Lifestyle Związek

6 nawyków par w toksycznych związkach

Redakcja
Redakcja
12 grudnia 2017
Fot. iStock / stock-eye
 

Wiele par przeżywa momenty, w których trudno jest dojść do porozumienia. Gorsze chwile zdarzają się każdemu i w licznych przypadkach wzmacniają relację, ale wiele związków nie przetrzymuje poważniejszej próby. Istnieją również toksyczne związki, które wbrew logice trwają mimo wszystko. Ludzie, którzy w nich tkwią, nie są ze sobą szczęśliwi, ale nie potrafią lub nie chcą ich odpuścić. 

Krzywdzą się wzajemnie, oszukują i marnują swój czas, ale trwają przy sobie mimo wszystko. Takie toksyczne układy można rozpoznać po pewnych zachowaniach, które są normą dla tego typu osób.

6 cech, które są charakterystyczne dla związku toksycznych ludzi

1. Obopólne kłamstwa

Związek dwojga toksycznych osób może być przesiąknięty kłamstwami. W takim związku ani jedna, ani druga osoba nie są zainteresowane szczerością. Okłamują siebie nawzajem bez większych wyrzutów sumienia, jednocześnie sprawdzając partnera, by złapać go na oszustwie.

2. Chorobliwa zazdrość

Nieuzasadniona zazdrość przeplatana wzajemnymi pretensjami oraz awanturami, są na porządku dziennym. Ponieważ  partnerzy sobie nie ufają, sprawdzają telefony, kontrolują maile, szpiegują podczas wyjść, wyszukując powody do rozpętania piekiełka.

3. Niezdrowa rywalizacja

Próba ciągłego udowodnienia własnej wyższości nad partnerem towarzyszy toksycznym związkom. Nieustająca rywalizacja i wieczne przepychanki o to, kto będzie rządził, to norma w patologicznych relacjch.

4. Wieczne pretensje

Zawsze znajdzie się pretekst do wyciągnięcia „brudów”. Wzajemne żale, pretensje oraz fatalna atmosfera dają się we znaki nie tylko parze, ale i otoczeniu.

5. Egoistyczne myślenie

Każdy partnerów myśli wyłącznie o sobie, o własnej wygodzie i pragnieniach, a nie o ogólnym interesie pary. Brak troski jest częstym zachowaniem w niezdrowych relacjach, w których brakuje jednocześnie poczucia przynależności i bezpieczeństwa.

6. Odgrywanie ról

Partnerzy nie potrafią się otworzyć, zakładają maski i grają przed sobą, udając innych niż są w rzeczywistości.  Ukrywają swoje emocje, nie chcąc, bądź nie potrafiąc o nich szczerze powiedzieć. A to nie pozwala na oczyszczenie i próby naprawy relacji


 

www.boska.pl


Lifestyle Związek

Prezent dla samotnej mamy… Wzruszająca reklama

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 grudnia 2017
Fot. Screen /kobieta.gazeta.pl
 

Uwielbiamy reklamy, które wzruszają, które dotykają głęboko naszych emocji. Tym razem spotem reklamowym, który obiegł świat jest historia samotnej matki, która ciężko pracuje i daje z siebie wszystko, by jej syn był szczęśliwy.

Czasami ma dosyć, płacze, czasami zasypia szybciej niż jej syn, zmaga się z rachunkami… I nawet nie zdaje sobie sprawy, ile dobrego daje swojemu dziecku. Dowiaduje się o tym w Święta Bożego Narodzenia, kiedy pod choinką znajduje dla siebie prezenty – zabutelkowane szczęście, radość, zabawę, miłość…

To my kreujemy nasz świat, a wyjątkowe chwile zbieramy przez cały rok, nie tylko w Święta. Zobaczcie.

 

Reklama IKEI została przygotowana na kanadyjski rynek, jednak okazała się być na tyle uniwersalna, że spodobała się ludziom na całym świecie.

źródło: kobieta.gazeta.pl


Lifestyle Związek

Kochana Córeczko, miłość to nie zabawka, a złamane serce boli dokładnie tyle, ile mu na to pozwolisz. List do córki

Listy do redakcji
Listy do redakcji
11 grudnia 2017
Fot. istock/Alexandra Iakovleva

Czas mija tak szybko. Szybciej niż byśmy tego obie chciały. Jeszcze kilka dni temu spędziłyśmy wspaniały wieczór jeżdżąc na łyżwach, trzymając się za ręce. Obie zanosiłyśmy się od śmiechu. Tego samego dnia powiedziałaś mi, że kolega z klasy wziął cię za rękę i powiedział ci, że cię kocha. Było ci dziwnie, nie wiedziałaś, jak zareagować. Śmiałaś się nerwowo, bo w twojej głowie miłość to wciąż sprawa „dorosłych”. Poważna sprawa. I tak sobie myślę, kiedy już dorośniesz, nie baw się miłością, nie graj uczuciami. A kiedy kogoś pokochasz, bądź w tym po prostu szczera, wierna sobie samej.

Kochana Córeczko,

Nie jestem ekspertem od związków. Nie znam chyba nikogo, kto by nim był. Nie wybrałam dobrej miłości w życiu. Nie miałam dobrego małżeństwa, choć jego owocem jesteś ty – najwspanialsze, co mogło mnie spotkać. Wiem, że każdy z nas ma swoją drogę, każdy sam musi popełnić w miłości błędy, zakochać się co najmniej dwa razy, zrozumieć, czego naprawdę pragnie, by w końcu znaleźć swoje szczęście. Nie uchronię cię przed rozczarowaniem i nie chcę cię przed nim chronić. Musisz przeżyć rozczarowanie, smutek, łzy, musisz zakochać się w nieodpowiednim mężczyźnie, by zrozumieć.

Kochanie, gdy już będziesz duża, pamiętaj proszę:

Zasługujesz na prawdę i lojalność, nigdy nie gódź się na „mniej”, nieważne jak mocno będziesz kochać. Nie daj sobie wmówić, że półprawda to też prawda. Nie wierz w kłamstwo, że można bez końca ranić uczucia ukochanej osoby i wymagać od niej, by przy tobie trwała w nieskończoność. Miłość jest wzajemną troską – o siebie wzajemnie i związek.

Miłość to nie zabawka. Jeśli jej nie czujesz, nie baw się w grę „a może cię kiedyś pokocham”

Ona nie przyjdzie tylko dlatego, że dobrze się z kimś rozumiesz lub dlatego, że brak Ci chwilowo kogoś bliższego. Jeśli zdecydujesz się być z kimś i  czekać, aż się pojawi pewnego dnia obudzisz się z poczuciem, że skrzywdziłaś dwie osoby: tę, której dałaś iluzję związku i siebie samą – odmawiając sobie prawa do bycia z kimś, kogo naprawdę wybrało twoje serce.

Kiedyś zrozumiesz, że być samotnym w związku to najgorsze, co może ci się przydarzyć. Może nie odczujesz tego na własnej skórze, może zobaczysz to obserwując znajomych, ale ta świadomość przyjdzie – im szybciej tym lepiej.

Złamane serce boli dokładnie tyle, ile mu na to pozwolisz

Ani dłużej, ani mocniej. Ty decydujesz, kiedy uwalniasz swoje serca od bólu.

Nikt nie jest wart tego, by się dla niego poniżać, rezygnować ze swoich wartości, by cierpieć. Nie wierz w bajki o tym, że miłość musi boleć.  Lepiej odejść niż trwać w związku, który przynosi ci ból.

Nie bój się odejść, w odchodzeniu, nie ma nic złego. W odchodzeniu jest nadzieja

Uwierz mi, coś o tym wiem.

Nie bój się, że miłość się skończy. Dobra miłość nie skończy się, jeśli oboje będziecie o nią dbać.

Nie bój się być „sama”

Nie musisz być z związku tylko dlatego, że inni „kogoś mają”. Zaczekaj, aż znajdziesz kogoś wyjątkowego, lub kogoś kto się nagle takim dla ciebie się stanie.

Nie rezygnuj dla miłości z przyjaźni, jeśli to dobra, szczera, lojalna przyjaźń. Ludzie pojawiają się w naszym życiu i odchodzą, ale jeśli ktoś, kogo pokochasz każe ci odtrącić przyjaciela, to nie jest ciebie wart. Ten, kto kocha wie, jak ważni są dla nas nasi przyjaciele.

Kochanie, zrobisz z tym, co zechcesz. Wiem, że miłości będziesz musiała nauczyć się sama.  Jest jeszcze jedna rzecz, o której chciałabym, żebyś wiedział juz teraz. Kiedy już poznasz miłość, zrozumiesz, że nigdy nie jest na nią za późno.


Zobacz także

Jak wygląda kobieca przyjaźń?

Jak zerwać więź emocjonalną z kimś, z kim nie możesz być? Bądź dla siebie samego priorytetem

„Cześć, wpadłam na kawę”. Tylko dlaczego o dziesiątej rano i czemu, do cholery, na pięć godzin?!?