymanie ekscytującego życia seksualnego po tylu latach razem

Ten ostatni mit może wydawać się faktem, zwłaszcza jeśli tak było w twoim przypadku do tej pory. Ale tak jak śmiech w długich związkach nie ustaje, podobnie jest z seksem. O ile wkładasz wysiłek, aby podsycić płomień.

Często wierzymy, że seks musi pojawiać się znikąd, że powinien ekscytować w równym stopniu przez całe życie. Ale chodzi o to, że nasza seksualność ciągle się zmienia. Oznacza to, że możemy kochać jeden rodzaj seksu przez lata, aby z czasem stał się on mniej ekscytujący. Kiedy tak się dzieje, musimy znaleźć coś, co podoba nam się tu i teraz. Zrozumienie pragnień zarówno twoich, jak i twojego partnera, może pomóc w utrzymaniu emocji, ponieważ pobudza wzajemną ciekawość.