Go to content

8 oznak, że masz do czynienia z toksycznym narcyzem. Dlaczego świadomie ignorujesz te zachowania?

Fot. iStock/NejroN

Przeczytałaś mnóstwo artykułów, poświęconych toksycznym relacjom i teoretycznie doskonale wiesz, jakich zachowań nie wolno tolerować. Potrafisz wyłapać znaki ostrzegawcze i wiesz, że nie wróżą niczego dobrego. Myślisz sobie: „Ja na pewno bym na coś takiego nie pozwoliła. Ja na pewno bym odeszła!”. Naprawdę? Skąd w tobie ta pewność? A wiesz, że „znamy siebie na tyle, na ile nas sprawdzono”? To zabawne, że większość z nas świadomie ignoruje lub nie zwraca uwagi na niektóre, charakterystyczne sygnały, mówiące: „Uciekaj!”.

Osiem oznak narcyzmu, które najczęściej ignorujemy:

Brak zaangażowania w relację

To, że nie dostrzega twoich potrzeb, potrafisz sobie jakoś wytłumaczyć. Bo ma mniej empatii niż ty, bo jest zabiegany, bo macie inne charaktery… Ale skoro ty już przestałaś czekać, aż on się domyśli i głośno mówisz, czego potrzebujesz, a on dalej ma to gdzieś, wiedz, że nic tego nie zmieni. Narcyzowi zależy tylko i wyłącznie na zaspokojeniu własnych potrzeb. Twoje go nie interesują.

Mówienie do ściany

Kiedy narcyz akurat nic nie mówi (co zdarza się bardzo rzadko), wcale nie oznacza, że słucha. Możesz sobie gadać, ale do niego i tak nic nie dotrze, ponieważ myślami jest gdzieś indziej. Słuchanie drugiego człowieka wymaga wysiłku i zaangażowania, a narcyzm nie zamierza tracić energii na takie głupoty.

Nieprawidłowa komunikacja

Sukces, zdarzyło się, że zaczął słuchać, co mówisz. Nie ciesz się jednak. Jeżeli w twojej wypowiedzi pojawi się chociaż delikatna krytyka jego osoby, odbierze to jako potwarz i zniewagę. Szybko odczujesz skutki rozzłoszczenia narcyza. I nie, on nie będzie się na ciebie wydzierał. Najprawdopodobniej zastosuje pasywną agresję. Spodziewaj się… ciszy. Tak, to jeszcze gorsze niż bluzgi i wyzwiska. On ukaże cię ciszą, ponieważ jesteś niegodna, żeby cokolwiek ci tłumaczyć. Masz przemyśleć w samotności i przeprosić. To od ciebie zależy, jak długo ten stan potrwa.

Pokora na pokaz

Niektóre toksyczne osoby wolą jednak stosować inną metodę. Kiedy zauważą, że zrobiły coś źle, natychmiast się ukorzą. Powinnaś zorientować się, że coś jest nie tak, ponieważ zachowanie narcyza będzie wyjątkowo groteskowe. Może płakać, użalać się nad sobą i błagać o przebaczenie. Skończy się to na tym, że zaczniesz go pocieszać. Po co to robi? Bo potrzebuje ludzi, żeby móc nimi manipulować. Kiedy wszyscy się od niego odwrócą, kto będzie tańczył wokół niego?

Totalny brak empatii

To najbardziej charakterystyczna cecha wszystkich narcyzów. Jeżeli czujesz, że z tą osobą jest coś nie tak, spróbuj wykonać prosty sztuczkę. Zrób coś, co będzie wymagało okazania ci choćby odrobiny współczucia. Jest niewzruszony? To najlepszy dowód, że masz styczność ze złym człowiekiem. Zrezygnuj z tej relacji, a zaoszczędzisz sobie mnóstwo cierpienia.

Wysokie mniemanie o sobie

Narcyz uważa, że jest alfą i omegą. Na każdym kroku będzie chwalił się swoją wiedzą i inteligencją. Problem w tym, że często pierwsza lepsza dyskusja kończy się tym, że wychodzi na głupka. Na takich narcyzów można patrzeć z politowaniem. Musisz jednak wiedzieć, że istnieją także wyjątkowo inteligentne osobniki. Są sprytni, więc nie będę się afiszować.

Bunt dwulatka

Kiedy narcyz chce coś osiągnąć, będzie zachował się jak dwulatek. Zacznie tupać nogą i wymuszać. On nie rozumie racjonalnych argumentów i nie potrafi z niczego rezygnować. Jeśli coś idzie nie po jego myśli, okaże to natychmiast i to tak, że pójdzie ci w pięty. Jego potrzeby mają być zrealizowane i będzie męczył cię tak długo, aż odpuścisz i spełnisz jego żądania.

Wieczne niezadowolenie

Narcyza można chwilowo zadowolić, ale nie da się go uszczęśliwić. On takiego stanu nie osiągnie nigdy. Problem w tym, że nie zdaje sobie z tego sprawy, więc wciąż do czegoś dąży, ciągle szuka, oczekuje i potrzebuje. Będąc blisko takiego człowieka, sale będziesz musiała mu nadskakiwać. Może mieć sławę, pieniądze, dobre zdrowie, rodzinę – i ta nigdy nie będzie szczęśliwy.

Możesz go tłumaczyć, dawać kolejną szansę, liczyć, że pod twoim wpływem się zmieni i będzie cudownie.

Twoje emocjonalne, psychiczne i fizyczne zdrowie musi być dla ciebie na pierwszym miejscu.

Jest?

Źródło: Power of Positivity