Go to content

6 nawyków par w toksycznych związkach

Fot. iStock / stock-eye

Wiele par przeżywa momenty, w których trudno jest dojść do porozumienia. Gorsze chwile zdarzają się każdemu i w licznych przypadkach wzmacniają relację, ale wiele związków nie przetrzymuje poważniejszej próby. Istnieją również toksyczne związki, które wbrew logice trwają mimo wszystko. Ludzie, którzy w nich tkwią, nie są ze sobą szczęśliwi, ale nie potrafią lub nie chcą ich odpuścić. 

Krzywdzą się wzajemnie, oszukują i marnują swój czas, ale trwają przy sobie mimo wszystko. Takie toksyczne układy można rozpoznać po pewnych zachowaniach, które są normą dla tego typu osób.

6 cech, które są charakterystyczne dla związku toksycznych ludzi

1. Obopólne kłamstwa

Związek dwojga toksycznych osób może być przesiąknięty kłamstwami. W takim związku ani jedna, ani druga osoba nie są zainteresowane szczerością. Okłamują siebie nawzajem bez większych wyrzutów sumienia, jednocześnie sprawdzając partnera, by złapać go na oszustwie.

2. Chorobliwa zazdrość

Nieuzasadniona zazdrość przeplatana wzajemnymi pretensjami oraz awanturami, są na porządku dziennym. Ponieważ  partnerzy sobie nie ufają, sprawdzają telefony, kontrolują maile, szpiegują podczas wyjść, wyszukując powody do rozpętania piekiełka.

3. Niezdrowa rywalizacja

Próba ciągłego udowodnienia własnej wyższości nad partnerem towarzyszy toksycznym związkom. Nieustająca rywalizacja i wieczne przepychanki o to, kto będzie rządził, to norma w patologicznych relacjch.

4. Wieczne pretensje

Zawsze znajdzie się pretekst do wyciągnięcia „brudów”. Wzajemne żale, pretensje oraz fatalna atmosfera dają się we znaki nie tylko parze, ale i otoczeniu.

5. Egoistyczne myślenie

Każdy partnerów myśli wyłącznie o sobie, o własnej wygodzie i pragnieniach, a nie o ogólnym interesie pary. Brak troski jest częstym zachowaniem w niezdrowych relacjach, w których brakuje jednocześnie poczucia przynależności i bezpieczeństwa.

6. Odgrywanie ról

Partnerzy nie potrafią się otworzyć, zakładają maski i grają przed sobą, udając innych niż są w rzeczywistości.  Ukrywają swoje emocje, nie chcąc, bądź nie potrafiąc o nich szczerze powiedzieć. A to nie pozwala na oczyszczenie i próby naprawy relacji


 

www.boska.pl