Go to content

Tymianek na kaszel i ból gardła – czy warto go stosować?

Tymianek na kaszel i ból gardła – czy warto go stosować?

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to bardzo aromatyczne zioło, którego wyjątkowe walory smakowe wykorzystywane są przede wszystkim w kuchni. Tymianek ma także bardzo wiele właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że może być skuteczny w zwalczaniu niektórych problemów zdrowotnych. Jest jednym z najlepszych naturalnych środków łagodzących typowe objawy przeziębienia i grypy, takie jak kaszel i ból gardła. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom tego prozdrowotnego zioła i sprawdzimy, jak najlepiej go stosować. 

Artykuł powstał przy merytorycznej współpracy z portalem Zielares.pl – Przystępnie o ziołach i witaminach.

Tymianek – co to jest i jakie składniki zawiera? 

Tymianek (Thymus vulgaris) to roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Obecnie największe plantacje tymianku znajdują się w Egipcie, Chinach oraz Indiach. Rośnie również dziko w wielu rejonach świata. Ponadto, ze względu na swój aromat i właściwości, tymianek często jest uprawiany w domach lub ogrodach. Krzew osiąga od 15 do 30 cm, choć niektóre odmiany mogą rosnąć nawet do 45 cm. Posiada drewniejące u nasady pędy pokryte drobnymi liśćmi o długości około 1 cm. Liście tymianku są skórzaste, mają eliptyczny kształt, a ich powierzchnia pokryta jest drobnymi włoskami. Zazwyczaj są zielone, choć istnieją odmiany mające liście o srebrzystym zabarwieniu. Liście wydzielają intensywny aromat, który jest charakterystyczny dla tej rośliny. Wynika to z wysokiej zawartości olejków eterycznych, takich jak tymol, borneol, beta-kariofilen, karwakrol, p-cymen oraz linalol. Ziele tymianku zawiera także witaminy: A, C, E i K, oraz minerały: mangan, magnez, żelazo, selen, wapń i potas. 

Tymianek – jakie ma właściwości? 

Tymianek (Thymus vulgaris) a właściwie ziele tymianku to jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych środków wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie. Silne olejki eteryczne zawarte w tymianku, a w szczególności tymol i karwakrol, zwalczają różne patogeny w tym wirusy i bakterie pomagając szybciej wrócić do zdrowia. Składniki ziela tymianku skutecznie łagodzą stany zapalne w organizmie, dlatego mogą zmniejszać dolegliwości bólowe oraz uciążliwości związane z objawami przeziębienia i grypy. Tymianek pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Ponadto zawiera silne antyoksydanty, które chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, działa przeciwhistaminowo, oraz pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, wspomagając procesy trawienne. 

Zobacz również merytoryczne opracowanie tematu wykorzystania tymianku na kaszel na portalu Zielares.pl  – https://zielares.pl/blog/tymianek-na-kaszel-jak-zaparzyc-i-stosowac-przepis/

Dlaczego warto stosować tymianek na kaszel i ból gardła? 

Tymianek jest wysoce ceniony w medycynie naturalnej ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. W szczególności warto stosować tymianek na kaszel i ból gardła. Tymianek zawiera substancje, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dzięki temu jest skutecznym środkiem w infekcjach górnych dróg oddechowych. Działa rozkurczowo i rozgrzewająco, co pomaga złagodzić kaszel i ból gardła. Ponadto tymianek wspomaga proces wykrztuszania, co ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny. Olejki eteryczne, takie jak tymol i karwakrol, mają silne działanie antyseptyczne, które pomaga zwalczyć bakterie i wirusy powodujące infekcje. Tymianek jest również bogatym źródłem witamin i minerałów, które wzmacniają układ odpornościowy i przyspieszają proces leczenia. Stosowanie tymianku jako naturalnego środka na kaszel i ból gardła jest bezpieczne i skuteczne. 

Jak stosować tymianek na kaszel i ból gardła?  Najpopularniejszą metodą stosowania tymianku jest picie naparu. Aby go przygotować, należy wsypać dwie łyżeczki zioła do szklanki, zalać wrzątkiem i przykryć na około 10 minut. Napar po przestudzeniu można również wykorzystać do płukania gardła. W sprzedaży dostępne są także różnorodne preparaty zawierające tymianek, takie jak syropy, pastylki do ssania, a także olejki eteryczne, które można dodawać do kąpieli, inhalacji czy nawilżacza powietrza w pomieszczeniu. Wdychanie pary z tymiankowym olejkiem eterycznym, szybko i skutecznie łagodzi objawy towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych.