Go to content

6 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z toksycznymi ludźmi

Fot. iStock/Pekic

Przetrwanie wzlotów, upadków, burzliwych nastrojów innych dla każdego może być sporym wyzwaniem. Ważne jest jednak, by pamiętać, że czasami ludzie przechodzą w swoim życiu trudne etapy. Mogą być chorzy, coś sprawia, że budzi się w nich lęk, z którym nie potrafią sobie poradzić, cierpią na deficyt miłości i wsparcia. Oni potrzebują zrozumienia, wysłuchania, co nie znaczy, że nie powinniśmy się chronić przed ich kiepskim samopoczuciem i zachowaniem.

Jednak ten typ ludzi, to jedno, trudno ich nazwać toksycznymi, oni nie manipulują, nie zastraszają. Toksyczny tyran wykorzystuje huśtawkę nastrojów do tego, by w określony sposób na ciebie wpłynąć. Chodzi mu tylko o jedno – o zaspokojenie swoich egoistycznych potrzeb, które są przez niego zawsze traktowane priorytetowo, jak relacje, z których może czerpać najwięcej korzyści.

Wiem jedno, nikt nie powinien być w ten sposób traktowany, nikt nie musi się tłumaczyć ze swoich zachowań, tego, co myśli i czuje, tylko po to, by druga osoba poczuła się dobrze. Nikt nie powinien spełniać zachcianek kogoś, kto wzbudza w nim poczucie winy i podkopuje poczucie własnej wartości.

Prawda jest taka, że początkowo nawet nie zauważamy, że tkwimy w toksycznej relacji, a gdy dociera do nas, że jesteśmy manipulowani, wykorzystywani, trudno nam się z sideł takiej osoby wyplątać. Jak to zrobić? Najlepiej inteligentnie.

6 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z toksycznymi ludźmi

Uwolnij się

Jeśli znasz kogoś, kto wywiera na tobie presję destruktywnej i emocjonalnej dyskusji – prawdopodobnie jest toksyczny. Już i teraz musi rozmawiać, zarzuca cię tysiącem argumentów, podsyca atmosferę, a gdy ty próbujesz coś wytłumaczyć, każde twoje słowo potrafi obrócić przeciwko tobie. Jeśli nie radzisz sobie w takiej sytuacji, a każde zwrócenie uwagi, że nie chcesz w ten sposób rozmawiać spełza na niczym, spytaj się siebie, czy potrzebujesz w swoim życiu tej osoby?

Kiedy odsuwasz się od toksycznych osób z twoje środowiska, czujesz, że oddychanie staje się o wiele łatwiejsze. Bądź silna i wiedz, kiedy należy powiedzieć: dość! Uwolnienie się od toksycznych osób nie oznacza, że ich nienawidzisz czy że źle im życzysz, oznacza jedynie, że dbasz o siebie, o swój spokój i komfort.

Jeśli jednak nie możesz odsunąć od siebie toksycznych ;ludzi, powinnaś wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Przestań udawać, że ich toksyczne zachowanie jest w porządku

Jeśli nie jesteś ostrożna, twoje nastroje mogą być wykorzystywane, możesz przez chwilę poczuć się wyjątkowo traktowana i postrzegana. Ale nie daj się na to nabrać. Toksyczni ludzie się nie zmieniają, jeśli są nagradzani za to jacy są. Przestań chodzić na palcach wokół nich i nieustannie wybaczać ich agresję w stosunku do ciebie. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie.

Stań w swojej obronie

Niektórzy ludzie zrobią wszystko, by osiągnąć osobiste korzyści kosztem innych – oczernią cię w towarzystwie wspólnych znajomych, wezmą pieniądze na wiecznie nieoddanie, będą cię poniżać, znęcać się, obarczać cię nieustannym poczuciem winy. Nie musisz akceptować tego zachowania. Wiesz, że większość z tych osób wie, że robi coś niewłaściwego i w momencie, kiedy się odezwiesz i powiesz, że to ci się nie podoba – one się wycofają?

Kwestionowanie negatywnych zachowań być może uświadomi drugiej osobie, że zachowuje się toksycznie, że grając na twoich emocjach manipuluje tobą.

Spróbuj powiedzieć:

„Zauważyłam, że jesteś zły. Czy coś cię denerwuje?”.

„Myślę, że wyglądasz na znudzonego. Czy uważasz, że to, co mówię, jest nieistotne?”.

„Denerwuje mnie teraz twoje zachowanie/to co mówisz. To właśnie chciałeś osiągnąć?”.

Takie bezpośrednie stwierdzenia mogą być rozbrajające, ale też mogą otworzyć możliwość pomocy takiej osobie, jeśli ma ona do czynienia z poważnym problemem.

Nawet jeśli mówi: „Co masz na myśli?” i zaprzecza, to jednak dociera do niego, że ty zdajesz sobie sprawę z jego próby manipulowania tobą.

Odpuść

Serio. Jeśli twoja godność została zaatakowana, spustoszona i skandalicznie wyszydzona, znajdź siłę do obrony swoich granic. Pokaż, że nie pozwolisz być obrażana i poniżana. Niestety, nie zawsze zostanie to zrozumiane. Możesz na przykład usłyszeć: „Przykro mi, że wzięłaś to, co powiedziałem/powiedziałam tak bardzo do siebie”. Czasami lepiej zakończyć rozmowę obrzydliwą słodyczą lub – gwałtownie.

Naprawdę toksyczne osoby zatruwają wszystkich wokół, w tym i ciebie, gdy tylko im na to pozwolisz. Jeśli próbowałaś rozmawiać, tłumaczyć, a one się nie zmieniają – nie wahaj się odpuścić, zrezygnować z tej relacji i zająć się swoim życiem.

Nie odbieraj toksycznych zachowań osobiście

Toksyczni ludzie często sugerują, że zrobiłaś coś złego, naciskając w ten sposób ich ulubiony przycisk – „wzbudzanie poczucie winy”, który jest bardzo skuteczny. Dlaczego? Bo dla ciebie już sama sugestia, że mogłaś zrobić coś złego, może uderzyć w twoją pewność siebie i wywołać niepokój. Nie pozwól na to. Pamiętaj nie bierz niczego osobiście. Nawet jeśli sytuacja wydaje się osobista, nawet jeśli czujesz się bezpośrednio obrażona – zwykle nie ma to nic wspólnego z tobą.

Daj sobie trochę czasu

Jeśli jesteś zmuszony żyć lub pracować z toksyczną osobą, upewnij się, że masz dość czasu na odpoczynek i regenerację. Skupianie się na racjonalności, nie uleganie emocjom i nastrojom manipulatora bywa niezwykle wyczerpujące. Zrozum, każdy powinien zrozumieć, że potrzebujesz czasu dla siebie. Zasługujesz na niego, by spokojnie pomyśleć, bez zewnętrznej presji i toksycznych zachowań, bez problemów do rozwiązania, granic do pilnowania. Czasami musisz znaleźć czas dla siebie, z dala od świata, w którym mieszkasz, a który nie ma czasu dla ciebie.


źródło: marcandangel.com